Контакт

Надворешна политика

Годишен состанок на национални координатори на Франкофонија од регионот на Централна и Источна Европа

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Во рамки на одбележувањето на „Месецот на франкофонијата“ во четврток во Министерството за надворешни работи на Република Македонија ќе се одржи годишниот состанок на Национални координатори на Франкофонија од регионот на Централна и Источна Европа.

 

На состанокот ќе учествуваат владини претставници на Франкофонијата од Македонија, Албанија, Бугарија, Ерменија, Молдавија и Романија. Покрај нив, ќе присуствуваат и претставници од Министерствата за образование на овие држави.

 

На состанокот ќе се разговара за активностите во рамки на годишната агенда, која предвидува интензивирање на меѓусебната соработка и соработката со Меѓународната организација на Франкофонијата, во која Република Македонија е полноправна членка од 2006-та година. Во организацијата членуваат 84 држави и влади./крај/мф/

 

 

Македонија

(Видео) Пендаровски: Руската агресија врз Украина нанесе силен удар врз меѓународниот мир и безбедност, најитно да се стави крај на војната

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски вчера попладне во Њујорк се обрати на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност, на тема „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку ефективен мултилатерализам: одржување на мирот и безбедноста во Украина“.

dobivaj vesti na viber

Тој порача дека најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина.

„Единствениот начин да се постигне оваа цел е преку дипломатија и преговори, засновани на почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници. За таа цел, првиот чекор треба да биде итно и безусловно примирје за да се создаде амбиент за почеток на преговорите. Во текот на целиот процес Обединетите нации треба да воспостават мировна мисија со главна задача да ги надгледуваат примирјето и хуманитарната помош за цивилите“, истакна Пендаровски.

Тој нагласи дека агресијата на Руската Федерација против Украина нанесе силен удар врз меѓународниот мир и безбедност, основните принципи на меѓународното право и меѓународниот поредок.

„Оваа војна го предизвика мултилатерализмот како основа на меѓународниот поредок на невидено ниво. А како што сите знаеме, меѓународната и безбедносната архитектура, чиј најважен одраз се Обединетите нации, е насочена кон мултилатерализмот.

Сегашната ситуација е резултат на игнорирањето на обврските содржани во Повелбата на ОН од 1945 година. Без почитување на суверената еднаквост и територијален интегритет на секоја земја членка, не можеме да зборуваме за ефективен мултилатерализам. Досега видовме неколку обиди за редефинирање на основите на меѓународниот поредок, но ниту еден од нив не доби толку широка поддршка како принципите што цивилизираниот свет ги воспостави по ужасите на Втората светска војна.

Во таа смисла блокадата во која се наоѓа Советот за безбедност како главно тело на ОН, кое има цел зачувување и унапредување на меѓународниот мир и безбедност, беше поттикнат токму од непочитувањето и, би рекол, дури и свесното заобиколување на основните принципи на меѓународниот поредок“, рече Пендаровски.

Според него, јасно е дека оваа блокада ги намалува кредибилитетот и довербата на луѓето дека Обединетите нации може ефективно да ја постигнат клучната цел за која беа формирани пред речиси осум децении.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски со новиот словенечки амбасадор, Грегор Пескор: Одлична соработка меѓу МВР на двете земји и многу заеднички проекти

Објавено пред

Во Министерството за внатрешни работи денеска се одржа протоколарна средба помеѓу министерот Оливер Спасовски и новоназначениот амбасадор на Република Словениј, Грегор Пескор.

dobivaj vesti na viber

На средбата министерот Спасовски изрази благодарност за поддршката од страна на Република Словенија за процесите за почнување преговори со ЕУ, како и добрите пријателски односи помеѓу двете земји и одличната соработка помеѓу министерствата за внатрешни работи на двете пријателски земји, што резултира со многу заеднички проекти, ангажмани и разни видови соработка. Дополнителна потврда на досегашната одлична соработка е и претстојната посета на Спасовски на словенечкото Министерството за внатрешни работи, на која е предвидено да се потпише меморандум за соработка во обезбедување развојна помош.

Амбасадорот Пескор рече дека за поздравување е континуираното подобрување на условите во кои работи македонската полиција од страна на раководството на МВР како во однос на материјално-техничките средства така и во поглед на зголемување на платите за вработените како стимул за подобри резултати. Истовремено, од двете страни беше истакната и бескомпромисната борба на полицијата во однос на справувањето со сите видови криминал со тенденција за продолжување и продлабочување на соработката и на оперативен план помеѓу нашите две министерства.

Прикажи повеќе...

Македонија

Искуството на балтичките земји за членство во ЕУ корисно за нашиот процес на преговори

Објавено пред

Државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања и заменичката на главниот преговарач со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили, денес и утре ќе учествува на работилницата на високо ниво од програмата ТAIEX на Европската комисија, која се одржува во Вилниус, Литванија.

dobivaj vesti na viber

Абдиу-Халили зеде учество во сесијата на тема: „Напредокот и предизвиците на земјите од Западен Балкан на патот на пристапување кон ЕУ и потребната поддршка“, каде што посочи дека стратешката цел на Владата е силно посветена на реализација на обврските и задачите што ги имаме како држава на патот кон ЕУ и дека со сите расположливи капацитети максимално ќе го искористиме процесот на забрзано пристапување во Унијата.

„Новата методологија на пристапување во ЕУ дава нова надеж. Споделувањето на искуства меѓу земјите кандидатки и земјите што преговараат е неопходна и многу важна за самиот процес. Проширувањето на ЕУ со нови членки, како и развојниот план за Западен Балкан, даваат нова динамика и мотив за сите нас да работиме за постигнување на целта и да станеме полноправни членки на Унијата до 2030 година“, рече, меѓу другото, Абдиу-Халили.

Во таа насока таа додаде дека ваквите настани со кои се разменуваат знаења, искуства и добри практики ги зајакнуваат врските на соработка помеѓу нашата држава, европските партнери, како и другите земји што преговараат или се очекува да ги отворат преговорите во блиска иднина.

Целта на овој настан е да се споделат вредни искуства од пристапните процеси на балтичките земји и да се идентификуваат најдобрите практики што може да се применат во земјите што сега преговараат, како што е случајот со Северна Македонија и другите земји од Западен Балкан.

На настанот, кој е организиран во соработка со Министерството за надворешни работи на Литванија, учествуваат високи претставници од државите членки на ЕУ, главни преговарачи и поранешни главни преговарачи од земјите што се приклучија на ЕУ во 2004 година, како што се Летонија, Литванија и Естонија, заедно со државите од Западен Балкан, кои веќе преговараат: Србија, Црна Гора, Северна Македонија и Албанија. Дополнително, беа присутни претставници од земјите од здружената тројка, вклучително Украина, Молдавија и Грузија, кои се очекува до крајот на годината да ги почнат пристапните преговори со ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Топ24 минути

Тинејџер со украдено возило усмртил жена на тротоар во Скопје и побегнал

Обвинителството бара притвор за 18-годишник од Скопје кој на 30 август во период од половина час украл автомобил, прегазил пешак...

Македонија2 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија7 часа

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија8 часа

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ8 часа

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...

Македонија9 часа

ЦУК: Сите 18 пожари на отворено се изгаснати

Пожари на отворено утрово нема – сите 18 се изгаснати, според информациите од Секторот за операции и координација во Центарот...

Македонија10 часа

Османи пред Советот за безбедност на ОН: Постои закана и самиот мултилатерализам да стане жртва на руската агресија

Во својство на претседавач со ОБСЕ, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, се обрати пред Советот за безбедност на...

Свет10 часа

(Видео) Полицијата во Венецуела ја врати контролата врз затвор со кој управуваа криминалци

Властите во Венецуела ја вратија контролата над најпознатиот затвор во Венецуела, „Токорон“, кој беше целосно под контрола на криминалци. Околу...

Европа10 часа

Руски воздушен напад врз Киев, седум ранети, меѓу нив и девојче

Руските сили рано утринава извршија воздушен напад врз Киев, соопштија властите во главниот град на Украина. Во објава на „Телеграм“,...

Европа11 часа

Полска објави: Повеќе не испраќаме оружје во Украина

Конфликтот меѓу Полска и Украина вчера дополнително ескалира. Полска повеќе не испраќа оружје за Украина, изјави полскиот премиер во интервју...

Македонија1 ден

Задолжително носење маски во здравствените установи, препорачува Комисијата за заразни болести

Задолжително носење маски во здравствените установи, оваа препорака ја донела Комисијата за заразни болести по денешниот состанок, информира портпаролот на...

Македонија1 ден

Собранието изгласа: ќе се формира анкетна комисија за случајот на Онкологија

Пратениците во Собранието со 82 гласа „за“ донесоа одлука за формирање анкетна комисија за скандалот со лекови на Клиниката за...

Македонија1 ден

Пензионерите на протест побараа минималната пензија да биде 18.000 денари и линеарно покачување

Пензионерите од повеќе градови во државата, денес, по повод Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, излегоа на протест пред...

Економија1 ден

Бектеши: Од наредната недела намалени цени на пијалаците

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, на својот фејсбук-профил информира дека цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат...

Македонија1 ден

Мицкоски бараше измени на Кривичниот законик, но се откажа оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

Демократската унија за интеграција будно ја следи големата загриженост во редовите на ВМРО- ДПМНЕ и длабоките поделби што се појавуваат...

Македонија1 ден

Напади врз Бугари и клубови, етикетирање на Бугарите како фашисти – Европската комисија против расизам со извештај за Македонија

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) при Советот на Европа го објави својот извештај за Македонија, притоа во делот...

Македонија1 ден

Мицкоски до Груевски: Жалам што се одлучи да правиш јавна пародија, за Македонија не смее да има пазар и договори под маса

По јавните преписки меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и поранешниот претседател на оваа партија, Никола Груевски, Мицкоски повторно со...

Економија1 ден

Од денеска гарантирани пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

Од денеска до 30 ноември издвоени прехранбени производи во маркетите ќе се продаваат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку...

Култура1 ден

Синдикатот на Македонската филхармонија: Секојпат кога државата ќе носи одлуки што не одат во прилог на нашата институција, соодветно ќе реагираме

„Разочарани сме, но не и изненадени од одлуката за разрешување на директорката и Управниот одбор на нашата институција, Македонската филхармонија....