Контакт

Надворешна политика

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

„Утре ќе се состанеме со нашите партнери од Западен Балкан, првпат во последните 15 години. Тоа ќе биде можност за двете страни да потврдат како европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан“, рекол Туск.

Освен тоа, според Туск, ЕУ сака сега да покаже и дека се грижи за социјално-економскиот развој на регионот.

„Инвестиции во инфраструктурата и односите меѓу луѓето надвор и внатре во Западен Балкан се од најдобар интерес и за ЕУ, и тоа ќе биде цел на нашиот самит“, порача Туск.

Претседателот на Европскиот совет нагласил и дека очекува дека Самитот во Софија ќе донесе приближување на пријателите од Западен Балкан кон Европската Унија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Министерката Дескоска се сретна со Метју Палмер

Објавено пред

Министерката за правда, Рената Дескоска, денескa имаше средба со заменикот на помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер, кој престојува во работна посета на Република Македонија.

На средбата се дискутира за реформската агенда на Министерството за правда, а во фокусот на средбата беа реформите за борбата против корупцијата, како и измените на законите што следуваат во наредниот период, од кои се очекува да ги зајакнат и гарантираат независноста, самостојноста и непристрасноста на судството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери-Бабиш: Силна поддршка од Чешка за евро-атлантските интеграции на Македонија

Објавено пред

Во рамките на официјалната посета на Чешката Република, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба со Андреј Бабиш, премиер на Чешката Република.

Премиерот Бабиш истакна дека билатералните односи меѓу Чешката Реублика и Република Македонија се одлични, без отворени прашања, и дека се одвиваат во интензивна комуникација. Чешката Република и понатаму ќе им дава силна поддршка на евро-атлантските интеграции на Република Македонија бидејќи државите од Западен Балкан се многу важни за Европа и претставуваат нејзин природен дел. Во однос на миграциските движења, Бабиш посочи дека Македонија беше држава што прва се соочи со напливот на мигранти од Сирија и која успешно се справи со менаџирањето на овој предизвик.

Џафери го запозна Бабиш со актуелната состојба во Македонија, особено за процесот на пристапување кон измена на Уставот на РМ, како и преземените чекори кон унапредување на соработката со соседите, особено потпишувањето на договорите со Република Бугарија и со Република Грција.

„Отворањето на процесите за интеграција на РМ во ЕУ и НАТО резултира со почнување на скринингот на ЕУ минатиот месец и почетокот на пристапните разговори со НАТО минатата седмица. Сите државни иснтитуции во РМ посветено работат на финализирање на овие стратешки цели за државата, кои истовремено имаат силна поддршка од огромен процент на населението во РМ“, изјави Џафери.

Во однос на мигрантската криза, Џафери упати искрена благодарност за логистичката поддршка на чешките полицајци на македонско-грчката граница, како и за помошта на Чешката Република, која заедно со Унгарија, Полска и со Словачка како држави членки на ЕУ и на вишеградската група ѝ дадоа максимална помош на Република Македонија во справувањето со мигрантскиот бран.

Премиерот Бабиш се заложи за посилна економска соработка меѓу двете земји, поголеми чешки инвестиции во РМ, како и подинамична работа на Мешовитата комисија за економска соработка при Стопанската комора.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев-Галовеј: Потврдена поддршката од Обединетото Кралство за спроведувањето на преспанскиот договор  

Објавено пред

Британската амбасадорка, Рејчел Галовеј, ја поздрави одлуката на македонскиот парламент во поддршка на преспанскиот договор, што е значителен чекор напред во евро-атлантските интеграции на Република Македонија.

На денешната средба со премиерот Зоран Заев било заклучено дека двотретинското мнозинство во Собранието за предлогот на пристапување кон уставните промени покажало дека е можно пратениците од власта и од опозицијата да работат заедно кога станува збор за клучните прашања за граѓаните и за државата, како што се интеграциите и реформите. Двајцата изразиле поддршка за зајакнување на консензусот во парламентот за прашања од државен интерес.

„Ќе продолжиме во позитивна атмосфера, низ конструктивност и инклузивност, со пратениците во парламентот, да работиме на нацрт-уставните амандмани. Забелешките на пратениците од опозицијата што дадоа поддршка на евро-атлантскиот интеграциски процес на Македонија во врска со содржината на амандманите се во духот на договорот од Преспа. Исто така, постои свест за значењето на помирувањето, кое е неопходно, за да продолжат уште поактивно реформските процеси важни за евро-атлантските интеграции, но и за економскиот развој на државата“, рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата во врска со реформите соопшти дека фокусот е на втората фаза од судските реформи, на антикорупциските закони, на реформите на УБК, на јавната администрација.

Амбасадорката Рејчел Галовеј соопшти дека Обединетото Кралство активно ја следи политичката ситуација во Македонија и дека дава принципиелна поддршка на помирувањето, кое е важно за интеграциите на Македонија, а со тоа и за стабилноста на целиот регион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија5 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија5 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија6 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија7 часа

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија9 часа

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија10 часа

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија11 час

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток13 часа

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток13 часа

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет13 часа

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Свет14 часа

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-би-си....

Македонија15 часа

Кривична пријава за загрозување на сигурноста и ширење на расистички и ксенофобичен материјал преку социјалната мрежа „Фејсбук“  

СВР Скопје во соработка со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно...

Македонија17 часа

Метју Палмер во посета на Македонија

Заменик-помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, денеска ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за преспанскиот...

Македонија1 ден

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Верувам дека заеднички изготвените амандмани ќе нѐ обединат во иднина

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се...

Регион1 ден

Додека Договорот од Преспа не дојде во нашиот Парламент ние остануваме во Владата, порача Каменос

Грчкиот министер за одбрана и коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, денеска од Солун, каде...

Македонија1 ден

(Видео) Шекеринска: Македонија со оваа одлука станува фактор на стабилност во регионот

Пратениците презедоа одговорност и испишаа нова шанса во историјата на Македонија, сакам да им честитам на сите за заедничкиот напредок...

Македонија2 дена

Русија останува на својот став, ве признавме под името Република Македонија

Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува,...

Свет2 дена

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но...

Досие