Контакт

Надворешна политика

Јовановски: Дали владата сака да не внесе во НАТО

Објавено пред

Потпретседателот на опозициската СДСМ, Зоран Јовановски, изрази отворено сомневање дека Владата има искрени намери да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО

Учествувајќи во дебатата под наслов „Економските импликации од членството на Република Македонија во НАТО“, Јовановски ги отфрли тврдењата на владата дека сторила се што е до неа во евроатланските интеграции, бидејќи Македонија, според него тапка во место.„Наместо владата да прикажува состојба во која направила се што е до неа на патот кон евроинтеграциите, постојат еден куп области во коишто може да направи многу работи за да го подготви општеството што побезболно да се приближи и влезе во ЕУ и НАТО“, рече Зоран Јовановски.Тој вели дека приказната не треба да застане со тоа што Македонија е пофалена помалку или повеќе во некое поглавје, бидејќи, според него, државата нема објективен прогрес и се наоѓа на истата точка каде што била пред пет години. „На крајот на краиштата секој проблем може да се реши, доколку сакате да го решите. Дали оваа влада сака да ги реши сите проблеми коишто стојат на патот за влез во ЕУ и НАТО, тоа е прашање за владата“, изјави Јовановски.Истакнувајќи дека не постои друга алтернатива освен влез во ЕУ и НАТО, Јовановски предупреди на опасноста дека Македонија ако не влезе во ЕУ и НАТО, може да стане „мочуриште“.Учесниците во дебатата организирана од Институтот за социјална демократија „Прогрес“ и фондацијата „Фридрих Еберт“, истакнаа дека со влезот на Македонија во НАТО значително ќе порасне бројот на странски директни инвестиции. Притоа како пример беа приложени статистички податоци од некои соседни земји, каде што бил евидентиран драстичен скок на инвестициите со влезот на државата во НАТО.Поранешниот заменик-министер за финансии и член на НСДП, Предраг Трпески истакна дека доколку Македонија во 2008 г. влезеше во НАТО, ефектите од светската економска криза ќе беа многу помали.Модераторот на денешната дебата, Сашо Додовски истакна дека практиката на голем број конзорциуми во светот е да инвестираат исклучиво во држави членки на НАТО.„Од друга страна постои и непишано правило, според кое Алијансата кога инвестира во одредена работа, ангажира фирми исклучиво од државите членки на НАТО“, рече Додовски.На забелешките до организаторот зошто во дебатата се поканети само претставници на опозиционите партии, Додовски рече дека покана за учество била упатена и до претставници на други партии, експерти и невладини организации, изразувајќи притоа надеж дека наскоро ќе се организира дебата на истата дебата, но во поширок состав

Македонија

Османи – Ѓукановиќ: Нема отворени прашања меѓу Северна Македонија и Црна Гора

Објавено пред

Во продолжение на својата официјална посета на Подгорица и состанокот со својот црногорски колега, Ѓорѓе Радуловиќ, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, претседателот на црногорскиот парламент, Алекса Бечиќ, претседателот на Владата, Здравко Кривокапиќ и заменик-претседателот на Владата, Дритан Абазовиќ.

„На средбите беа нагласени блиските и партнерски односи меѓу двете земји за кои беше потенцирано дека се без отворени прашања. Овие политички односи треба да бидат поттик за богата и плодна економска соработка за што постои интерес и потреба“, беше истакнато од страна на соговорниците. Акцент беше ставен и на соработката на двете земји сојузници во рамките на евро-атлантските механизми за соработка и особено во процесот на интеграцијата во Европската Унија“, соопшти МНР.

Османи рекол дека двете држави се залагаат за една заедничка цел, а тоа е вложување посебни напори за брза имплементација на потребните реформи на патот на целосната интеграција во Унијата.

„На тој пат би сакал да ја истакнам важната соработка со Црна Гора и особено да изразам огромна благодарност за нејзината цврста и безрезервна поддршка за нашите стратешки цели и определби“, нагласил министерот Османи посочувајќи дека членството на Северна Македонија и Црна Гора во Европската Унија ќе значи отворање нови перспективи за нашите земји и за граѓаните, како и консолидирање на европската перспектива на целиот регион.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Без разлика на предизвиците, интеграцијата во ЕУ нема алтернатива

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, во рамките на официјалната посета на Црна Гора оствари средба со црногорскиот колега Ѓорѓе Радуловиќ. На средбата беа реафирмирани традиционални и пријателски односи меѓу двете земји, а беше нагласена и подготвеноста да се изнајдат конкретни форми за збогатување на секторската соработка, особено во реалниот сектор – економијата, размената, туризмот итн.

„Секогаш е убаво да се биде меѓу пријатели, во посета на пријателска земја, а Северна Македонија и Црна Гора се добар пример за тоа. Денешната посета на Црна Гора ја сметам за важна како за нашите билатералните односи, за кои исто така сметам дека се одлични, така и за целиот регион, кој сѐ уште е обременет со сериозни предизвици, особено за неговата европска иднина“, истакна Османи упатувајќи благодарност до колегата Радуловиќ за пријатното гостопримство на неговата прва посета на Подгорица.

Покрај билатералните односи, на средбата беа отворени и темите за соработката во рамките на НАТО-сојузништвото, како и заокружувањето на европската перспектива на двете земји .

„Процесот на проширување на ЕУ, или да се изразам попрецизно – заокружување или обединување на континентот во еден сојуз – нема алтернатива. Кога се работи за членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ, не се поставува прашањето дали, туку како и кога!“, истакна Османи.

Посетата на министерот Османи во Подгорица продолжува со негови средби со претседателот на државата, Мило Ѓукановиќ, претседателот на црногорскиот парламент, Алекса Бечиќ, премиерот Здравко Кривокапиќ и потпретседателот на Владата, Дритан Абазовиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Објавено пред

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и дека се работи за надминување на проблемот со регистрацијата на вакцините.

„Имаме договор, разговараа премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, и српскиот претседател, Александар Вучиќ. Вучиќ реши да им помогне со 8.000 вакцини. Ние помагаме да се регистрираат вакцините на ‘Фајзер’ во Северна Македонија. Ние работиме со нив. Проблемот може да биде во тоа што тие добиле вакцини на Фајзер’, но не биле регистрирани. Поентата не е само да се дојде и да се купи вакцината, но има многу повеќе работи зад завесите. Регистрација од соодветната агенција, план за вакцинација. Ние сме една од ретките земји што имаме соодветен информативен систем. Нашите граѓани знаат како да се пријават за вакцината, сè е транспарентно. Слушнав приказни од луѓе од други земји каде што велат дека немаат идеја како да се пријават, кои им се приоритетни групи“, изјави Брнабиќ.

Таа информира дека со изутринава ја надминале бројката од 50.000 вакцинирани лица во Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ14 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет16 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ17 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет17 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија19 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет20 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ22 часа

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ22 часа

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија22 часа

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет23 часа

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија23 часа

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион24 часа

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет2 дена

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет2 дена

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Свет2 дена

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија2 дена

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа2 дена

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија2 дена

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Досие