Контакт

Надворешна политика

Ахмети сепак се сретна со Рама, неопходна имплементација на Охридскиот договор

Објавено пред

 

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, и покрај најавите дека нема да патува во Тирана, сепак во четвртокот попладнето имаше средба со премиерот на Албанија, Еди Рама. Од кабинетот на Рама соопшти дека на средбата Рама-Ахмети било разговарано за состојбата по изборите во Македонија.

 

Истиот извор наведува дека  во Македонија неопходно треба да се имплементира Охридскиот договор. Ахмети во изјава за албанските медиуми истакна дека покрај средбата со Рама имал средба и со претседателот на Собранието на Албанија, Илир Мета и претседателот на државата Бујар Нишани.

 

На средбите било разговарано за позицијата на албанските политички партии кои добија пратеници во новиот состав на Собранието на Македонија, како и за заштитата на интересите на Албанците во Македонија.

 

Албанските медиуми нагласуваат дека албанскиот претседател Бујарн Нишани за разлика од Рама и Мета официјално му ја честитал и победата на ДУИ на Али Ахмети на неделните избори во Македонија. Медиумите исто така ја изнесуваат и оценката дека доцнењето на средбата на Ахмети со премиерот Рама и средбите со другите  албански државници е пред се политички трик на Ахмети и штитење на рејтингот  на политички план, за што и не допатувал на денот кога и другите лидери на албанците од Македонија биле во Тирана./крај/мф/мн

Македонија

Груби – Кундурос: Северна Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби се сретна со Русос Кундурос, новиот грчки амбасадор во земјава.

На оваа средба се дискутираше за унапредувањето на соработката во областите важни за граѓаните на двете држави, што се оценува дека се веќе во фаза на реализација, имплементацијата на преспанскиот договор, политичките случувања во земјата и регионот, како и нашата европската интеграција.

Груби и Кундурос се согласија дека Република Северна Македонија и Грција, преку пријателството и унапредувањето на нејзиниот дух, континуирано ја промовираат стабилноста на целиот Западен Балкан од кога се потпиша преспанскиот договор.

Грчкиот амбасадор Русос ја изрази поддршката на Грција за прогресот на интеграција на Република Северна Македонија Европската Унија.

На оваа средба се дискутираше и за пописот на население, наредните локални избори и продлабочувањето на економската соработка, со посебен акцент на полето на енергетика, гасификација.

Груби ја нагласи потребата на спроведувањето на преспанскиот договор, како и подготвеноста на Скопје да го реши спорот со Република Бугарија без никакво одлагање.

Прикажи повеќе...

Македонија

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

Објавено пред

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и правила, рече Екатерина Захариева, до неодамна заменик-премиер и министер за надворешни работи во интервју за бугарски медиуми.

Скопје го одложи пребројувањето поради проблеми со Албанците, додаде Захариева.

„Пред четири години виновна им беше Грција, две години подоцна виновни им беа други две држави, Холандија и Франција, сега виновна е Бугарија. Скопје не треба да бара надворешни причини за недостигот на реформи во државата“, вели таа.

На прашањето дали Бугарија треба да реагира ако на пописот малку луѓе се изјаснат како Бугари, Захариева вели дека дури откако Бугарија реагирала на низа случаи на нарушување на правата на лицата со бугарска самоопределба, постојат луѓе кои веќе даваат одредени писмени сигнали, но страв сè уште има.

„Тогаш кога не можете да најдете работа или да ја загубите работата само затоа што сте се определиле како Бугари, кога без никаква причина ве посетуваат агенти од националната безбедност, тогаш кога таблиците на автомобилот  ќе бидат оштетени само затоа што се бугарски, кога има притисок повеќе од 80 години, стравот е разбирлив. Но, откако ја видоа поддршката од Софија и видоа дека Бугарија нема да продолжи да молчи, дел од нив престанаа да се плашат. Сепак, страв сè уште има. Видовте што се случи со претставникот на Евровизија, тоа беше јавно пред очите на целиот свет. Така што се надевам дека Скопје нема да има образ да го негира тоа“, вели Захариева.

Поради тој страв, како што вели, Захариева не очекува на пописот сите коишто имаат бугарски пасоши да се изјаснат како Бугари и смета дека властите во Македонија ќе направат сè што можат Бугарите таму да се сè помалку.

„Ние немаме претензии за тоа како тие себеси ќе се наречат. Проблемот со правото на самоопределување не е наш туку е нивен. Тие имаат проблеми со луѓето кои живеат таму и се чувствуваат и Македонци и Бугари.

Бугарија никогаш немала проблем со нивното право на самоопределување. Немаме претензии и не сме барале промена во нивниот Устав. Имаме проблем со јазикот на омраза кон сè  што е поврзано со Бугарија, заради фалсификување на историјата“, изјави таа.

Според неа, подобро е Република Северна Македонија и Албанија да одат заедно на патот кон европските преговори, но тука функционира принципот на сопствени заслуги. Пред три години, Скопје се обиде да се оддели од Албанија, но сега кога Тирана официјално не го побара тоа, сè повеќе се зборува за отцепување на Албанија од РСМ, коментира Захариева.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба Османи – Кулханек: Остануваме посветени на реформската агенда, со фокус на европските приоритети

Објавено пред

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари видео средба со министерот за надворешни работи на Чешката Република, Јакуб Кулханек, прва средба по назначувањето на Кулханек за прв човек на чешката дипломатија. По тој повод, Османи упати искрени честитки до чешкиот колега и му посака успех во извршувањето на оваа одговорна државна функција.

Министрите изразија задоволство од евидентното интензивирање на билатералната соработка во повеќе сфери од заемен интерес, беше разговарано за можностите за интензивирање на економската соработка, истовремено беше изразено задоволство од нивото на соработка во секторот безбедност и одбрана, од успешната соработка и чешкото учество во заштитата на нашата јужна граница од илегална миграција, а Османи изрази благодарност за досегашните донации во текот на корона-пандемијата, известуваат од неговиот кабинет.

Османи во разговорот се осврна на процесот на интеграција на Северна Македонија во Европската Унија, како и на внатрешните политички процеси поврзани со нашата реформска агенда.

„Остануваме посветени на реформската агенда, со посебен фокус на европските приоритети. Продолжуваме и со активностите за унапредување на добрососедските односи, секако со фокус на Бугарија, преку имплементација на акцискиот план за интензивирање на секторската соработка и отстранување на разликите кои создаваат политичка недоверба“, истакна Османи, посочувајќи притоа дека се надева на континуитет на дијалогот и со новата Влада во Софија.

Соговорниците изразија очекување за што поскоро усвојување на преговарачката рамка и одржување на првата Меѓувладина конференција за формално започнување на пристапните преговори во јуни оваа година, за време на португалското претседателство со ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на процесот Брдо-Бриони на самитот, укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за целиот регион...

Македонија1 час

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија2 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа2 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија5 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија8 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет8 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија9 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет9 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет11 час

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа11 час

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет11 час

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет12 часа

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет12 часа

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија1 ден

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет1 ден

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија1 ден

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Досие