Контакт

Надворешна политика

Мицкоски се сретна со Вархеи: Имаме план како државата да ја ставиме на брзата лента за членство во ЕУ

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и советникот за меѓународна политика, Стефан Андоновски, оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеи. На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, стратешките цели на Македонија, нашата европерспектива, претстојните парламентарни избори и проблемите со кои се соочува нашата државата на патот кон Унијата.

„Мицкоски истакна дека приоритет на новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе биде остварувањето на стратешката цел и сонот на многу генерации, а тоа е членството во Европската Унија. Тој посочи дека ВМРО-ДПМНЕ има визија и план како државата да ја стави на брзата лента за членство во Унијата и притоа да ги спроведе клучните реформи за остварување на оваа цел.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ потенцира дека Владата предводена од СДСМ доживеа неуспех на полето на реформите и доближување на државата до европскиот стандард. Тој напомена дека клучен проблем со кој се соочува Република Македонија се криминалот и корупцијата, кои се најистакни во највисоките ешалони од власта и дека до ден-денес голем број корупциски афери немаат правна разрешница, што е аргумент за оние што се противат на проширувањето на Унијата“, соопшти партијата.

Мицкоски на Вархеи му се заблагодарил за поддршката што ја дава за членството на Република Македонија во ЕУ и нејзиното проширување, притоа додавајќи дека патот кон просперитетен и успшен регион води преку Брисел и членството во ЕУ. Што се однесува на предвремените парламентарни избори, соговорниците се согласија дека демократскиот и фер изборен циклус, на кој граѓаните слободно ќе ја изразат својата волја, е клучен за иднината на нашата држава, како и за нашата европерспектива, се додава во соопштението.

Македонија

Димитров во Париз: Француското искуство може да помогне за зајакнување на нашите капацитети

Објавено пред

Во рамките на дводневната посета на Париз вицепремиерот Никола Димитров оствари средба и со Каролин Вино, заменик на генералниот секетар за европски прашања при Владата на Франција, на којашто се разговараше за добрите француски практики и нивната примена при зајакнувањето на административните капацитети на Секретаријатот за европски прашања, како главен двигател на интеграциите во Северна Македонија.

„Француското искуство во координацијата на европските прашања може да помогне за зајакнување на нашите капацитети. Со помош на француските пријатели и со силна посветеност на процесот, СЕП треба да стане ефикасна и почитувана администрација во полза на македонските граѓани“, рече Димитров.

Ова е прва посета на Париз по формирањето на новата Влада и се реализираше во исклучително важен момент за Северна Македонија, во пресрет на дефинирањето на Преговарачката рамка којашто треба да ги инкорпорира елементите што произлегуваат од новата Методологија за пристапни преговори, иницирана токму од Франција.

За време на работната посета на Француската Република, Димитров имаше средби со државниот секретар за европски прашања во Министерството за Европа и надворешни работи, Клеман Бон; претседателот на Комисијата за европски прашања во Сенатот на Франција, Жан-Франсуа Рапен; Изабел Думон, дипломатски советник за Континентална Европа и Турција во кабинетот на претседателот Макрон, Каролин Вино, заменик на генералниот секетар за европски прашања при Владата на Франција и со Лилиана Танги, пратеничка во Националното собрание.

Во фокусот на разговорите беше француската поддршка во оваа клучна фаза од нашите евроинтеграции – одржувањето на првата Меѓувладина конференција со ЕУ до крајот на годинава; динамиката на усвојувањето на Преговарачката рамка, а се разговараше и за напредокот на Северна Македонија нотиран во Извештајот на Европската комисија, како и за клучните приоритети од ЕУ агендата на коишто Владата ќе биде фокусирана во следниот период.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби се сретна со бугарскиот амбасадор Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска во својот кабинет се сретна со амбасадорот на Република Бугарија во Скопје, Ангел Aнгелов.

Тие разговараа и за добрососедските односи, кои се вредност за Република Северна Македонија, но и за регионот. Заедно тие потврдија дека е потребна уште поголема посветеност во оваа насока со цел да се постигне уште поголемо приближување меѓу нашите две земји.

Вицепремиерот Груби и амбасадорот Ангелов се согласија дека договорот за добрососедство меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија постави одлични темели за понатамошна соработка во повеќе области, но и во приближувањето на двете земји во областа на културата и на двата народа.

На средбата исто така беше истакнато значењето на заедничкото претседателство со Берлинскиот процес за Западен Балкан, процес преку кој се олеснуваат и унапредуваат конкретни чекори кон регионалниот економски развој, со што се овозможува полесно надминување на економската криза предизвикана од Ковид-19.

Груби и Ангелов оценија дека затворањето на границите не е решение во борбата против пандемијата предизвикана од Ковид-19, туку високата свест на граѓаните.

Во однос на спроведувањето на договорот Груби ги истакна заедничките регионални вредности и се фокусира на европските вредности наведувајќи дека историјата не смее да ја држи иднината во заложништво.

На крајот од состанокот двајцата соговорници се согласија дека Република Северна Македонија и Република Бугарија ја продолжуваат својата заложба за зајакнување на соработката меѓу двете земји, соработка што ќе продолжи да се развива во позитивна насока и со желба да се надминат сите предизвици.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Западен Балкан ќе го трансформираме во единствен пазар, според стандардите на ЕУ

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во просториите на Министерството одржа работен појадок со амбасадорите од земјите на Западен Балкан.

На појадокот присуствуваа и амбасадорот на Бугарија, Aнгел Ангелов, и амбасадорката на Германија, Анке Холштајн, кои имаа свои воведни обраќања.

Како што објаснуваат од Министерството, оваа иницијатива на Османи е дел од дипломатските активности на министерот за редовна координација на земјите од Западен Балкан во пресрет на годинешниот софиски самит, во рамките на Берлинскиот процес, да се направи пресек на досегашните постигнувања, но и осврт за очекувањата од самиот процес.

„Би сакал да објавам дека минатата недела ние земјите од Западен Балкан, секако помогнати и од нашите колеги од Советот за регионална соработка (RCC), успеавме да финализираме многу важен документ официјално со наслов ‘Повеќегодишен акциски план за заеднички регионален пазар’. Тоа претставува важна пресвртница за Западен Балкан со визија за трансформирање на регионот во практично еден пазар заснован на правилата и стандардите на ЕУ. Одиме кон зголемување на неговата привлечност и конкурентност во исто време, но намалувајќи го растојанието до пазарите на ЕУ – што е секако наша крајна цел“, истакна Османи.

На средбата се разговараше и за другите иницијативи и очекувања од заедничкото копретседавање меѓу Северна Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес.

„Напорно работиме, заедно со нашите колеги од Бугарија, за да имаме навистина квалитетна финализација на нашето копретседателство преку успешен дводневен самит во Софија. Регионалната соработка, покрај големото значење за европските перспективи, значи и зголемена економска, културна и општествена размена, што само по себе претставува важна придобивка за граѓаните на нашите земји“, рече Османи.

Тој додаде дека од заеднички интерес е целокупниот успех на овој процес, кој претставува значајна иницијатива за регионално инфраструктурно и економско поврзување на земјите од Западен Балкан како важни одредници за европските перспективи на земјите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формираше работна група којашто развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија1 час

Стапија на сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет1 час

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаи, пишува Би-Би-Си....

Македонија2 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија2 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа12 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија12 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија12 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија14 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет15 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија19 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија19 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија20 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија20 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија21 час

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија21 час

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија22 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет22 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија23 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет24 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Досие