Контакт

Македонија

Адвокатот на Јовановски: Боки 13, татко му и асистенката се невини

Објавено пред

Бојан Јовановски-Боки 13, неговиот татко Миле Јовановски и асистентката Христина Блажевска се невини, посочи адвокатот Сашко Дуковски пред судот. Тој рече дека има договор помеѓу Меѓународниот сојуз, кој бил склучен со две фирми, а Обвинителството сака да посочи дека тој е склопен за да биде направена измама и додаде: „Јас такво нешто немам видено“. Дуковски рече дека договорот е граѓанско-правен однос, а за негово неисполнување не може да се одговара кривично. Дециден е дека се неточни обвинувањата оти станува збор за измислен проект посочувајќи на одржани состаноци, ангажирани професори и асистенти од факултет, потпишани договори: „Тврдам дека нема ни ‘и’ од измама, а не, пак, перење пари“. Адвокатот рече: „Наместо да бидат општествено наградени, тие се обвинети“.

dobivaj vesti na viber

„Обвинението претставува законски недозволена компилација на правни наводи со цел, ако се нафрлат повеќе факти, тогаш да се смета дека обвинетите го извршиле кривичното дело. Прво, се вели дека Бојан Јовановски ги искористил документите на Меѓународниот сојуз, па потоа како физичко лице ги врши измамите. Или е едно или е друго. Не може дејството да биде стави сѐ што сметаш, па нешто ќе помине. Мене не ми е јасна една работа – зошто во ниту еден момент не беа споменати двата договора склучени со ‘Пелистер’ и ‘Дрим билдинг’, а мораа да бидат споменати. Ова е веројатно прв случај во историјата за ваква наводна измама, а прв е затоа што не може да има ваква измама“, посочи Сашо Дуковски.

Тој додаде дека речиси секој во државава го познава стопанственикот Силјан Мицевски, па посочи: „Бојан го измамил Силјан? Бојан? Кој може да ме убеди во тоа? А немал ни таква намера. Треба да имате докази за тоа, а не да кажувате имало средби, присуствувале други. Да добиел пренамена на земјиштето, сега таму ќе имаше објект за стари лица“. Дуковски додава: „Нека се обиде кој било од нас да му побара на Силјан Мицевски 70.000 денари, а не 700.000, па да видиме дали ќе ги добие“.

„Ардијан Амзоски не е ништо повеќе од полномошник во 2017 година на ‘Дрим билдинг’ и не може да биде оштетен. Кој е оштетен – Силјан Мицевски или ‘Пелистер’? Не знам дали Силјан е оштетен или сведок, а третиран е како сведок. Како тоа Силјан Мицевски е измамен од страна на Бојан Јовановски кога тој на расправа пред овој суд на 29.4. 2021 година наведува дека прочитал во дневен весник за овој проект и затоа пристапил и стапил во контакт со Меѓународниот сојуз сѐ со цел да се остварат тие проекти што се однесуваат на Меѓународниот сојуз, а тоа е изградбата на дом за стари лица. Од кога овој сведок почувствува дека е измамен? Дали почувствува во моментот кога даваше исказ пред Обвинителството во својство на граѓанин што дава известие? Па и тогаш, а и надвор, наведе дека не се чувствува измамен и дека верува во тој проект. И одеднаш се поставува измамен по финансовата контрола и беше под наводници да поднесе кривична пријава за измама. Судот не го прифати тој доказ за да се утврди тоа“, додаде Дуковски.

Нему не му е јасно како Агапи Дика, претседателка на Собранието на Меѓународниот сојуз, може да биде сведок, а не обвинет иако ги потпишувала сите одлуки на здружението со вака поставено обвинение: „Не ми е јасно ако е ваква состојбата, како Дика и Кухар не се обвинети“.

„За овој договор со ‘Пелистер’ има повеќе акциски планови, како и од самиот Силјан Мицевски биле ангажирани стручни лица, а од Меѓународниот сојуз биле ангажирани професори и асистенти од Градежниот факултет. Значи, имате разговори, договори, акциски планови – но, не, не е доволно тоа, Бојан измамил.

„Лилјана Тодоровска лаже, беше откриена неколкупати при директно испитување! Не може да му се верува на такво сведочење! Таа жена прима на сметката, каде што е единствен потписник, износ од 719.000 евра во денари и во врска со тој факт на моите прашања велеше: ‘Јас не видов кому и кој ги пратил парите’. Тие пари, јас ќе се согласам со обвинителот за една работа, тие пари се легални. Е, сега, не ми е јасно како тие исти средства, кои биле легални, а биле префрлени според договорот, сега се трансформираат во измама? Кога ќе го прочитате записникот, ќе видите дека дава одбрана бидејќи беше уплашена. Истото тоа го правеше и сведокот Кухар“, изјави Дуковски.

Нему не му е јасно како без доказ е посочено и прифатено дека некој ги зел тие 719.000 евра од Лилјана Тодоровска, која била автор на проектот, особено што таа рекла дека дејството се случило во банка среде град.

„Барем една снимка да имаше од надзорна камера. Не може вакво тврдење без никаков доказ. Тоа значи дека можеше да каже дека и од мене ги зела парите“, рече Дуковски.

Тој цитира и одредби од договорите со кои вели дека Обвинителството кажува дека е направена измама. Според тоа, за неисполнување на договорот се предвидени плаќање пенали.

„Се поставува прашањето каква е измамата? Во што се состои доведувањето во заблуда? Од чист облигациски однос правиме измама, а покрај тоа и перење пари, кое е омилено кривично дело на Обвинителството за гонење организиран криминал“, праша Дуковски посочувајќи дека имало состаноци, стручни лица.

Прв човек на Меѓународниот сојуз по функција е Агапи Дика бидејќи е претседател на Собранието што избира претседател на правното лице, односно го избира Бојан Јовановски, рече Дуковски кому не му е јасно како Јовановски е обвинет, а Дика е сведок против него.

За асистенката Христина Блажевска, рече дека не е докажано оти му дала пари на Бојан Јовановски ниту, пак, дека била во банка со Лилјана Тородовска за да ѝ ги земе парите што ги извадила од сметката.

„Ова да се случувало во Америка, за тој паричен износ, Лилјана Тодоровска би пријавила. Ако има навистина таков настан сигурно таа би реагирала, Комерцијална банка има обезбедување, тоа би реагирало. Блажевска не смее да биде обвинета. Каде е доказот за помагањето?“, објасни Дуковски.

Во врска со Миле Јовановски, адвокатот Дуковски рече дека докажале оти не перел пари, туку тие му се од продадени два стана и дуќан: „Доставивме доказ за потекло на парите. Доставивме решение за денационализација и најважно од сѐ, имотните листови во однос на семејното земјиште се од Преспа, каде што се занимаваат со одгледување јаболка. Тој продавал на сите пазари, во Македонија и Србија. Не е доволно да речете дека е без производи“.

Бизнисмените Ардијан Амзовски и Силјан Мицевски во својство на оштетени странки пред судот во случајот „Меѓународен сојуз“, каде што и сведочеа, си ги бараат парите што ги дале за изградба на старски домови. На рочиштето на кое се даваат завршни зборови во нивно име зборуваа адвокати што добија полномоштво да ги застапуваат.

„Се приклучувам кон кривичниот прогон, пред јавувам отштетно побарување. Пред јавувам и трошоци“, рече Маја Дојчиновска, адвокатка на Силјан Мицевски, кој е управител на „Пелистер“.

И адвокатката за која судијката рече дека е полномошник на Ардијан Амзовски најави дека си бараат отштета од обвинетите.

„Како полномошник на Ардијан Амзовски, останувам кон истакнатото побарување како и кон обвинителниот акт. Пред јавувам трошоци во постапката“, рече адвокатката.

Македонија

СДСМ: Арсовска спротивно на законoт поставилa Генерален секретар на Град Скопје

Објавено пред

Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ го именувале за секретар на Град Скопје, Ѓоко Велковски, актуелен советник во општина Чаир од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, обвинуваат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Ова освен што е неетички, туку е и спротивно на член 44 од Законот за спречување на корупција и судир на интереси.

Надлежните ограни се веќе известени и овој случај мора да има разрешница“, реагираат од партијата.

Според СДСМ, Арсовска одново докажува дека освен груба партизација на Град Скопје ништо друго и не прави.

„Одамна е јасно дека Арсовска е најнеуспешниот градоначалник на Град Скопје“, се наведува во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Што зборувал Џафери со контроверзните Чеченци кои се верни следбеници на Путин?

Објавено пред

Собранискиот спикер Талат Џафери влегува од скандал во скандал, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„После примитивизмот и пцуењето на вработени во Собранието, дојде нов скандал за негови врски и средби со лица од Чеченија кои се верни следбеници на Владимир Путин“, посочуваат од опозициската партија.

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека додека Џафери и владата на СДСМ и ДУИ имаат полна уста за прозападна ориентација, остваруваат контакти со контроверзни ликови блиски до режимот во Кремљ.

„Џефери на 10. јули 2021 година имал средби со Абдул-Вајед Нијазов поранешен пратеник во Думата и основач на здружението “Муслиманите во поддршка на Претседателот Путин”. Како е возможно ваков лик да остварува средби со високи државни функционери на земја-членка на НАТО. Зарем и во други земји-членки вакви лица блиски до Кремљ слободно се шетаат во нивните парламенти“, прашуваат од партијата од каде се во дилема и за тоа што разговарал Џафери со Чеченците.

„Според информациите во странски медиуми, гостите од Чеченија биле во посета на општина Тетово и со тогашните локални власти разговарале за изградба на споменик на Ахмат Кадиров, по кого се нарекуваат и чеченските единици кои сега ги спроведуваат најбруталните акции во Украина“, нагласуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево и топло време со температури до 33 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб променлив ветер, информираат од УХМР.

dobivaj vesti na viber

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10, а максималната ќе достигне од 26 до 33 Целзиусови степени.

Во Скопје сончево со слаб северозападен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне 31 степен.

Во следните денови ќе биде топло со пораст на дневната температура, која на повеќе места ќе биде над просекот за овој период од годината. Од недела во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа2 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа3 часа

(Видео) Торнадо во Германија, над 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион4 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Европа14 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија15 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија16 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија17 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа17 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија21 час

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа22 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа23 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија23 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија24 часа

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа1 ден

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион1 ден

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...