Контакт

Општество

Педесетина деца во посетна на езерската полиција

Објавено пред

 

Педесетина деца од детската градинка „Лихнида“ денеска ја посетија полициската станица за граничен надзор – Охридско Езеро.

Со активностите на езерската полиција во заштита на државната граница, за безбеден езерски сообраќај и во заштита на рибниот фонд на Охридското Езеро, како и за другите мерки и корисни информации поврзани со секојдневната работа, денеска најмладите ги запозна командирот на полициската станица за граничен надзор – самостојниот инспектор Миле Колески.

Командирот заедно со тимот на езерската полиција на најмладите им покажаа и дел од опремата и материјално-техничките средства што ги користи езерската полиција.

Најмладите на денешниот едукативен час со виден интерес ги разгледаа полициските чамци и глисери, полициските скутери, како и возилата и моторциклите што другите полициски службеници постојано ги користат во секојдневното извршување на другите работни задачи.
Денешната посета на децата од градинката е планирана активност во рамките на проектот „Мојот пријател полицаец“. крај/мф/кс

Македонија

Германската амбасада донира осум респиратори

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска оствари средба со германската амбасадорка Анке Холштајн по повод обезбедената помош од Амбасадата во справувањето со пандемијата на Ковид-19.

Како што информираат од Министерството, станува збор за осум респираторни апарати, тип „дрегер евита В 600“, кои имаат модул и за инванзивна и за неинванзивна нега.

„Со оваа донација се зајакнуваат капацитетите на јавните здравствени установи во земјата. Вкупната вредност на донацијата изнесува над 230 илјади евра, а таа е обезбедена преку сојузната организација за техничка помош THW“, се наведува во соопштението.

Амбасадорката истакна дека медицинските апарати доаѓаат во вистинско време кога е потребна помош.

„Оваа донација е по иницијатива на сојузната влада за време на германското претседателство во советот на Европската Унија за помош на државите од Западен Балкан при пандемијата на Ковид-19. Со оглед на актуелните состојби, главен акцент на нашето претседателство е справување со пандемијата и нејзините последици. Овде, во регионот на Западен Балкан, сакаме да покажеме дека нашите партнери при борбата може да се потпрат на нас. Германија досега го поддржува регионот со 15 милиони евра. Освен тоа, Европската Унија помага со 3,3 милијарди евра, во кои Германија учествува со речиси една третина. Вкупната вредност на донацијата е 233 илјади евра, а се имплементира преку германската сојузна агенција за цивилна заштита THW“, потенцира Холштајн.

Министерот Филипче ѝ се заблагодари на Амбасадата на Германија за континуираната помош и за досегашната успешна соработка во справувањето со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Хелсиншки бара најстроги казни за полицајците што брутално тепаа Ром во Битола

Објавено пред

Видеоснимката од полициската бруталност врз припадник на ромската заедница, која денеска се прошири на социјалните мрежи и медиумите, покажува дека непрофесионалниот однос, полициската бруталност и самоволието при постапувањето кон Ромите и другите категории сиромашни и маргинализирани граѓани продолжува да биде честа практика на полицијата, се вели во соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Од таму најостро го осудуваат ваквото однесување на полициските службеници и најавија дека за настанот ќе поднесат претставка до специјализираното одделение за гонење кривични дела сторени од лица со полициски овластувања при Основното јавно обвинителство.

„Со претставката ќе побараме да се испитаат сите околности, да се прибават докази и да се поведе постапка пред судот со цел утврдување кривична одговорност. Дополнително, од одделението за внатрешна контрола во Министерството за внатрешни работи ќе побараме најстрога дисциплинска одговорност за инволвираните полицајци и поведување кривична постпака“, се наведува во соопштението.

Од Хелсиншкиот комитет изразуваат голема загриженост за зачестеноста на полициската бруталност врз ромската заедница.

Потсетуваат дека овој инцидент во Битола се случува само три месеци по полициската бруталност врз бездомни лица Роми, кои живеат под железничката станица во Скопје.

„Ромите во земјата секојдневно се соочуваат со системска дискриминација во речиси сите општествени сфери“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дополнителни протоколи за културните настани и за градинките

Објавено пред

На интернет-страницата на Владата се објавени измените и дополнувањата на општиот дел од протоколот за начинот и условите за организација на настани, кој се однесува на редовното работење на кината, театрите, балетските претстави, оперските претстави, филмските проекции, концертите, мултимедиумските проекти, фестивалите и манифестациите од дејноста на културата.

Во согласност со протоколот и измените и дополнувањата, за време на одржувањето на овие настани задолжителни се носењето заштитна маска за сите посетители и сите членови на тимовите задолжени за организација, одржувањето физичка дистанца на публиката на настанот со обележани места за седење поставени на дистанца од 1,5 до 2 метра и не е дозволено стоење и групирање на посетителите од публиката.

Задолжителното одржување физичка дистанца од два метра се однесува и на сите членови на тимовите задолжени за организација. Според препораките, ограничен е капацитетот на посетителите, и тоа: настаните на отворено да се организираат со 50 проценти од капацитетот на просторот каде што ќе се одржува настанот и ограничен број посетители, до максимум 1.000, а настаните на затворено да се организираат со 30 проценти од капацитетот на местото каде што се одржува настанот и ограничен број посетители, до максимум 1.000.

За сите други прашања, за организаторите и за публиката важат веќе утврдените препораки во протоколот за начинот и условите за организација на настани.

Со овој протокол и со измените и дополнувањата не се опфатени приватните веселби.

На интернет-страницата на Владата објавен е и протоколот за активности во градинките по укинување на вонредната состојба, вклучително и измените според кои е предвидено воспитните групи за деца до двегодишна возраст да имаат максимум по 12 деца (наместо досегашните 6) и двајца вработени во смена.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ15 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа16 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија17 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија18 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет18 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија20 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија20 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија21 час

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет21 час

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион22 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ22 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија22 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија22 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија1 ден

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа1 ден

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија1 ден

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа1 ден

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет1 ден

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет1 ден

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Досие