Контакт

Надворешна политика

Попоски-Заоралек: Што поскоро решавање на внатрешно-политичката криза за напредок во евроинтеграциите

Објавено пред

Решавањето на бегалската криза, внатрешно-политичката состојба во Македонија и евроинтеграциите беа во фокусот на разговорите помеѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски и неговиот чешки колега Лубомир Заоралек во средата во Скопје. Министрите согласни дека двете земји имаат одлични односи на политички план, со простор за унапредување на економски план.

Во однос на најгорливото европско прашање во моментов, односно бегалската криза, Попоски порача дека земјата во пракса го почитува она што е договорено, а тоа е значително намалување на протокот на нелегалните мигранти и воспоставување на систем за контрола и регистрација на пристигнатите мигранти.

„Македонија покажа во пракса дека може да го почитува тоа што е договорено, значително го намаливме протокот на нелегални мигранти, воспоставивме систем на контрола и регистрација и спроведување на сите оние коишто се основани баратели на азил во ЕУ на еден хуман и безбеден начин. Значајна беше помошта која што на билатерално ниво ја добивме од повеќе членки на ЕУ, вклучително и Чешка, која несебично придонесува и со присуство на сили и со опрема за да можеме да ја реализираме контролата на границата и ефикасниот систем на регистрација. Тоа што е договорено на европско ниво треба да се имплементира, и во делот на помошта за Турција да се справи со бегалците на нејзина територија и во делот на контролата на надворешните граници на ЕУ односно таму каде што влегуваат бегалците а тоа во Грција. Македонски интерес е да имаме соработк со Грција, да нема еднострани решенија и сите заедно да дејствуваме во правец на контрола и безбеден и хуман третман на бегалците и азилобарателите во европските земји“, порача Попоски.

Шефот на македонската дипломатија исто така се осврна и на политичката криза, порачувајќи дека заеднички заклучок е дека „што поскоро треба да заврши деструктивниот циклус на политичкото конфронтирање внатре во земјата“.

„Политичкото конфронтирање внатре во државата е добар изговор за секој оној кој би можел да посака да продолжи одложувањето на потребниот почеток на пристапните преговори за членството во ЕУ.  Што поскоро треба да бидат исполнети точките коишто  беа договорени од страна на партиите вклучително и организирањето на изборите на 24-ти април, со што потоа целата енергија ќе биде насочена кон тоа ЕУ и нејзините членки конечно да ја донесат одлуката којашто шест години се одложува, а тоа е почетокот на пристапните преговори“, рече Попоски.

Од страна на чешкиот министер Заоралек беше потенцирано дека состојбата во Македонија е проблем и за Европската унија, и дека како земја членка, Чешка посакува што поскоро решавање на сите присутни проблеми, вклучително и навремено одржување на закажаните избори.

„Ставот на Чешка останува непроменет, како за европските интеграции, така и за интеграцијата во НАТО. Сакаме да помогнеме во сегашната неповолна ситуација во која се наоѓа Македонија, нас нѐ вознемири ситуација со внатрешно-политичката криза, особено во деловите на владеењето на правото и слободата на медиумите и овие проблеми треба да се решат што е можно поскоро. Времето во кое живееме не е време на двоумење и треба одговорно да пристапиме кон решавање на оваа внатрешно-политичка ситуација. Треба навремено да се одржат изборите и земјата да добие претставници кои се способни да ги решаваат проблемите не само што ги има Македонија, туку и ЕУ. Чешка има искуство со решавањето на проблемите во интеграцискиот процес, но потребен е партнер којшто може со нас да разговара и да ги решава проблемите“, порача Заоралек.

Чешкиот гостин исто така додаде дека во однос на мигрантската криза, Чешка ќе продолжи со помошта за Македонија во решавањето на овој проблем.

„Разговаравме и за мигрантската криза, Чешка помага не само хуманитарно туку испрати и 27 полицајци кои делуваат на границата. Подготвени сме на понатамошно продлабочување на соработката и нови можности за помош, бидјеќи сакаме да бидеме активен учесник во решавањето на овој проблем. Сакаме да помогнеме Македонија да не стане камп каде што би се задржале сите бегалци и дојдовме тука да соработуваме и да помогнеме во решавањето на овој проблем“, додаде тој.

Заоралек, во име на Вишеградската група, составена од Чешка, Словачка, Полска и Унгарија, го поздрави и формирањето на фондот за западен Балкан, направен врз основа на вишеградскиот фонд, а во кој активно ќе учествува и Македонија./крај/мф/бс

 

Извор: Макфакс

Македонија

Средба Спасовски – Томан

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, оствари работна средба со амбасадорот на Чешката Република во Република Северна Македонија, Мирослав Томан, и новоименуваниот конзул и раководител на економскиот сектор во Амбасадата на Чешка, Давид Чернохорски.

Од страна на двајцата соговорници на средбата уште еднаш биле потврдени пријателските односи, како и континуираната поддршка што Чешката Република ѝ ја дава на Република Северна Македонија во повеќе сфери на општествениот живот, информираат од кабинетот на Спасовски.

Од таму додаваат дека министерот Спасовски и амбасадорот Томан разговарале и за планираното испраќање нов чешки полициски контингент за поддршка на нашите полициски службеници при справувањето со миграцијата на јужната граница од нашата земја.

Прикажи повеќе...

Македонија

Исаки: Пријателството меѓу Македонија и Хрватска постојано се надградува

Објавено пред

Односите и соработката меѓу Република Северна Mакедонија и Република Хрватска се во постојана нагорна линија, истакна заменик-министерката за надворешни работи Фатмире Исаки по средбата со државниот секретар во Државниот уред за Хрватите надвор од Хрватска, Звонко Милас.

„Пријателството во последните три децении континуирано се надградува со продлабочување и зајакнување на меѓусебниот политички дијалог, економската соработка, културната, трговската и туристичка размена и соработка во многу други сфери. Не помалку значаен сврзник во нашите меѓусебни односи се и претставниците на нашата заедница во Хрватска и на хрватската во Северна Македонија, кои преку низа активности остануваат во постојан контакт со својата матичната држава, култура и јазик и паралелно даваат особен придонес во квалитетот на нашите одлични билатерални односи и соработка“, рече Исаки.

Додаде дека во заеничкиот разговор бил поздравен фактот што двете влади имаат многу позитивен однос кон прашањата за малцинствата, кои претставуваат комплексни теми.

„Малцинствата ги споделуваат истите проблеми со кои се судираат сите граѓани во една држава, почнувајќи од актуелната пандемија до социо-економските прашања, но истовремено имаат и дополнителни предизвици поврзани со зачувување на нивниот културен и национален идентитет, а пред сè заштитата на културното наследство, образование и негување на мајчиниот јазик“, предочи Исаки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи ги собра шефовите на амбасадите и конзуларните претставништва за претстојниот попис

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, одржа вонреден работен состанок со сите шефови на дипломатско-конзуларните претставништва, со цел подготовка за спроведување на активностите во нивните надлежности поврзани со претстојниот попис.

На состанокот присуствуваа и директорот и заменик-директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симевски и Иљми Селами.

„Од 1 март започнува оваа важна статистичка операција, токму со вас како дипломати и за вашите семејства; дополнително, истата процедура ќе треба да се примени и за лицата кои престојуваат во странство по која било основа. Во следните 50 дена ова треба да претставува врвен приоритет на работата на дипломатската мрежа, со цел да им обезбедиме соодветни услови на пописните органи да ја завршат оваа обврска”, истакна Османи.

„Жалам што донесувањето на законот доцнеше од неоправдани причини, што како институции нè доведе во состојба со забрзано темпо да се подготвуваме за квалитетно да ги пресретнеме обврските, но барам од вас, и очекувам, преку вонреден капацитет од страна на дипломатската мрежа, да ги надминеме овие предизвици и да им обезбедиме поддршка на пописните органи”, посочи министерот за наворешни работи.

Според него, пописот е добар пример за да се демонстрира одговорност и посветеност кон дијаспората, која има важна улога во севкупните процеси на земјава.

За лицата кои имаат место на живеење во Република Северна Македонија, а за време на спроведувањето на пописот се на служба во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Северна Македонија во странство, како и членовите на нивните семејства кои со нив престојуваат во странство ќе се спроведе, пописот ќе биде во периодот од 1 март до 15 март 2021 година, додека самопопишувањето на нерезидентното население, но и сите други државјани кои по  кој било основ престојуваат во странство ќе почне од 01 март и ќе трае до 21 април, 2021 година, информираат од Министерството за надворешни работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија8 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија9 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија10 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија10 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија11 час

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион14 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион15 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет15 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион15 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет15 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа16 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет16 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија1 ден

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија1 ден

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ2 дена

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија2 дена

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа2 дена

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет2 дена

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Досие