Контакт

Надворешна политика

Иванов учествува на Форумот Кран Монтана

Објавено пред

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од петок ќе престојува во работна посета на Кралството Мароко, по повод учеството на Форумот Кран Монтана, придружуван од министерот без ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции, Бил Павлески.
 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од петок ќе престојува во работна посета на Кралството Мароко, по повод учеството на Форумот Кран Монтана, придружуван од министерот без ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции, Бил Павлески.

 

Предвидено е претседателот Иванов да се обрати на официјалната сесија на отворањето на Форумот Кран Монтана, што се одржува во градот Дакла. Главни теми на собирот се унапредувањето на дијалогот меѓу Африка, Магреб и Европа, политиката на соработка на Мароко, како и неопходноста од подобрување на климата за странски инвестиции и обезбедување на сигурни индустриски и финансиски партнери.

 

Во делегацијата се и претставници на десетина компании, членови на Стопанската комора на Македонија, на Сојузот на стопански комори на Македонија и на Стопанската комора на северозападна Македонија. Предвидено е, на иницијатива на претседателот Иванов, да се одржи презентација на инвестициските можности што ги нуди Македонија, како и средба на претставници на македонските стопански комори со претставници на марокански стопански комори.

 

Во рамки на работната посета на Кралството Мароко и учеството на Форумот Кран Монтана, сопругата на претседателот, Маја Иванова, ќе се обрати на специјална сесија на Форумот на африкански жени, чиј фокус годинава е имплементирање на родова еднаквост, жените во јавниот живот и во приватниот сектор и подобрување на образовниот систем за девојките.

 

Форумот Кран Монтана е основан во 1986 година со цел да обезбеди широка меѓународна соработка и поврзување на економските чинители на светско ниво, како и да придонесе кон глобалниот економски раст, воедно обезбедувајќи стабилност, еднаквост и безбедност. Активностите и настаните во рамки на Форумот се насочени кон создавање платформи кои ќе им овозможат на политичките и бизнис лидери да ги имплементираат своите стратегии, да ги зајакнуваат партнерствата и да развиваат нови можности за соработка. Форумот тесно соработува со меѓународни институционални партнери, како агенциите на Обединетите нации, Европската унија, Советот на Европа, и др./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев-Ручи: Македонија е сè поблиску до ЕУ и НАТО

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, денеска, се сретна со Грамоз Ручи, претседател на собранието на Албанија.

„Претседателот на парламентот на Албанија ги оцени како искрени и пријателски односите помеѓу Македонија и Албанија, ги поздрави договорите со Бугарија и со Грција и најави дека неговата земја и албанскиот парламент ќе бидат меѓу првите што ќе го потпишат протоколот за членство на Македонија во НАТО“, соопштија од Владата.

Премиерот Заев се заблагодари за поддршката од Албанија во НАТО-интеграциите и оцени дека се отворени големи перспективи за соработка на двете држави на економски план.

„Ѝ благодариме на Република Албанија за поддршката за членство на Македонија во НАТО. Од големо значење е и поддршката што си ја даваме во ЕУ-интеграциите. Очекувам околу средината на јануари да биде ратификуван договорот од Преспа во парламентот во Македонија по што следува ратификацијата на договорот од грчка страна, како и ратификацијата на протоколот за НАТО. Владите на Македонија и на Албанија се во искрена, редовна и пријателска соработка. Јас ќе ја искористам шансата во име на Владата на Македонија да повикам да се унапреди уште повеќе соработката меѓу двата парламента. Посебно на економски план имаме одлични перспективи да им овозможиме квалитетен живот за граѓаните во нашите земји“, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски: Македонската Влада поддржува заемно прифатливо решение меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Првиот косовско-македонски безбедносен форум на тема „Зајакнување на безбедноста преку соработка помеѓу Косово и Македонија“ почна денеска на Универзитетот ААБ во Приштина, а ќе трае два дена.

На отворањето на форумот говореа универзитетскиот професор Стево Пендаровски, национален координатор на Република Македонија за членство во НАТО, Агим Нухиу, заменик-министерот за внатрешни работи на Република Македонија, Бесник Тахири, координатор за безбедносни реформи на Косово, деканот на Факултетот за безбедност -Скопје, Никола Дујовски, претставници на Фондацијата „Конрад Аденуаер“,Универзитетот ААБ, како и претставници од академската заедница и безбедносните институции на Република Македонија и Република Косово.

Во врска со дијалогот меѓу Белград и Приштина, Пендаровски нагласи дека сите луѓе со добра волја во регионот и пошироко сигурно ќе го поддржат решавањето на преостанатиот спор меѓу Приштина и Белград, кој на крајот ќе придонесе за неповратната пацификација на регионот. Сепак, додаде тој, посакуваниот исход нема да биде возможен ако применетите методи се земени од архивите од 19 и 20 век.

„Морам да бидам отворен со вас – да се надеваме дека размената на населението и промената на постојните граници на Балканот нема да го дестабилизираат регионот, што не е во допир со реалноста“, рече Пендаровски. Воед0но, меѓу другото, додаде дека само два примера се доволни за потсетување.

„Прво, сите треба да бидеме свесни колку е тежок процесот на донесување на законот за демаркација на границата меѓу Косово и Црна Гора. Второ, во Македонија сè уште имаме горчливи спомени  кога се сеќаваме на сите тешкотии низ кои се обидовме унилатерално да ја демаркираме границата со Косово. Ни требаше речиси една деценија да успееме и тоа се случи само откако сите релевантни фактори беа вклучени во постапката на теренот“, рече Пендаровски.

Тој нагласи дека позицијата на македонската Влада е дека поддржува заемно прифатливо решение меѓу Белград и Приштина, но само решение со потенцијал да придонесе кон регионалната стабилност.

„Да речеме со други зборови: нашата заедничка цел треба да биде: да се реши еден проблем, но истовремено да не се создаваат неколку други“, рече Пендаровски.

Теми на форумот се: реформи во безбедносниот систем, заканите од тероризам и странски борци, како и нивната ресоцијализација и безбедносната дилема и промените на границите за создавање етнички чисти држави или управување со малцинските права. Форумот е во организација на Факултетот за безбедност – Скопје, Фондацијата „Конрад Аденауер“ за Косово и Универзитетот ААБ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Македонија и Романија ја интензивираат соработката на полето на дијаспората

Објавено пред

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамки на неговата тридневна официјална посета на Романија оствари средба со министерката за Романците во странство, Наталија Елена Интотеро.

Како што информираат од Кабинетот на министерот, главна цел на разговорите било воспоставување плодна соработка меѓу двете држави во областа на дијаспората и размена на искуства меѓу експертските групи, во реализацијата на добрите практики во оваа област во земјите на ЕУ и земјите од нашиот регион.

Министерката Интотеро информирала дека на 18 март следната година, за време на претседавањето на Романија со Советот на ЕУ, како дел од нејзините приоритетни активности ќе се организира состанок на министрите за дијаспора од земјите на ЕУ и од Западниот Балкан, со цел севкупна анализа и размена на искуства поединечно од секоја земја.

Министрите предложиле и иницијатива за потпишување меморандум за соработка меѓу владите на Република Македонија и Романија во областа на дијаспората и било договорено во наредниот период да се одржат средби на експертско ниво.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток23 минути

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија36 минути

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија2 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа2 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет4 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија4 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа15 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија19 часа

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија19 часа

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија21 час

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија21 час

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ22 часа

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток23 часа

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија24 часа

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Македонија1 ден

Семејствата на убиените кај Смилковско нема да ги слушаат наодите од судската медицина

Семејствата на петтемина убиени кај Смилковско Езеро нема да присуствуваат на денешното рочиште во кривичниот суд каде што ќе бидат...

Свет1 ден

„Не можам да дишам“ – Си-ен-ен објави транскрипт од последните зборови на Кашоги во конзулатот 

„Не можам да дишам”, се последните зборови што ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

(Видео) Пулмолозите тврдат дека ќе се зголеми бројот на заболени од рак поради загадениот воздух

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во Основниот суд Скопје 1 е повикан да сведочи за насилниот упад на...

Европа1 ден

Европскиот суд пресуди: Велика Британија може да го откаже брегзит

Европскиот суд на правдата (ЕСП) пресуди дека Велика Британија може да го откаже брегзит без дозвола на другите 27 членки...

Македонија1 ден

(Видео)Макрадули: Почист воздух, ама за две години

Владата најави двегодишен план за справување со аерозагадувањето. Заменик-министерот за животна средина, како раководител на интерресорката група за справување со...

Досие