Контакт

Македонија

ГДОМ продолжи со контрапротестите, бојадисан споменикот „Свиткана кичма“

Објавено пред

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ), кое како противтежа на движењето опозициското движење Протестирам, во четвртокот навечер продолжи со своите поворки низ градовите во внатрешноста, додека во Скопје подмладокот на владејачката партија како одговор на бојадисување на спомениците од Скопје 2014, изведе своевиден перформанс „Боеше во чест на Шарената револуција“.

Приврзаниците на ГДОМ и на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ во четвртокот вечерта, кои бараат одржување на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни како излез од длабоката политичка криза во земјата, во поголем број се собраа Валандово каде на чело од поворката го истакнаа транспарентот „Вака се сака Македонија, ова е Валандово“.

Како и изминатите речиси месец дена, поворки на ГДОМ под мотото „За Македонија се работи“ се одржаа во Битола и во Велес.

Претходно во центарот на Скопје, членовите на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, откако во средата го „промовираа“ споменикот „Едно евро за Вицето“, алудирајќи на инкриминирачка видео снимка за наводен поткуп на челникот на опозицискиот СДСМ, во четвртокот продолжија со своите пародични перформанси, како што ја нарекуваат, „промоција на спомениците изградени од СДСМ во периодот на нивното владеење“. Така беше поставен „споменикот Свиткана кичма“ на којашто беше претставен подгрбавен опозицискиот лидер Зоран Заев, кој беше испрскан со боја.

„Сведоци сме дека во период на нивното владеење СДСМ не изгради ниту еден државен објект од национален интерес, како и ниту еден споменик во чест на одреден македонски херој. Но, затоа за нив многу говори антидржавното однесување. Ваквиот срамен однос на СДСМ кон Македонија само не потсетува на промената на знамето, како и срамната референца БЈРМ, а воедно и договарањето на федерализацијата на Република Македонија“, изјави за телевизиските екипи Сузан Хасан, член на Извршниот комитет на УМС на ВМРО-ДПМНЕ./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Во Битола се одржа петтата јавна трибина за дигитализацијата

Објавено пред

Петтата по ред јавна трибина посветена на дигитализацијата денеска се одржа во Битола. На трибината говореа министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска. Свој осврт даде и проректорот за настава на Факултетот за информатички и комуникациски технологии – Битола, проф. д-р Игор Неделковски.

На трибината се зборуваше за дигитализацијата на земјата, како и за нејзината улога во професионализацијата на јавната администрација. Посебен акцент беше ставен на Националниот портал за електронски услуги како електронска платформа достапна на https://uslugi.gov.mk, преку која на граѓаните им се овозможува да добијат информации за јавните услуги и да користат е-услуги од надлежни органи.

Во декември 2019 почна со работа ажурираната верзија на Националниот портал за електронски услуги, достапен на uslugi.gov.mk . Порталот е воспоставен и управуван од Министерството за информатичко општество и администрација.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Таа лета со сопствени крилја“

Објавено пред

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, присуствуваше и се обрати на денешниот настан „Таа лета со сопствени крилја“ организиран во рамките на иницијативата за Западен Балкан на шведскиот Институт за претприемништво кај жените поддржан од Амбасадата на Шведска во земјава.

Во своето обраќање пред присутните на настанот, Ѓоргиевска истакна дека успехот, како и многу други важни нешта во животот немаат возраст и дека на патот кон успехот младите жени треба да бидат самоуверени, да комбинираат амбиција и инспирација и да го најдат своето идеално место.

„Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја со другите и поддржете и други жени да успеат.“ Ѓоргиевска додаде дека образованието е многу важно и затоа и таа се трудела да учи од најдобрите. Таа исто така порача дека работните места не треба да се етикетираат како „женски“ или како „машки“, туку дека сите треба да се стремиме кон постигнување на поголема родова еднаквост.

На настанот свои искуства од областа на претприемништвото пренесоа успешни жени од бизнис-секторот од повеќе странски земји меѓу кои и професори од Универзитетот Лунд од Шведска со цел истите да мотивираат и инспирираат за вклучување на жените во светот на претприемништвото.

Проектот е инициран од три млади жени кои беа дел од обуката за иновации и претприемништво на Шведскиот институт во Лунд, a составен дел од настанот беше и церемонијата на доделување на признанија на Ирена Јакимовска, Гзиме Фејзи и Фатма Бајрам Аземовска за нивните достигнувања како успешни жени во своите области на делување.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев бега од дуел затоа што нема аргументи за криминалот

Објавено пред

„Зоран Заев бега од ТВ-дуел со претседателот Христијан Мицкоски затоа што нема аргументи со кои ќе ги оправда криминалот, корупцијата и рекетот. СДСМ е единствената партија во светот која протестира против себеси. СДСМ веќе подолг период не знае што прави. СДСМ го загуби компасот, а сега ќе ги загуби и изборите“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, Заев е измамник тој 3 години лаже и манипулура со граѓаните, а сега бега од соочување.

„Заев бега од дуел затоа што нема како да ги оправда милионите на Вицето.Заев се плаши од дуел бидејќи нема како да објасни зошто фирмата која ги добива тендерите во Министерството за здравство гради куќа со тештата на Венко Филипче. Заев се крие затоа што го стави во спрега судството и нема обвинител кој ќе ја расчисти неговата улога во Рекет 1 и 2.
Заев бега од дуел затоа што неговиот генерален секретар на влада – Рашковски е фатен во милионски криминал со Леонардо и Сархемс. Заев бега од дуел затоа што е во криминал до гуша.Заев е измамник кој глумеше демократ, за сега да си го покаже лицето на автократ“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ2 часа

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Македонија3 часа

Таткото на обвинетата сведочеше на судењето за убиството на Пино – Ангела криела дека Фуркан ѝ е дечко

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо, таткото на обвинетата Ангела, Златко Ѓорѓиевски, сведочеше како сведок на одбраната. Обвинителката...

Македонија4 часа

Јовановски двапати бил во куќата на Јанева – снимки од тајното следење пуштени на судењето за „Рекет“

Од посебните истражни мерки што биле спроведувани од 21 јуни 2019 година кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески...

Македонија5 часа

Мицкоски го повика Заев на ТВ-дуел: Се надевам ќе се охрабри и ќе ја прифати поканата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го повика претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел. Тој вели дека добил покана од...

Македонија6 часа

Пуштен билетот за едно возење во ЈСП

ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење и може да се купи директно во автобус и...

Свет7 часа

Над 160 милиони луѓе во Кина нема да се вратат на работа поради коронавирусот

Во Кина и во светот продолжува борбата со епидемијата на коронавирусот. Речиси 160 милиони луѓе сепак нема да се вратат...

Топ8 часа

Тешко повреден пешак во сообраќајна несреќа во Охрид

Шеесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Охрид. Според информациите на полицијата,...

Свет8 часа

Над пет тони кокаин пронајдени на Костарика

Властите на Костарика соопштија дека заплениле над пет тони кокаин, што е најголема таква заплена во оваа централноамериканска земја. Министерството...

Свет8 часа

(Видео) Вооружени крадци во Хонгконг украле стотина ролни со тоалетна хартија

Вооружени крадци утрово украле стотина ролни тоалетна хартија во вредност од речиси 130 долари во Хонгконг, каде што поради коронавирусот...

Свет10 часа

Орбан: Унгарија е иднината на Европа

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, синоќа, во обраќањето пред нацијата, рече дека Будимпешта научила дека не мора да ѝ се...

Македонија21 час

Рот: Законот за ЈО е клучен чекор за европската иднина, останува ЕУ да испорача

Законот за Јавното обвинителство е клучен чекор за владеењето на правото и европската иднина на Северна Македонија, напиша на „Твитер“,...

Македонија23 часа

Митрески: Законот за Советoт на јавни обвинители не се носи со двојно мнозинство

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно...

Македонија23 часа

(Видео) Мицкоски: Изгласувањето на Законот за ЈО е спротивно на процедурите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда,...

Македонија24 часа

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите...

Македонија1 ден

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија1 ден

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија1 ден

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Македонија1 ден

Спасовски ја повика ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд и социјална политика

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална...

Македонија1 ден

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на...

Досие