Контакт

Надворешна политика

Регионален состанок на шефовите на полициите од балканските земји во Рим

Објавено пред

Балканот како регион отсекогаш претставувал место низ кое транзитирале многу луѓе, а во историјата скоро и да нема поголеми миграциски движења во овој дел од светот кои повеќе или помалку не го зафатиле и овој регион, истакна директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Горанче Савовски, во обраќањето на состанокот на шефовите на полициите од балканските земји, што се одржува деновиве во Рим во организација на Европол. 

Според Савовски ова се однесува и на Македонија, која со својата географска положба претставува неодминлив дел од рутите на ваквите движења. Според директорот на БЈБ, и моменталната миграциска состојба и притисокот на мигрантите од Блискиот Исток, Арапските држави и Северна Африка токму преку Балканот да транзитираат до посакуваните дестинации не е изненадување. 

Савовски додаде дека денес се соочуваме со масовен прилив на мигранти во размери какви што не се регистрирани во блиското минато и кој ги има сите предуслови да прерасне во вистинска криза, а токму затоа Македонија презема мерки за справување со кризата, од кои како клучни се издвојуваат Измените во Законот за азил и привремена заштита од јуни 2015 и Одлуката на Владата на РМ за кризна состојба на северната и јужната граница од август 2015 година.

Директорот на БЈБ оствари и билатерална средба со Константинос Сувалас, заменик директор на грчката полиција, со кого констатирале значителен напредок во соработката на двете полициски служби, со можност таа да биде продлабочена особено на полето на мигрантската криза./крај/мф/бс

Македонија

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Објавено пред

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно побргу, со оглед дека двете земји ги исполниле условите за почнување преговори со Европската Унија.

ЕК очекува дека почнувањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија би можело да се случи пред самитот на ЕУ и Западен Балкан, кој е најавен за мај во Загреб. Портпаролката на еврокомесарот за проширување и соседска политика, Ана Писонеро, истакна дека Комисијата смета оти и двете држави ги исполниле критериумите за почнување преговори.

„Комисијата останува на ставот и препораката да се отворат преговорите што е можно побргу затоа што и двете држави го направија тоа што беше побарано и продолжија со реформите“, рече Писонеро, пренесува „Танјуг“.

Таа додаде дека ЕК е подготвена и се надева дека тоа може да се случи пред самитот на ЕУ и Западен Балкан во Загреб, но не може да предвиди како земјите членки ќе го третираат прашањето. На неформалната средба на ЕУ со лидерите на Западен Балкан во неделата, претседателот на ЕК, Урсула фон дер Лаен, истакна дека е во интерес на ЕУ да ги приближи двете земји до Брисел нарекувајќи го тоа приоритет на Комисијата.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави на конференцијата за безбедност во Минхен дека доколку резултатите од вонредните извештаи на ЕК за Северна Македонија и Албанија се позитивни, тој ќе го поддржи почетокот на преговорите на ЕУ со Скопје и Тирана. Вонредни извештаи за напредок на Северна Македонија и Албанија се очекуваат на почетокот на март.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски – Сасоли: Реформите и новата методологија се важни чекори кон почнување преговори за членство во ЕУ

Објавено пред

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, оствари средба со претседателот на Европскиот парламент (ЕП), Давид Марија Сасоли. На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, Сасоли им даде целосна поддршка на сите реформски чекори што Владата, Собранието и граѓаните ги донесоа во изминатиот период.

На средбата се нагласи дека договорот од Преспа и договорот со Бугарија се пример во регионот и столб на европската иднина на Република Северна Македонија и дека земјата останува доследна на обврските за спроведување на договорите што претставуваат пример за решавање билатерални спорови.

Претседателот Сасоли и премиерот Спасовски се согласија дека успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон скорешно почнување на преговорите за членство. Таа цел е заедничка на сите европски институции и најголем дел од државите членки на ЕУ, беше констатирано на средбата.

Претседателот на ЕП, Сасоли, истакна дека Западен Балкан е стратегиски регион за ЕУ и дека тој при посетата на нашата земја се уверил дека граѓаните силно веруваат во ЕУ и во заедничката иднина. Во таа насока, рече претседателот Сасоли, Европскиот парламент ќе даде свој придонес за поддршка на Западен Балкан на самитот во Загреб, се наведува во соопштението на Владата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров во посета на Шпанија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре, 19 февруари, ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија по покана на министерката за надворешни работи, ЕУ и соработка, Аранча Гонзалес Лаја.

„На агендата на разговорите на двајцата министри ќе се најдат прашањата за заокружувањето на процесот на ратификација на пристапниот протокол за членство на нашата земја во НАТО од страна на шпанскиот парламент, соработката во рамките на евроинтегративниот процес на Република Северна Македонија, како и тековната состојба и перспективите за унапредување на севкупните билатерални односи“, соопштија од МНР.

Во рамките на посетата на Мадрид, министерот Димитров ќе се сретне и со претседателот на долниот дом на шпанскиот парламент, Меричел Батет.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Србинка почина од свински грип во Бахреин

Дваесет и шестгодишна државјанка на Србија починала од свински грип ( H1N1), по тринеделно лекување во болница во Бахреин. Амбасадата...

Свет8 часа

Деветиот најбогат човек на светот се вклучува во трката за претседател на САД

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг утре ќе учествува во неговата прва телевизиска дебата во кампањата за претседател, соопшти неговиот тим. Директорот...

Македонија12 часа

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката Влада беше заменик-министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во...

Македонија13 часа

Брисел го потврди ставот дека преговори со Северна Македонија и Албанија треба да има пред самитот во Загреб

Европската комисија (ЕК) го повтори ставот дека пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија треба да почнат што е можно...

Македонија13 часа

(Видео) Поради недостиг на обрасци, можно е МВР да забрани поднесување барања за пасоши

Во Министерството за внатрешни работи размислуваат да забранат поднесување барања за пасоши поради недостигот од обрасци за кој техничкиот министер...

Регион13 часа

Милановиќ даде заклетва – ќе ја обединува Хрватска и ќе гради добри односи со соседите

Зоран Милановиќ денеска напладне и официјално стана новиот, петти по ред, претседател на Хрватска по давањето на свечената заклетва и...

Свет14 часа

Објавен таен документ на холандските разузнавачи за падот на малезискиот авион во Украина

Во јавноста е објавен таен документ од холандската разузнавачка служба за истрагата на падот на малезискиот авион на летот „МХ17“,...

Македонија15 часа

(Видео) Чулев: Спасовски набавил полициски чизми што не ги задоволувале критериумите за квалитет

Поранешниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одобрил набавка на 3.000 чифта полициски чизми што не исполнувале четири од предвидените...

Македонија15 часа

Мицкоски пак го кани Заев на ТВ-дуел за да ги соочат аргументите

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повторно го повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ-дуел за да ги соочат...

Македонија16 часа

(Видео) Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Рекет“, Јовановски и Јанева беа против

Обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева се побунија на барањето од обвинителката Вилма Русковска јавноста да не ги слуша снимките...

Регион17 часа

Вучиќ најави дека парламентарните избори ќе ги распише на почетокот на март

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, најави дека ќе ги распише парламентарните избори во Србија на почетокот на март. „На почетокот на...

Свет18 часа

Три жртви во невремето во Велика Британија

Бројот на загинатите во невремето Денис, кое ја зафати Велика Британија, се искачи на три лица кога е пронајдено телото...

Регион18 часа

Рама: Помошта од донаторите ги надмина сите очекувања

Албанскиот премиер, Еди Рама, изјави дека сумата собрана на донаторската конференција во Брисел за обнова на неговата земја по разорниот...

Економија19 часа

Поскапеа цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет19 часа

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1.868 лица, што е 98 повеќе во однос на...

Македонија1 ден

Николоски: Бараме да се прикажат целосните снимки каде што Јанева се среќава со Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ,Александар Николоски, вечерва одржа вонредна прес-конференција во врска со објавените ПИ-мерки за случајот „Рекет“, за кој тој вели...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски – Лајен: Напредoкот на Северна Македонија е импресивен и ги исполни високите очекувања

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската...

Македонија1 ден

Јанева пред апсењето одела во СЈО, салони за убавина и адвокатски канцеларии

Во кривичниот суд на судењето за случајот „Рекет“ беше презентиран извештајот за тоа каде се се движела ексшефицата на СЈО...

Топ1 ден

Пронајдено безживотно машко тело на Шар Планина

Планинар од тетовско планинарско друштво, кој се движел на тој терен со група планинари, пријавил дека над тетовското с. Вејце,...

Досие