Контакт

Општество

ОБСЕ: Потребен е ангажман во врска со судската независност и непристрасност, како и со ефикасноста

Објавено пред


Независно и ефикасно судство во заштита на правата и слободите на граѓаните беше темата на конференцијата организирана од Мисијата на ОБСЕ и Здружението на судии на 31 март 2017 година, по повод Денот на судството.

Околу 100 судии и високи судски претставници разменија мислења за важната улога на судството како гарант на владеењето на правото и основните права на граѓаните.

“Нашата мисија најде добри партнери во судството. Заедно реализиравме многу проекти од големо значење во насока на зајакнување на институциите во земјата,” рече шефицата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалаинен.

Таа додаде дека се потребни дополнителни напори.

„Постојат уште многу предизвици, особено во врска со судската независност и непристрасност, како и со ефикасноста на судовите. Се надевам дека сите релевантни институции ќе ги засилат своите напори за да се соочат со предизвиците”, рече Суомалаинен.

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет, чија амбасада финансиски ги поддржа претходните настани во Штип, Битола и Скопје, кои претходеа на денешниот завршен настан, рече дека владеењето на правото и концептите што ги штити, се централни во политичката дебата денес.

„Тие се централни за договорот од Пржино и за барањето одржлив излез од политичката криза. Во сите демократии, владеењето на правото е камен темелник на кои се базира слободата, праведноста, почитувањето, благосостојбата, сето она што навистина ни е потребно. Кога сè што правиме е изграденo врз тие темели, општеството ќе биде посилно, за граѓаните денес, како и за идните генерации”, рече Гарет.

Според судијата во Врховниот суд и претседател на Здружението на судии, Џемали Саити, идејата за проектот ’Денови на судството’ потекнува од потребата да се афирмира ставот на судиите за судската непристрасност и независност.

„Преку овој проект, ја гледаме и перцепцијата за довербата во судството”, истакна Саити. /крај/со/ст

Македонија

(Видео) Заев: Автопатот Демир Капија-Смоквица е најмоќен симбол за поврзаноста на Македонија со ЕУ

Објавено пред

Од

Новиот автопат од Демир Капија до Смоквица во должина од 28,2 километри обезбедува значително скратување на времето на патување, ја зголемува безбедноста за сите учесници во сообраќајот и создава услови за динамизирање на транспортот и трговијата, како и натамошен развој на целокупната економија, беше истакнато денеска за време на неговото свечено отворање.

На отворањето премиерот Заев истакна дека автопатот, во чија изградба се вложени 227 милиони евра, носи многубројни придобовки за земјата, нејзините граѓани и за деловните субјекти.

„Поврзувањето е основен чекор за изедначување на нашите регионални стандарди со оние на Европската Унија кон која нè водат сите патишта. Овој автопат е еден од нив и во буквална смисла. Овој автопат поврзува и води кон ЕУ! Оваа делница од автопатот ‘Пријателство’ во себе ја има вградено и приказната, искрената приказна, за поддршката и соработката помеѓу Република Македонија и Европската Унија. Една од најјасните заложби на оваа Влада е издигнувањето на Македонија како конструктивна точка која поврзува и сплотува во заедништво, па оттаму овој автопат е можеби една од најјаките симболики за тоа. Нашата темелна вредност и определба да ги издигнеме капацитетите на нашата земја на ниво достојно за да биде членка на ЕУ е силна мотивација за усогласување на нашата национална патна инфраструктурна стратегија со онаа на Европската Унија“, истакна претседателот на Владата, Зоран Заев, заблагодарувајќи се на поддршката што Европската Унија ја обезбедува во развојот на инфраструктурата на земјата.

На настанот беше  беше означен и почетокот на „ЕУ за тебе“, кампањата за инвестициите на Европската Унија во транспортната инфраструктура.

„Со отворањето на овие 28,2 километри од автопатот Демир Капија-Смоквица го додадовме делот од паневропскиот Коридор 10 кој недостигаше во земјата. Овој автопат ќе го олесни движењето, ќе го поттикне економскиот развој и ќе обезбеди одржливо и побезбедно патување“, рече во своето обраќање генералниот директор за соседски политики и преговори за проширување во Европската комисија, Кристијан Даниелсон.

Во изминатите неколку години Европската Унија вложи речиси 325 милиони евра во транспортната инфраструктура на земјата, информираат од владината прес-служба. Како што се додадава, со нив биле изградени и обновени над 100 километри автопатска мрежа, 64 километри патишта во повеќе од 40 општини и 60 населени места, 16 километри железничка пруга и 11 железнички станици. Се наведува дека како и другите инфраструктурни проекти на ЕУ, така и новиот автопат е изграден според најсовремените градежни, технички и безбедносни стандарди. По должината на трасата на автопатот изведени се над 8 милиони кубни метри високи насипи и длабоки ископи во теренот, како и 6 моста, речиси 100 канали, 2 сообраќајни клучки и 2 двојни тунела со должина од над 1,2 километар. Покрај современото енергетски ефикасно осветление, во тунелите се инсталирани и систем за вентилација, за детекција и гаснење пожар, за резервно напојување со електрична енергија, како и SCADA-систем за мониторинг и управување со сообраќајот.

„Од денеска добиваме нова, модерна и безбедна автопатска делница, прва од овој тип на Балканот. Автопатот ги содржи сите потребни карактеристики за сообраќајна безбедност, што ни дава сигурност дека сообраќајот по оваа делница ќе се одвива побезбедно за сите учесници. Тој е проектиран и изграден во согласност со нормите и стандардите на Европската Унија за заштита на животната средина, што дополнително влијае на намалување на емисијата на штетни гасови“, истакна министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Подмладокот на ДОМ бара итна легализација на канабисот

Објавено пред

Од

Младинската организација на Демократската обнова на Македонија (МОДОМ) јавно се залага и го поддржува процесот за декриминализација на канабисот, стои во нивното денешно соопштение.

„МОДОМ како политички подмладок со зелена идеологија смета дека поседувањето одредено количество канабис не претставува криминал кога е за лична употреба“, се наведува во соопштението.

Од подмладокот на ДОМ потсетуваат дека декриминализацијата на канабисот во својата програма ја имале уште во 2015 година и оттаму е сосем логично што ја поддржуваат иницијативата на „Билка“.

„Само за потсетување, голем дел од земјите во светот веќе го имаат регулирано тоа прашање, а меѓу нив се: Израел, Шведска, Германија, Холандија, Швајцарија и многу други. Процентот на злоупотреба во процес на препродажба како криминално дејство е значително намален. Повикуваме на јавна дебата со сите засегнати страни и најавуваме дека во периодот што следува МОДОМ ќе организира јавна дискусија од која ќе произлезат законски измени и информации за заедничко дејствување заедно со граѓанските организации“, истакнуваат оттаму.

Прикажи повеќе...

Македонија

Митко Чавков излегува од притвор – судот ја прифати гаранцијата

Објавено пред

Кривичниот совет на одделението за гонење организиран криминал и  корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по предлог  на одбраната на Митко Чавков опфатен во обвинителниот акт поврзан со настаните  од 27 април 2017 година, во Собранието, донесе решение  со кое го прифати предлогот за определување мерка за обезбедување  присуство – гаранција во недвижен имот.

По правосилноста на  решението и запишување на гаранцијата, мерката притвор треба да се укине, а  заради обезбедување присуство во текот на постапката се определуваат и  мерки за претпазливост, односно привремено одземање на патната и друга  исправа за преминување на државната граница и забрана за издавање нова,  како и обврска обвинетиот еднаш неделно да се јавува во судот. Обвинителството може да вложи жалба на решението на кривичниот совет, што значи дека дотогаш Чавков останува во притвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие