Контакт

Македонија

Oсмани на средба со надбискупот Галагер: „Ватикан и Скопје се развиваат блиски, пријателски и искрени меѓусебни односи“

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари средба со секретарот за односи со државите на Светата Столица, надбискупот Пол Ричард Галагер, кој е во возвратна посета на нашата земја.

dobivaj vesti na viber

Заемно беше изразено задоволство од успешниот развој на билатералните односи меѓу двете земји, втемелени врз значајни историски врски, споделени културни вредности и заеднички духовни традиции.

„Сакам да го истакнам фактот дека меѓу Ватикан и Скопје се развиваат блиски, пријателски и искрени меѓусебни односи. Тие почиваат на нашата традиционална поврзаност, олицетворена во Гонџe Бојаџиу, родена овде во Скопје, нашата Мајка Тереза, која со својата хуманост и милосрдие, длабоко се вкорени како светица во римокатоличкиот систем на вредности. Враќајќи се наназад ќе дојдеме и до светите апостоли Кирил и Методиј, кои исто така претставуваат столбови на културниот образец на Европа, и цврст мост кој ги поврзува Северна Македонија и Ватикан“, истакна Османи.

Заблагодарувајќи се за учеството на надбискупот Галагер на тукушто одржаниот Преспа Форум Дијалог во Охрид, министерот Османи го информираше својот хомолог за најновите состојби и предизвици во процесот на интеграција на Северна Македонија во Европската Унија.

“Мислам дека имавме плодна дискусија, со навистина значајни теми, особено фактот што доминираше низ текот на целиот форум, дека Западниот Балкан, недвосмислено припаѓа во Европската Унија, а Северна Македонија доби поддршка практично од сите учесници за отворање на преговорите со Унијата уште за време на Француското претседателство”, изјави Османи.

Надбискупот Галагер ја реафирмираше поддршката на Светата Столица на нашиот пат кон Европската Унија, цврсто верувајќи дека од интеграцијата на државата во европското семејство, полза ќе има не само Регионот, туку и целиот континент.

Македонија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и бугарскиот договор

Објавено пред

Организацијата Жени, мајки, родољупки на Македонија „Ангелина Маркус“ упати протесно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во кое се бара од него да ги раскине Преспанскиот договор со Грција и Договорот за добрососедство со Бугарија затоа што биле нелегални и нелегитимни според меѓународните правни норми.

dobivaj vesti na viber

Здружението побара одговор од Османи зошто меѓу службите на Обединетите нации се одомаќинила употребата на терминот „јазикот на РСМ“ наместо употребата на „македонски јазик“.

„ Веќе извесен период кружат вести за интерна препорака за употреба на терминот „јазикот на РСМ“ во ООН. Одговорете ни, дали постои таков јазик? – прашуваат од Здружението „Ангелина Маркус“.

Оттаму сметаат дека има само еден излез за проблемите со Бугарија и Грција.

„ Бараме од МНР да ја постави и раководи постапката за еднострано раскинување на двата ништовни, нелегитимни и нелегални договори, Преспанскиот и Бугарскиот и да обезбедите членство на државата во ООН да продолжи под името Република Македонија согласно важечкиот референдум од 1991 година на кој имаше огромна излезност од 70%“, побара Здружението.

Организацијата бара од Османи да испрати нота и писмено барање до ООН до ЕУ и до сите инстанци за принципиелно однесување и враќање на одредницата „македонски“, „македонски народ“ и „македонски јазик“ во сите официјални и интерни документи на ООН и ЕУ.

„ Нашиот, идентитетот, на македонскиот народ е неразделив од името Македонија. Оттука се почнува и се завршува! И националниот идентитет е определен со основните критериуми, помеѓу кои првиот е јазикот, а потоа етницитетот, историското минато, културата и територијата! А, јазикот наш насушен македонски е ризница на нашата меморија!“, додадоа од Здружението „Ангелина Маркус“.

Орце Костов

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

Објавено пред

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и ДУИ. Смешни се кога ги слушаме од Владата дека велат оти државата била цел на хибриден напад, кој ниту се обиделе да го спречат доколку го имало ниту поднесуваат одговорност затоа што не можеле да го спречат доколку имало такво напад. Смешни оправдувања за неспособноста на оваа Влада!“, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

dobivaj vesti na viber

Тој прашува:

– „Дали денеска има тим од МНР, кој е пратен во Република Бугарија да преговара за францускиот предлог?
– Дали е точно дека овој тим денеска преговара за предлогот да биде ставен во протокол за Европската Унија?
– Дали со ова молчење тимот од МНР ја крои тажната судбина на државата далеку од очите на јавноста, каде што ги води овие преговори во Софија?“

„Ковачевски, Османи, Маричиќ и сите други да одговорат што работат и што преговараат тајно, далеку од очите јавноста во однос на ова прашање поврзано со францускиот предлог. Ваков дебакл, каков што им се случи на Република Македонија и на граѓаните, не се случил никогаш и никаде во ниту една дипломатија“, порача Арсовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

На 21 јуни во вечерните часови, во семејниот дом на улицата Дебарца во Скопје, осомничениот при вршење семејно насилство со умисла тешко телесно ја повредил својата 70-годишна мајка.

Тој најпрвин почнал вербална расправија, а потоа физички ја нападнал удирајќи ја со раце по лицето и телото. Продолжил да ја удира со столче, при што ѝ нанел тешки телесни повреди и ѝ ги скршил двете раце.

Од страв да не биде повторно нападната, оштетената го напуштила домот и го пријавила настанот на 24 јуни кога осомничениот повторно станал агресивен кон неа.

Надлежниот јавен обвинител оцени дека постојат околности што очигледно укажуваат на можност осомничениот да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело, па до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.​​

Прикажи повеќе...

Најново

Економија12 минути

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија15 минути

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и бугарскиот договор

Организацијата Жени, мајки, родољупки на Македонија „Ангелина Маркус“ упати протесно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во кое...

Македонија24 минути

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ56 минути

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија1 час

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион3 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ4 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет4 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет5 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет5 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион16 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет18 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет20 часа

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет20 часа

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет21 час

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија23 часа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ24 часа

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 ден

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет1 ден

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет1 ден

Вирусот добива ново име – „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...