Контакт

Надворешна политика

Попоски – Курц: Австриската политика за примање на бегалците ќе ја одреди и македонската за пропуштање на оние кои транзитираат

Објавено пред

Македонската политика во однос на пропуштањето на бегалците кои транзитираат низ земјата ќе биде во тесна координација со австриската политика во однос на ова прашање, најавија во петокот шефовите на дипломатиите на Македонија и Австрија, Никола Попоски и Себастијан Курц.

Според шефот на на македонската дипломијата, во однос на бегалската криза, она што е највжано е секој да ја врши својата работа во однос на сопствената територија, при што крајната цел е постигнување резултат кој ќе обезбеди хуман третман и безбедна ситуација во однос на справувањето со оваа криза. Попоски нагласи дека во разговорите со неговиот австриски колега се согласиле дека бројот на пропуштени бегалци во Македонија ќе зависи од вкупната бројка на тоа колку мигранти ќе бидат примени во земјите членки на Европската унија (ЕУ).

„Бројот на примените мигранти ќе зависи од тоа колку мигранти ќе бидат примени во земја членка на ЕУ, односно колку што ќе биде тој број, толку ќе пуштиме да транзитираат низ Македонија. Единствениот начин на кој ќе се влегува во Македонија ќе биде на легално место каде што може да се направи регистрација. Целата помош која е понудена од Австрија и другите земји е добредојдена. Маекдонија до овој момент сите напори во справувањето со оваа криза ги финансиира преку средства обезбедени од даночните обврзници на Македонија и билатералната помош како оваа од Австрија. Ја цениме помошта во персонал и опрема, без неа потешко ќе се справувавме со проблемите, а идејата е да има пријатели кои ќе помогнат, но една работа треба да биде јасна, на македонска територија газди се македоснките власти и ние одлучуваме за тоа какви мерки ќе бидат преземени“, потенцираше Попоски.

Според австрискиот министер за надворешни работи, пак, Австрија е една од трите најпосакувани цели на мигрантите, покрај Германија и Шведска, и токму поради оваа таа презеле мерки како што се поставување на горни граници за оваа година и евентуално затворање на границите.

„Ние сме втора земја во однос на тоа колку изнесува бројот на примени мигранти по жител, односно 90 илјади, што сепак за една мала држава не е малку. Разговаравме за постапката на Австрија во однос на мигрантите, како прво моравме да утврдиме горни граници за 2016-та, а тоа ќе бидат 37.500 мигранти кои ќе можеме да ги примиме, а одредивме и дневни контингенти, односно број на мигранти по ден на кои ќе им се дозволи влез. За некој месец нашата максимална бројка веќе ќе биде постигната така што Австрија ќе мора ги стопира мигрантите на границата. Австрија е една од тројката најпосакувани целни земји за мигрантите, покрај Германија и Шведска, а Шведска веќе направи слични одлуки што значи од овие наши одлуки ќе има секако последици долж рутата којашто е засегната,а меѓу кои е и Македонија. Македонија мора да биде подготвена комплетно да го стопира влезот на мигрантите со оглед на што по Грција таа е првата држава којашто се соочува со мигрантите“, рече Курц, додаваќи дека е задоволен од соработката со македонските власти, нагласувајќи дека истото не било возможно со Грција.

Покрај бегалската криза, двајцата министри разговарале и за процесот на евроинтеграциите и политичката криза во земјата, како и за економската соработка меѓу двете страни.

„Австрија е вториот најголем инвеститор во Македонија и е значајна за нашиот економски развој, разговаравме за акцискиот план кои го имаме усогласено меѓу двете министерства околу идната соработка. Во делот на евроинтеграциите, Австрија е дел од групата „Пријатели на Македонија“, кои се трудат да се овозможи кредибилен процес на евроинтеграции за Македонија и отпочнување на процесот на преговори. Австрија е заинтересирана за стабилноста и просперитетот на регионот. Разговаравме околу спроведувањето на политичкиот дијалог и навременето исполнување на сите обврски, од кои клучната е спроведувањето на избори на 24-ти април, што ќе ни ги отвори вратите кон поголемото посветување на евроатланската агенда“, рече Попоски.

„Мора да се почитуваат сите политички договори кои што се направени, за да може да се обезбедат фер и слободни избори“, додаде пак Курц, нагласувајќи дека Австрија и натаму ќе продолжи во својата поддршка за Македонија во сите можни области каде што постои простор за соработка. /крај/мф/бс

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Димитров: Ширењето на соработката, помошта и информациите треба да биде побрзо од ширењето на пандемијата

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес ја претставуваше Република Северна Македонија за првпат како полноправна членка на НАТО, на состанокот на Северно-атлантскиот совет во формат на министри за надворешни работи. Состанокот, поради рестрикциите со пандемијата Ковид-19, се одржа преку видеоконференција.

Тој изрази благодарност до земјите членки за финализирањето на процесот на пристапување, овозможувајќи и’ на нашата земја по дведецениски подготовки, минатата недела и официјално да стане 30-та членка на алијансата.

Димитров го истакна значењето на членството на земјава во НАТО како заеднички успех во заложбите за регионалната и европската стабилност и заедничкото справување со глобалните предизвици.

„Ова не е само наш успех. Ова е успех и за сите наши партнери во евро-атлантската заедница чии вредности се демократијата, човековите права и владеењето на правото низ единство и солидарност. Ширењето на соработката, помошта и информациите треба да биде побрзо од ширењето на пандемијата“, порача Димитров.

Осврнувајќи се на главната тема на состанокот – пандемијата на вирусот Ковид-19, министерот Димитров ги истакна мерките на Владата за справување со овој глобален предизвик, при што ја подвлече потребата од придонес на алијансата по ова прашање во засегнатите земји членки. Потенцирајќи го принципот на солидарност врз кој се темели НАТО, заедничка беше констатацијата на министрите за потребата од преземање на итна и координирана акција за справување со кризата и ублажување на нејзините последици.

На состанокот беа разгледани и прашања во врска со Авганистан, пошироката област на Блискиот Исток и Северна Африка, како и за состојбите во Сирија. Притоа, министерот Димитров ја реафирмираше подготвеноста на нашата земја за натамошен придонес во приоритетните активности на НАТО.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров првпат ќе ја претставува земјава на состанок на НАТО како полноправна членка

Објавено пред

По покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, првпат ќе ја претставува Република Северна Македонија како полноправна земја членка на НАТО на состанокот на Северноатлантскиот совет (НАК) во формат на министри за надворешни работи.

Поради рестриктивните мерки воведени по пандемијата на коронавирусот, состанокот ќе се одржи преку електронски систем на видеоконференција.

По официјалното зачленување на Република Северна Македонија во НАТО на 27 март 2020 година и по церемониите на подигање на македонското знаме во седиштето и воените команди на НАТО, претстојниот состанок е прв работен настан на министерот Димитров, каде што активно ќе учествува во дискусијата по приоритетните прашања и активностите на алијансата.

Највисоко на агендата на утрешниот состанок ќе биде дискусијата за пандемијата на вирусот Ковид-19 во рамките на која се очекува министрите за надворешни работи да ги разгледаат можностите за преземање заеднички конкретни мерки и активности во справувањето со овој глобален предизвик.

Од другите теми ќе бидат опфатени прашањата во врска со состојбите и ангажманите на алијансата во Авганистан, пошироката област на Блискиот Исток и Северна Африка, а ќе бидат разгледани и можностите за конкретен придонес за подобрување на состојбите во Сирија.

Предвидено е министрите за надворешни работи да одобрат и неколку усогласени документи во врска со темите што се предмет на дискусија во рамките на НАТО.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров телефонски разговараше со романскиот колега Ауреску

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, имаше телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреску. За денес беше планирана посета на романскиот министер во Скопје, која се одложи поради ситуацијата со пандемијата на коронавирусот (Ковид-19).

За време на разговорот беa упатени честитки од романска страна, како и искажаната благодарност од македонска страна за континуираната поддршка од Романија за европската и евро-атлантската интеграција на Република Северна Македонија, долгогодишни процеси, кои во март беа крунисани со успех – полноправно членство на земјата во НАТО на 27 март 2020 година и донесената одлука на Советот за општи работи на ЕУ на 24 март 2020 година за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија.

Соговорниците разменија мислења и за актуелните состојби предизвикани од глобалната пандемија и коронавирусот, предизвиците и можностите за поддршка, при што беше истакната потребата од солидарност и соработка, како и вклучување на Западен Балкан во ЕУ-одговорот при справување со кризата и последиците.

Воедно, министрите изразија задоволство од досегашниот развој на билатералните односи и соработка, кои ги карактеризираат со отворен и конструктивен дијалог и заемно почитување. Истакнати беа заедничкиот интерес и заложбите за натамошен развој на севкупните односи и соработка, особено во сферата на економијата и во таа насока беа изразени и очекувањата во првиот можен иден период да се иницираат и реализираат билатералните посети и средби како потврда на овие заложби.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува...

Регион60 минути

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитиен на коронавирус. Авганистанецот...

Македонија2 часа

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија2 часа

Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет2 часа

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет3 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија15 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион15 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа17 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија17 часа

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија20 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија21 час

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет21 час

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет23 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет1 ден

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија1 ден

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет1 ден

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 ден

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 ден

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет1 ден

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Досие