Контакт

Надворешна политика

Бибер: Западниот Балкан е без напредок во консолидирањето на демократијата

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Професорот Флоријан Бибер, експерт за Балканот од Универзитетот во Грац, на дебатата која во вторникот се одржа во Европскиот парламент а беше посветена на состојбите на Западен Балкан изјави дека „состојбата на демократијата во регионот е загрижувачка, но ЕУ се уште има предност, посветеност и капацитет“, пренесува порталот European Western Balkans.

 

Според него, „впечатокот е дека земјите од Западен Балкан немаат направено никаков напредок во консолидирањето на демократијата во последните десет години“, и дека може да се забележи оти во регионот се прави ткн „замена на мирот и демократијата, при што целта е да се обезбеди мир, како замена за создавањето на солидна и сигурна демократија“.

 

„Постои парадокс помеѓу немањето на демократија и процесот на пристапувањето кон ЕУ“, додал тој. Според Бибер, станува збор за нов термин, односно „stabilitocracy“, што значи дека на стабилноста и е даден приоритет пред демократијата, и тоа е она што сега се случува на Западен Балкан.

 

„Политичките лидери користат автократски начини на владеење“, рекол тој, додавајќи дека автократското однесување е се поприсутно и дека ЕУ нема да може да замижи кога станува збор за вакви проблеми, во спротивно „луѓето ќе ја загубат надежта во Унијата“. „На тој начин ЕУ може да го загуби Западниот Балкан, но исто така Западниот Балкан би можел да ја загуби ЕУ“, порача Бибер./крај/мф/бс

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Објавено пред

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на процесот на сукцесија на поранешна СФРЈ.

dobivaj vesti na viber

Од синдикатот апелираат до раководството на МНР и до Владата добиените средства во висина од околу 4 милиони американски долари веднаш да се реинвестираат во купување на недвижнини, односно дипломатски станови во Њујорк.

„Имајќи предвид дека законските прописи предвидуваат уплата на овие средства во државниот буџет, сметаме дека постои реална опасност овие средства да се разводнат и потрошат ненаменски. Со вакво реинвестирање на средствата, значително ќе се збогати станбениот фонд на Македонија во странство, со што барем делумно ќе се намалат огромните трошоци кои се исплаќаат за кирии на нашите дипломати во странство. Патем, вакви се и искуствата во земјите од поранешна Југославија“, наведуваат од дипломатскиот синдикат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски – Мејер: Унапредување на соработката со САД во кибербезбедноста

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, се сретна со в.д. амбасадорот на САД во земјава, Ерик Мејер.

dobivaj vesti na viber

На состанокот е разговарано за можностите за унапредување на соработката помеѓу Северна Македонија и САД во областа на кибербезбедноста.

Заеднички е констатирано дека Република Северна Македонија веќе придонесува во координираното дејствување меѓу НАТО членките, со цел зајакнување на отпорноста кон растечките киберзакани, во полето на безбедноста.

Во таа насока е нагласено значењето на споделувањето успешни пракси за превенција од кинберинциденти и споделувањето информации поврзани со киберзакани, што придонесува и кон зголемување на отпорноста на нашата држава во поглед на овој предизвик во светски рамки.

Премиерот Ковачевски потенцираше дека САД се голем пријател и стратешки партнер на Република Северна Македонија и на регионот, во сите демократски процеси и во областа на одбраната и дека е од голема важност секое искуство и на ова поле.

Претседателот на Владата, Ковачевски, на состанокот, се заблагодари за пријателскиот пречек при работниот престој во Њујорк, за време на учеството на ГС на ОН, оценувајќи го како исклучително успешен, со оглед на значајните средби на приемот кај американскиот претседател Бајден и со американски претставници, на коишто е разговарано за актуелни политички прашања од значење и за нашата држава.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

Објавено пред

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси, вели во интервју за „Макфакс“ евроамбасадорот Дејвид Гир. Потенцирајќи дека целиот процес за членство во ЕУ е полн со предизвици, Гир порача дека преговорите одат рака под рака со реформите кои се неопходни за земјата.

dobivaj vesti na viber

„Важно е да има закони и спроведување на законите бидејќи тие се бескорисни ако не се спроведуваат. За таа цел треба да имате и соодветни институции коишто се професионални и се базираат на заслуги, а не на партиски интереси“, порачува евроамбасадорот.

Она што е потребно, додава Гир, е цврста решеност на Владата да продолжи со реформите, но исто така потребна е и соработка со сите политички чинители – меѓу власта и опозицијата.

„Дискусиите кои ги слушавме во јуни и јули беа екстремно болни, луѓето беа фрустрирани и разочарани. Секако дека имаше и некои кои го искористија ова прашање за сопствени политички цели, но без сомнение има и такви кои се навистина загрижени. Патот до ЕУ не подразбира губење на идентитетот. Сметам дека оваа земја треба да е уверена дека нејзиниот јазик и идентитет ќе бидат дел од процесот и ќе бидат заштитени. А што се однесува до реформите со нив ја правите земјата посилна и постабилна, просперитетна и подемократска. Сите овие елементи ќе ја направат земјата посилна“, уверува Гир.

Дали ЕУ бега од натпреварот меѓу Русија и Кина околу Западниот Балкан, за неговиот став околу најавите на опозицијата за референдум и предвремени избори, за предизвиците и спасот од енергетската криза, во интервју за „Макфакс“, со евроамбасадорот Дејвид Гир.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет46 минути

(Вo живо) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија1 час

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија2 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија2 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија4 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија4 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет7 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет7 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет7 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет7 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија7 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет20 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија21 час

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ22 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 ден

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...