Контакт

Надворешна политика

Министерски состанок на земјите од Западен Балкан „Со заеднички проекти до реформи за побрз влез во ЕУ“

Објавено пред

Воспоставување неформален систем за управување со групата од шесте држави од Балкан, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и Црна Гора со ротирачко претседателство од шест месеци, заедничка агенда на полугодишно ниво за конкретни активности и организација на што почести состаноци во насока на утврдување на заедничките цели за поскоро интегрирање на државите во Европската унија, се само дел од заклучоците од Министерскиот состанок за надворешни работи на земјите од Западен Балкан, што се одржа во четвртокот во македонската престолнина Скопје.

Покрај министрите за надворешни работи од регионот, на состанокот чиишто домаќини беа вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македониј.а Никола Попоски и вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски, присуствуваа и еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, италијанскиот фржавен потсекретар за надворешни работи Винченцо Амендола и фенералниот секретар на Советот за регионална соработка Горан Свилановиќ.

„Заедно заклучивме дека последниот самит за интеграција на Балканот во ЕУ се одржа пред 14 години во Солун, кога ни беше дадена гаранција дека сите земји од овој регион ќе станеме земји членки од ЕУ. Следната година поминуваат 15 години од овој самит, а ние сме надвор од Унијата, по што ќе се постават клучни прашања од наша страна: каква е иднината на ЕУ и каква е нашата иднина во ЕУ. Токму затоа, неопходно е да се воспостави временска рамка на било каков акциски план за нашата иднина во ЕУ. Сепак, Берлинскиот процес што започна во 2014 година, ни даде извесна перспектива дека преку зголемен заеднички ангажман на сите чинители, поизвесно е нашето членство во ЕУ“, истакна Попоски.
Министрите разговараа и за различни форми на поврзување на државите од регионот, со посебен осврт на приоритетите на следното претседавање со оваа група од страна на Италијанската Република, меѓу кои, покрај поврзувањето, се и справувањето со корупцијата и подобрувањето на владеењето на правото. Во тој контекст, министрите изразија загриженост за воведувањето на системот за регистрација – ETIAS, со кој ќе се доведе во прашање безвизниот режим, ќе се ограничи слободата на движењето на граѓаните, што ќе биде спротивен модул на концептот на поврзување што се промовира. Министрите потсетија на заедничкото писмо што го испратија до Унијата, со барање да не се доведуваат државите кандидати или потенцијални кандидати на исто рамниште со трети држави, надвор од европскиот континент, и изразија надеж дека ќе се најде соодветно решение за овој систем.

На состанокот присуствуваа и министри за енергетика на кои во рамки на концептот „поврзување“, фокусот беше ставен врз енергетската поврзаност на Регионот. Потребата од подобрување на правната рамка во енергетскиот сектор и имплементацијата на што поголем број проекти во оваа сфера беше истакнат како императив во подобрувањето на оваа индустрија. За таа цел, како еден од чекорите во насока на подобра енергетска поврзаност меѓу државите, беа потпишани два договори меѓу Европската комисија и меѓународните финансиски институции, Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), Европската инвестициона банка (ЕИБ) и Банкарскиот концерн KfW, во рамките на Програмата за регионална енергетска ефикасност (REEP Plus – Regional Energy Efficiency Programme) и Фондот за зелен раст (GGF – Green for Growth Fund). Со нив, ќе се финансираат проекти наменети за државите од Регионот. /крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Средба Спасовски – Томан

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, оствари работна средба со амбасадорот на Чешката Република во Република Северна Македонија, Мирослав Томан, и новоименуваниот конзул и раководител на економскиот сектор во Амбасадата на Чешка, Давид Чернохорски.

Од страна на двајцата соговорници на средбата уште еднаш биле потврдени пријателските односи, како и континуираната поддршка што Чешката Република ѝ ја дава на Република Северна Македонија во повеќе сфери на општествениот живот, информираат од кабинетот на Спасовски.

Од таму додаваат дека министерот Спасовски и амбасадорот Томан разговарале и за планираното испраќање нов чешки полициски контингент за поддршка на нашите полициски службеници при справувањето со миграцијата на јужната граница од нашата земја.

Прикажи повеќе...

Македонија

Исаки: Пријателството меѓу Македонија и Хрватска постојано се надградува

Објавено пред

Односите и соработката меѓу Република Северна Mакедонија и Република Хрватска се во постојана нагорна линија, истакна заменик-министерката за надворешни работи Фатмире Исаки по средбата со државниот секретар во Државниот уред за Хрватите надвор од Хрватска, Звонко Милас.

„Пријателството во последните три децении континуирано се надградува со продлабочување и зајакнување на меѓусебниот политички дијалог, економската соработка, културната, трговската и туристичка размена и соработка во многу други сфери. Не помалку значаен сврзник во нашите меѓусебни односи се и претставниците на нашата заедница во Хрватска и на хрватската во Северна Македонија, кои преку низа активности остануваат во постојан контакт со својата матичната држава, култура и јазик и паралелно даваат особен придонес во квалитетот на нашите одлични билатерални односи и соработка“, рече Исаки.

Додаде дека во заеничкиот разговор бил поздравен фактот што двете влади имаат многу позитивен однос кон прашањата за малцинствата, кои претставуваат комплексни теми.

„Малцинствата ги споделуваат истите проблеми со кои се судираат сите граѓани во една држава, почнувајќи од актуелната пандемија до социо-економските прашања, но истовремено имаат и дополнителни предизвици поврзани со зачувување на нивниот културен и национален идентитет, а пред сè заштитата на културното наследство, образование и негување на мајчиниот јазик“, предочи Исаки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи ги собра шефовите на амбасадите и конзуларните претставништва за претстојниот попис

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, одржа вонреден работен состанок со сите шефови на дипломатско-конзуларните претставништва, со цел подготовка за спроведување на активностите во нивните надлежности поврзани со претстојниот попис.

На состанокот присуствуваа и директорот и заменик-директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симевски и Иљми Селами.

„Од 1 март започнува оваа важна статистичка операција, токму со вас како дипломати и за вашите семејства; дополнително, истата процедура ќе треба да се примени и за лицата кои престојуваат во странство по која било основа. Во следните 50 дена ова треба да претставува врвен приоритет на работата на дипломатската мрежа, со цел да им обезбедиме соодветни услови на пописните органи да ја завршат оваа обврска”, истакна Османи.

„Жалам што донесувањето на законот доцнеше од неоправдани причини, што како институции нè доведе во состојба со забрзано темпо да се подготвуваме за квалитетно да ги пресретнеме обврските, но барам од вас, и очекувам, преку вонреден капацитет од страна на дипломатската мрежа, да ги надминеме овие предизвици и да им обезбедиме поддршка на пописните органи”, посочи министерот за наворешни работи.

Според него, пописот е добар пример за да се демонстрира одговорност и посветеност кон дијаспората, која има важна улога во севкупните процеси на земјава.

За лицата кои имаат место на живеење во Република Северна Македонија, а за време на спроведувањето на пописот се на служба во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Северна Македонија во странство, како и членовите на нивните семејства кои со нив престојуваат во странство ќе се спроведе, пописот ќе биде во периодот од 1 март до 15 март 2021 година, додека самопопишувањето на нерезидентното население, но и сите други државјани кои по  кој било основ престојуваат во странство ќе почне од 01 март и ќе трае до 21 април, 2021 година, информираат од Министерството за надворешни работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Регион12 часа

Србија викендов делумно се затвора, рапиден скок на новозаразени од Ковид-19

Заврши седницата на кризниот штаб во Србија на која беше анализирана моменталната епидемиолошка состојба. Одлучено е да има затворање од...

Македонија14 часа

11 починати и 843 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени вкупно 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи...

Македонија14 часа

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија17 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија17 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ19 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ19 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион19 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа20 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет20 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија20 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион20 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет21 час

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа22 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет22 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет1 ден

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија1 ден

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет1 ден

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет2 дена

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Досие