Контакт

Надворешна политика

Попоски-Заоралек: Што поскоро решавање на внатрешно-политичката криза за напредок во евроинтеграциите

Објавено пред

Решавањето на бегалската криза, внатрешно-политичката состојба во Македонија и евроинтеграциите беа во фокусот на разговорите помеѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски и неговиот чешки колега Лубомир Заоралек во средата во Скопје. Министрите согласни дека двете земји имаат одлични односи на политички план, со простор за унапредување на економски план.

Во однос на најгорливото европско прашање во моментов, односно бегалската криза, Попоски порача дека земјата во пракса го почитува она што е договорено, а тоа е значително намалување на протокот на нелегалните мигранти и воспоставување на систем за контрола и регистрација на пристигнатите мигранти.

„Македонија покажа во пракса дека може да го почитува тоа што е договорено, значително го намаливме протокот на нелегални мигранти, воспоставивме систем на контрола и регистрација и спроведување на сите оние коишто се основани баратели на азил во ЕУ на еден хуман и безбеден начин. Значајна беше помошта која што на билатерално ниво ја добивме од повеќе членки на ЕУ, вклучително и Чешка, која несебично придонесува и со присуство на сили и со опрема за да можеме да ја реализираме контролата на границата и ефикасниот систем на регистрација. Тоа што е договорено на европско ниво треба да се имплементира, и во делот на помошта за Турција да се справи со бегалците на нејзина територија и во делот на контролата на надворешните граници на ЕУ односно таму каде што влегуваат бегалците а тоа во Грција. Македонски интерес е да имаме соработк со Грција, да нема еднострани решенија и сите заедно да дејствуваме во правец на контрола и безбеден и хуман третман на бегалците и азилобарателите во европските земји“, порача Попоски.

Шефот на македонската дипломатија исто така се осврна и на политичката криза, порачувајќи дека заеднички заклучок е дека „што поскоро треба да заврши деструктивниот циклус на политичкото конфронтирање внатре во земјата“.

„Политичкото конфронтирање внатре во државата е добар изговор за секој оној кој би можел да посака да продолжи одложувањето на потребниот почеток на пристапните преговори за членството во ЕУ.  Што поскоро треба да бидат исполнети точките коишто  беа договорени од страна на партиите вклучително и организирањето на изборите на 24-ти април, со што потоа целата енергија ќе биде насочена кон тоа ЕУ и нејзините членки конечно да ја донесат одлуката којашто шест години се одложува, а тоа е почетокот на пристапните преговори“, рече Попоски.

Од страна на чешкиот министер Заоралек беше потенцирано дека состојбата во Македонија е проблем и за Европската унија, и дека како земја членка, Чешка посакува што поскоро решавање на сите присутни проблеми, вклучително и навремено одржување на закажаните избори.

„Ставот на Чешка останува непроменет, како за европските интеграции, така и за интеграцијата во НАТО. Сакаме да помогнеме во сегашната неповолна ситуација во која се наоѓа Македонија, нас нѐ вознемири ситуација со внатрешно-политичката криза, особено во деловите на владеењето на правото и слободата на медиумите и овие проблеми треба да се решат што е можно поскоро. Времето во кое живееме не е време на двоумење и треба одговорно да пристапиме кон решавање на оваа внатрешно-политичка ситуација. Треба навремено да се одржат изборите и земјата да добие претставници кои се способни да ги решаваат проблемите не само што ги има Македонија, туку и ЕУ. Чешка има искуство со решавањето на проблемите во интеграцискиот процес, но потребен е партнер којшто може со нас да разговара и да ги решава проблемите“, порача Заоралек.

Чешкиот гостин исто така додаде дека во однос на мигрантската криза, Чешка ќе продолжи со помошта за Македонија во решавањето на овој проблем.

„Разговаравме и за мигрантската криза, Чешка помага не само хуманитарно туку испрати и 27 полицајци кои делуваат на границата. Подготвени сме на понатамошно продлабочување на соработката и нови можности за помош, бидјеќи сакаме да бидеме активен учесник во решавањето на овој проблем. Сакаме да помогнеме Македонија да не стане камп каде што би се задржале сите бегалци и дојдовме тука да соработуваме и да помогнеме во решавањето на овој проблем“, додаде тој.

Заоралек, во име на Вишеградската група, составена од Чешка, Словачка, Полска и Унгарија, го поздрави и формирањето на фондот за западен Балкан, направен врз основа на вишеградскиот фонд, а во кој активно ќе учествува и Македонија./крај/мф/бс

 

Извор: Макфакс

Македонија

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Објавено пред

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и дека се работи за надминување на проблемот со регистрацијата на вакцините.

„Имаме договор, разговараа премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, и српскиот претседател, Александар Вучиќ. Вучиќ реши да им помогне со 8.000 вакцини. Ние помагаме да се регистрираат вакцините на ‘Фајзер’ во Северна Македонија. Ние работиме со нив. Проблемот може да биде во тоа што тие добиле вакцини на Фајзер’, но не биле регистрирани. Поентата не е само да се дојде и да се купи вакцината, но има многу повеќе работи зад завесите. Регистрација од соодветната агенција, план за вакцинација. Ние сме една од ретките земји што имаме соодветен информативен систем. Нашите граѓани знаат како да се пријават за вакцината, сè е транспарентно. Слушнав приказни од луѓе од други земји каде што велат дека немаат идеја како да се пријават, кои им се приоритетни групи“, изјави Брнабиќ.

Таа информира дека со изутринава ја надминале бројката од 50.000 вакцинирани лица во Србија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи во официјална посета на Црна Гора на средба со Ѓукановиќ

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, ќе престојува во официјална посета на Црна Гора по покана на министерот за надворешни работи на Црна Гора, Ѓорге Радуловиќ.

Во рамките на посетата Османи ќе има набиена агенда на која ќе оствари средби со целиот државен врв на земјата. Освен со својот колега, Османи ќе оствари средба и со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, со претседателот на црногорскиот парламент Алекса Бечиќ, со претседателот на владата, Здравко Кривокапиќ, како и со потпретседателот на владата, Дритан Абазовиќ.

Се очекува на разговорите да бидат потврдени блиските и пријателски односи меѓу двете земји, но и детаљно разгледување на начините како да се продлабочи соработката, особено економската, која треба да ги следи многу добрите политички односи преку изнаоѓање нови форми и содржини за збогатување на трговската размена. Во споделувањето на мислењата и ставовите особено внимание ќе биде ставено на соработката во рамките на НАТО како земји сојузници и во процесот на интеграцијата во Европската Унија во која двете држави имаат заедничка цел и перспектива. Во тој контекст ќе се разговара и за регионалната соработка и иницијативи, кои имаат клучна улога во развојот на добрососедските односи и нивното значење за меѓусебната соработка и европската иднина на секоја земја поединечно и регионот како целина.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски по средбата со Јанша: Економијата е девастирана, што е последица на неспособноста на Владата

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски во рамките на својата регионална дипломатска иницијатива оствари средба со словенечкиот премиер Јанез Јанша.На средбата Мицкоски истакна дека Македонија се соочува со вето од Бугарија на патот кон Европската Унија, но и покрај оваа пречка како акутен проблем останува недодостигот на борба против криминалот и исклучителното високо ниво на корупција во земјава што прави државата да тоне на сите скали и рангирања коишто го мерат квалитетот на живот, соопшти партијата.

Тој на средбата размени искуства поврзани со економијата, при што Мицкоски напомена дека рецесијата во која се наоѓа македонската економија резултираше со раст на невработеноста, додека пакетите на помош за економиката не ги дадоа потребните резултати зошто тие освен за гола промоција беа наменети за приземен поткуп без ефект и помош за стопанството. „Економијата е девастирана, што е директна последица на неспособноста на владата, граѓаните немаат време за чекање“, истакна Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ со Јанша зборуваше и за здравствената ковид-криза како сериозна закана за сите земји во светот, како и механизмите за нејзино надминување. Словенија има сериозен план за вакцинирање на населението од дури 70 проценти до почеток на летото, би сакал и македонската влада да ги следи ваквите позитивни примери, истакна Мицкоски. Тој на средбата побара поддршка од словенечкиот премиер на патот кон Европската Унија, особено што Словенија е државата која е идниот претседавач со Унијата. Премиерот Јанша изрази поддршка на Македонија и нејзините евроинтеграции, како и поддршка за дополнително развивање на сестринските односи со ВМРО-ДПМНЕ, како дел од семејството на Европската народна партија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија3 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија5 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија7 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија9 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија9 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија10 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија11 час

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија11 час

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија12 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа12 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет13 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија14 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет1 ден

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет1 ден

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет1 ден

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија1 ден

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт1 ден

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија1 ден

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Досие