Контакт

Македонија

Груевски: Студентите што ќе завршат студии по старотурски јазик имаат загарантирана работа

Објавено пред

Студентите што ќе се пријават на конкурсот за доделување стипендии за изучување на старотурскиот јазик и кои ќе ги завршат студиите имаат загарантирана работа во три институции во Македонија, соопшти премиерот Никола Груевски во среда и додаде дека конкурсот сé уште трае.

На почетокот на годината Министерството за образование и наука распиша конкурс за 20 стипендии за додипломски и постдипломски студии за изучување на старотурскиот јазик. Рокот за пријавување е до 15-ти август. 

Идејата за овој проект, рече Груевски, доаѓа поради недоволниот број на луѓе во Македонија кои го познаваат овој јазик, а на кој се запишани голем број на документи, записи и архивски податоци на територијата на Македонија. 

„Во Македонија недостасуваат луѓе што го познаваат старотурскиот јазик. Некои велат дека има само двајца луѓе во поодминати години што го знаат јазикот. Има многу неистражени архивски материјали во Македонија, затоа што нема кој да ги преведе“, рече Груевски. 

Лицата кои ќе добијат стипендија ќе се школуваат во различни европски универзитети, а нив ќе им биде загарантирана работа во три македонски институции. 

„Сакам да потенцирам дека студентите што ќе ги завршат додипломските и постдипломските студии за изучување на старотурскиот јазик имаат загарантирана работа во Државниот Архив на Република Македонија, Институтот за национална историја и во Македонската академија на науки и уметности“, рече премиерот. 

Секој кандидат на којшто ќе му биде доделена стипендија, потпишува договор со МОН, со којшто се обврзува по завршување на студиите, да работи најмалку 10 години во Република Македонија. 

Ова е првпат Министерството за образование и наука  да додели ваков вид стипендии за додипломски и постдипломски студии за старотурски јазик на универзитети во Турција или во други земји кои имаат катедри за ориенталистика. 

Старотурскиот е меѓу најстарите документирани јазици на ова подрачје, од 7 до 12 век, голем број документи, записи, архивски податоци на територијата на Република Македонија се напишани на старотурски јазик. Тој е различен од актуелниот турски јазик и е мешавина од турскиот, персискиот и некои арабиски елементи. Република Македонија има потреба за превод на сите тие историски документи, но и катастарски документи затоа што меѓу нив има и голем број тапии.крај/мф/сд

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Мицкоски од Чаир: Нема место за криминалците во политиката

Објавено пред

Нема место за криминалците во политиката, доаѓа Обнова, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој заедно со носителот на втората изборна единица, Владо Мисајловски ја посетија општина Чаир. При средбата со граѓани Мицкоски посочи дека има уште малку до 15-ти јули, денот кога ќе победи обновата.

„Денешниот говор ќе го започнам со реченица која што ми ја кажа еден мој пријател пред два дена, а кој што не е од Македонија, живее надвор инаку е родум тука. Вели: ‘Христијан, Зоран Заев за граѓаните во Македонија е вистински кошмар, но затоа е најдобриот и најслаткиот сон за некои соседи’. И тоа е така драги пријатели. Затоа што кај Зоран Заев и СДСМ барем ова раководство на СДСМ граѓаните на Македонија, самата Македонија се некако на дното на приоритетите. Кога зборуваме на дното нему му се поважни многу други работи, поважни му се сите оние лични агенди кои што е одлучен да ги турка на сметка на честа и достоинството на граѓаните во Македонија без разлика на нивниот етнички состав, без разлика на нашите етнички и верски различности“, нагласи Мицкоски.

Мицкоски додаде дека за жал граѓаните на Република Македонија секогаш се наоѓаат на дното на приоритетите на Зоран Заев и на оваа влада предводена од СДСМ.

„Матрицата на СДСМ без исклучок е составена од четири чекори. Првиот чекор е онаа лага позната за нив и тука најчесто таа лага е кажана со раката на срцето, главата налево или надесно, малку за жицата, малку за времето, малку за семето, изгубен така како талка итн. И ќе каже неколку лаги со цел да ги добие симпатиите на гласачите и на народот. Откако ќе добијат можност да управуваат со владата иако за волја на вистината веќе 18 години СДСМ нема победено на парламентарни избори, ќе потсетам 18 години така ќе биде и сега на овие избори. На овие 18 години ќе додадеме 4, па ќе бидат 22 години. Од тука веднаш доаѓа и вториот чекор, а тоа е национално понижување, национален срам. Третиот чекор од таа нивна матрица без исклучок е пљачка и криминал, масовна пљачка и масовен криминал. И конечно последниот чекор тие го заробуваат обвинителството, судството. Обвинителството е заробено за да се пресметаат со политичките неистомисленици, противници. А, судството за да можат да се амнестираат за некоја неправда направена од минатото“, истакна Мицкоски.

Мицкоски оцени дека СДСМ единствено гледа за своите лични интереси и не се грижат како живеат македонските граѓани.

„Јас ви ветувам дека во првите 100 дена секој оној кој што се огрешил пред законот, осрамотил пред граѓаните без разлика дали е политички определен или неопределен на онаа или оваа политичка партија ќе одговара. Од прв до последен. Доста беше неправди, овој народ е уморен од криминалци, од натрапници во политиката“, вети Мицкоски.

Мицкоски за крај порача на граѓаните дека на 15-ти јули ќе победи обновата и со тоа доаѓаат и најдобрите четири години за Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мисајловски: Чаирчани со години се изолирани во работата на општината

Објавено пред

На денешниот собир во општина Чаир се обрати потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на ИЕ2 Владо Мисајловски, кој се заблагодари на членовите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Чаир за сета досегашна поддршка и за сиот ангажман сите години наназад во сите изборни кампањи и битки за Македонија.

„Теренските активности во општина Чаир укажуваат на тоа дека Македонците тука се чувствуваат како граѓани од втор ред, а тоа не смее да биде така. Тоа е појава која што се случува секогаш кога ВМРО-ДПМНЕ не е власт. Затоа по 15-ти јули оваа слика ќе мора да се промени. Граѓаните на Чаир долги години се изолирани во работата на општината и за нив административните работи не одат како за сите други жители. Документите за легализација на имотите се расфрлаат по општински канцеларии и работите не се завршуваат, само поради тоа што Македонците во Чаир не гласаат за ДУИ или за некоја друга партија. На сето тоа мора да дојде крај. Наместо да се реализираат огромен број на вработувања во општина Чаир и другите институции во оваа општина, треба да се вложува во безбедноста и сигурноста на граѓаните. Не смеат партиските агенди да се извршуваат врз грбот на граѓаните“, истакна Мисајловски.

Тој констатираше дека за жал на теренските активности се уверил во фактот дека Македонците се повеќе се иселуваат од Чаир и зградите се празни. Но, исто така порача дека Македонците колку и да се, овој пат ќе победат во Чаир и ќе се изборат за свои права, а не да бидат граѓани од втор ред во сопствена држава.

Мисајловски потенцираше дека на овие избори македонскиот народ треба да избере помеѓу вистински лидер како што е Христијан Мицкоски или да му ја даде довербата на човекот кој е предмет на потсмев на целиот свет, а последен пат објавен беше разговор со лажната Грета.

„Македонскиот народ треба да избере помеѓу Република Македонија или Зоран Заев. Албанскиот блок иако во недостиг на аргументи и проекти пропагира решение за премиер Албанец, сепак од тука, од Чаир порачувам дека ВМРО-ДПМНЕ е дециден дека премиер на Република ќе биде Христијан Мицкоски и никој друг“, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мисајловски беше дециден дека на населението во Чаир мора да му се даде огромно значење и да бидат на пиедесталот, поради тоа што се борат да опстанат во сопствена држава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Објавено пред

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските граѓани.

Земај вели дека ваквата „избрзна одлука“ им нанесува штета на косовските граѓани и на бизнисот.

„Побарав од амбасадорот Џерџ Дедај да се обрати до надлежните органи и да им го пренесе нашиот став за потребата за соработка на нашите држави со цел да се надмине пандемијата и за заедничка координација во борбата со коронавирусот“, напиша Земај на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ2 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија3 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет4 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион4 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион6 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет7 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион7 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ8 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија8 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион9 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија10 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион10 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија10 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион20 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион21 час

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион22 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет1 ден

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Досие