Контакт

Општество

Девет години од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

Објавено пред

Девет години се навршуваат од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце, во која трагично загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ.

По тој повод, во четврток делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ, Здружената оперативна команда, вбр, како и членовите на семејствата на загинатите припадници на вбр ќе положат венци со свежо цвеќе на спомен обележјата пред командата на вбр во касарната ,,Страшо Пинџур“ во Петровец и на местото на несреќата кај Катлановско Блаце. /крај/мф

Македонија

Новинари од регионот во посета на културно-историски знаменитости во Скопје

Објавено пред

Од

Градоначалникот Шилегов се сретна со новинари од Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и од Црна Гора чијашто специјалност е туризмот, а кои се на информативно патување во нашава земја. Патувањето за новинарите од регионот го организира Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) на Република Македонија.

Новинарите ќе посетат повеќе културно-историски знаменитости во Скопје – Старата чаршија, Старата железничка станица, спомен-куќата на Мајка Тереза, црквите „Свети Спас“ и „Свети Димитрија“, плоштадот „Македонија“ и Скопската тврдина, и да снимаат репортажи. Тие го посетија и Градскиот трговски центар.

„Скопје е симбиоза на сите култури што постојат на Балканот. Овде можете многу лесно да видите се што е огледало на Балканот, сите култури, сите религии, сите традиции, како и „модерната“ што е еден од најдобрите правци во архитектурата“ – им порача Шилегов на претставниците на медиумите.

Тој им порача да ја посетат и Старата скопска чаршија, што е најголема на Балканот, многу автентична и добро зачувана, многу жива и посетена, со многу ресторани и дуќани, на нејзините влезови имате средновековни цркви, а внатре остатоци од османлиската култура.

„Ако доаѓате на еден ден секако треба да го посетите и манастирот „Св.Пантелејмон“ на скопската планина Водно, но и овој објект, каде што се наоѓаме денеска, се трудиме да му го вратиме стариот дух на Скопје, објект од 70-тите години што успеавме да го спасиме од фасадизација, а вчера ја отворивме изложбата со 26 графити“ – истакна Шилегов.

Информативната тура за новинарите од регионот продолжува и во наредните три дена со посета и снимање на манастирот „Свети Пантелејмон“, кањонот Матка, Маврово, Дебар, руралните предели на Македонија, посета на манастирите „Јован Бигорски“ и „Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Рајчица, Охрид, Битола и винскиот регион на Македонија.

Во турата се вклучени и новинари чија специјалност е гастрономијата, па поради тoa предвидено е снимање на подготовка на македонски специјалитети во секој регион што ќе биде посетен.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-НП по настанот во Тимјаник бара државата и црквата да го едуцираат населението за етичките норми

Објавено пред

Од

ВМРО-Народна упати реакција во однос на случајот „Тимјаник“ кој, како што велат од партијата, треба длабоко да ја загрижи државата, нацијата но и црквата, а воедно и да отвори насоки кон соодветно решение, кое тие го гледаат во системскиот одговор.

„Бараме системски одговор од страна на државата бидејќи во прашање е доведен хуманитарниот пристап и однос, односно спротивно на заложбите кон тоа да нацијата помага без ралика на типот и степенот на нарушување. Потребен е и одговор од страна на црквата бидејќи во прашање е доведена основата на христијанскиот приод каде што јасно се вели дека секој човек треба да помага на слаби, изнемоштени, немоќни лица, оној што нема или оној на кој му е најпотребна некаква помош“, стои во партиското соопштение.

ВМРО-Народна партија упати апел и до Македонската православна црква, со нејзиниот христијански пристап да се вклучи во решавањето на ваквите, како што наведуваат, системски грешки.

„Предлагаме воведување на волонтерски часови во сите средни училишта, каде што секое дете ќе биде должно да учествува и за време на тие волонтерски часови да оствари посета на старски домови, домови за деца со посебни потреби, деца кои се тешко болни и поголемиот дел од своето време го поминуваат по клиничките болници и центри. Сметаме дека е добро да се земат примери од европските држави и светот во однос на ваквиот пристап бидејќи ова не е ништо ново, туку нешто што кај нас може со сигурност да ја смени погрешната слика за овие категории на луѓе, а притоа да ни донесе само позитивна придобивка и заеднички пристап кон решавање на прашања и проблеми со кои се соочуваат“, се наведува во соопштението на ВМРО-Народна партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спречување на секаков вид насилство меѓу учениците, еден од приоритетите на министерот Адеми

Објавено пред

Од

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми денеска оствари средба со в.д. шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Џеф Голдстајн на која се разговараше за актуелните состојби во областа на образованието во Република Македонија и приоритетите кон кои ќе биде насочена работата на министерството во периодот што следи.
Освен за содржината на Стратегијата за развој на образованието и за тековните реформи кои се реализираат во областа на основното и средното образование, Адеми информираше дека особено важна и континуирана е заложбата за градењето на безбедна и хармонична училишна средина, а поддршката која во тој дел ја обезбедува ОБСЕ е исклучително голема и придонесува за остварување на планираните активности и достигнување на очекувањата.

Потенцираше дека развојот на интегрираното образование, односно градењето на соживот во училиштата и спроведувањето на превентивни активности со цел спречување на секаков вид насилство помеѓу учениците ќе биде еден од приоритетите за време на неговиот мандат, бидејќи тоа е особено важно во мултиетнички и мултикултурни општества како нашето.

Честитајќи му на министерот Адеми за именувањето на функцијата, в.д. шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Џеф Голдстајн истакна дека организацијата која ја претставува и натаму останува стратешки партнер на државата, не само во процесите за унапредување на интегрираното образование, туку и на сите останати образовни сегменти и сфери.

Инаку, со поддршка на ОБСЕ во Македонија се реализирани бројни проекти со кои се стимулира меѓуетничката толеранција, интеракција и разбирање, како проектот „Градиме мостови“ и „Безбедни училишта – Хармонична средина“, како и активности за унапредување на образовната инфраструктура.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието, заради , како што велат кршење на Уставот...

Македонија47 минути

Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија1 час

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза и ја напуштија седницата

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието побараа пауза по што ја напуштија седницата. Претходно, од 109 гласа, со 69 „за“...

Македонија1 час

Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија1 час

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија2 часа

Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија4 часа

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија15 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија15 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија17 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија20 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија21 час

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија23 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија23 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија24 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија1 ден

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија1 ден

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија1 ден

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика1 ден

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија1 ден

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Досие