Контакт

Општество

Анкета: Граѓаните не веруваат во Катица Јанева и СЈО

Објавено пред

Голем процент од испитаниците во анкетата на Институтот „Павел Шатев“, имаат негативно мислење за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а немаат ни доверба во неа.

dobivaj vesti na viber

На прашањето, „Какво е вашето мислење за Катица Јанева?“, позитивно се изјасниле 21,7 отсто, а негативно 60,9 отсто од испитаниците.Истата анкета покажува дека 25, 2 отсто од испитаниците имаат доверба во работата на Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство, а високи 60 отсто рекле дека немаат доверба во Катица Јанева и СЈО.На прашањето „Дали сметате дека меѓународната заедница придонесува во изнаоѓање на решение за кризата?“, 21,1 отсто рекле дека придонесува во изнаоѓање на решение, а 54,4 отсто дека со своите постапки само ја продлабочува кризата. Анкетата е направена телефонски во периодот помеѓу 6 и 8 мај 2016 година од Институтот „Павел Шатев“ на примерок од 1.070 испитаници со цел да ги утврди перцепциите на македонските граѓани кон повеќе актуелни политички прашања во Република Македонија. Со оглед дека целта на анкетата  беше да се дознаат перцепциите на граѓаните кои во најголем дел гласаат за двете најголеми партии во Република Македонија, односно за ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во анкетата не беа вклучени испитаници Албанци, со оглед дека тие генерално гласаат за етничките албански партии. Сите останати етнички заедници беа вклучени во истражувањето. Сите резултати од анкетата подлежат на статистичка грешка од +/- 2,5 %./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Регистрирани 193 новозаразени од коронавирус, пријавени се две починати лица

Објавено пред

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 894 теста, а регистрирани се 193 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 109, Битола – 17, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Велес – 7, Гостивар и Штип – по 6, Кичево – 5, Прилеп – 4, Тетово, Струмица и Радовиш – по 3, Кочани, Гевгелија, Неготино и Демир Хисар – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број позитивни (193), регистрирани се 49 реинфекции.

Регистрирани сe 97 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 62, Битола – 5, Тетово, Струмица, Кочани и Охрид – по 4, Кавадарци и Неготино – по 3, Велес и Штип – по 2, Гостивар, Прилеп, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, регистрирани се две починати лица: од Скопје (85) и Берово (76), починати на 13.6.2022 и 20.6.2022, едното лице е починато во болнички, а другото во домашни услови.

Направени се 894 теста преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8 Септември-0, Институт за микробиологија–64, Жан Митрев (Филип Втори)-23, Авицена-19, Биотек-22, Систина-19 лабораторија Лаор-8, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-2, Генеа-3, Никоб лаб-44, ВФВ медикал-3, Ели медика плус-2, Ројал медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид лаб–2, Жан Митрев Струмица–1, Нова лаб дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест)– вкупно 412.

Досега во земјата се направени вкупно 2.082.690 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.211, бројот на оздравени пациенти е 303.989, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 895.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      148.362, Активни   514
Куманово    16.762, Активни    40
Битола      15.821, Активни    61
Прилеп      14.268, Активни    33
Тетово      13.528, Активни    27
Кавадарци   10.754, Активни    36
Велес 9.840, Активни     28
Гостивар    9.631, Активни     14
Охрид 9.012, Активни     42
Штип  8.115, Активни     18
Струмица    8.105, Активни     13
Кичево      5.670, Активни     12
Кочани      5.120, Активни     13
Струга      4.740, Активни     5
Гевгелија   4.428, Активни     2
Неготино    3.712, Активни     9
Ресен 2.760, Активни     5
Свети Николе      2.641, Активни     1
Радовиш     2.537, Активни     6
Крива Паланка     2.421, Активни     2
Делчево     1.989, Активни     3
Берово      1.693, Активни     1
Дебар 1.682, Активни     1
Валандово   1.488, Активни     0
Виница      1.398, Активни     2
Пробиштип   1.270, Активни     2
Богданци    1.025, Активни     2
Кратово     969, Активни      0
Крушево     933, Активни      2
Демир Хисар 837, Активни      1
Македонски Брод   743, Активни      0
Демир Капија      594, Активни      0
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      352, Активни      0

Прикажи повеќе...

Македонија

Тренчевска со повик општините да аплицираат за развој на социјални услуги на локално ниво

Објавено пред

Министерството за труд и социјална политика го промовира вториот јавен повик за доделување грантови за развој на социјални услуги на локално ниво. Условите за учество на јавниот повик беa промовирани пред градоначалници од повеќе општини и други претставници од локалната самоуправа.

dobivaj vesti na viber

Почнувајќи од денес, 1 јули 2022 година, општините ќе може да изразат интерес за учество на јавниот повик. По завршување на овој процес, ќе биде отворен јавниот повик за доделување грантови на општините со цел развој на социјални услуги на локално ниво. Општините што ќе изразат интерес за учество, ќе добијат бесплатна експертска помош за подготовка на проектните предлози.

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, во своето обраќање до присутните ја нагласи важноста од развојот на социјални услуги на локално ниво како важен фактор во процесот на децентрализација и јакнењето на капацитетите на општините во интерес на граѓаните.

„Со развојот на нови достапни социјални услуги, во согласност со потребите на граѓаните на локално ниво, се добиваат двојни придобивки. Прво, големо задоволство е лично да се види како обезбедената поддршка на корисниците на развиените услуги им го подобрува квалитетот на живот. Второ, но исто така важно за овој дел од социјалната реформа, е вклучување на пазарот на трудот на социјално ранливите категории, како, на пример, долгорочно невработени лица, корисници на гарантирана минимална помош, самохрани мајки и други и нивно извлекување од сиромаштија. Ги повикувам општините, заедно со потенцијалните даватели на услуги, да аплицираат на вториот повик за развој на социјални услуги во согласност со условите што ќе бидат наведени бидејќи несомнено тие носат големи придобивки за сите“, истакна Тренчевска.

Во рамките на првиот повик за доделување грантови за развој на социјалните услуги на локално ниво, 22 проекта во 27 општини добија финансиска поддршка преку овој проект. Повеќето од нив или 16 се за помош на нега на стари лица во домот, три се дневни центри за деца со попреченост, а по еден проект е наменет за помош на стари лица во дневен центар и рехабилитација и регенерација на лица со попреченост во локалната средина со услуги за советување. Преку овие услуги опфатни се повеќе од 522 корисници, а дополнителен бенефит е што лицата ангажирани за реализација на овие проекти се од социјално ранливи категории, кои претходно поминаа стручни обуки.

За да се утврдат ефектите од реализацијата на услугите, беше изготвена и анализа на искуствата и предизвиците при имплементација на давањето на социјалните услуги на локално ниво, појаснуваат од Министерството. Анализата покажала дека соработката помеѓу сите вклучени страни е исклучително важна, како и дека развојот на социјалните услуги на локално ниво овозможува ангажман на лица од ранливите категории создавајќи нови трендови на пазарот на труд. Меѓу другото, анализата покажала дека е неопходно и зајакнување на капацитетите на давателите на услугите и подобрување на регулативата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ѓорѓиевски: Усје првпат добива градинка

Објавено пред

Жителите на Усје првпат добиваат градинка. Грaдоначалникот Ѓорѓиевски денес го промовира овој проект, кој е петтиот од седумте капитални проекти по повод роденденот на Кисела Вода. Објектот, кој набргу ќе биде ставен во функција, има капацитет за стотина дечиња, пред сè, од населбите Усје, Стаклара и Градинар.

dobivaj vesti na viber

„Влеговме во вториот дел од роденденската седмица на Општина Кисела Вода, во која промовираме, реализираме 7 капитални проекти, по еден за секој ден. Денес сме во Усје, каде што жителите од овој дел на Скопје првпат добиваат градинка. Извршивме преадаптација на овој објект. Ги менуваме работите од темел. Градежните активности овозможија можност за згрижување 100-ина деца. Во овие 350 квадратни метри сега има занимални, јасли, соба за изолација, простории за персоналот, два тоалета – од кои еден е за деца со посеби потреби, а во подрумските простории ќе функционира пералница. Во овој период што преостанува пред да ги отвориме вратите на оваа нова градинка, ќе се работи на уредување на дворот и обезбедување дополнителни содржини корисни за раниот детски развој“, истакна тој.

Оценува дека проектот има големо значење, пред сè, за дечињата од населбите Усје, Стаклара и Градинар, кои ќе имаат приоритет за запишување, но ќе биде од огромно значење и за другите бидејќи, како што рече, листите на чекање, како и секаде во Скопје, се огромни, а постојните градинки се преполни.

„Сакам да најавам дека нова градинки ќе има и во Расадник, каде што се подготвува техничка документација, јаслите во претходно изградената градинка во Драчево веќе функционираат, а за преостанатите дечиња се чека соглсност за вработување персонал од централните институции. Воедно, го проширивме капацитетот и на објектот „Синоличка“ од ЈДГ „Весели цветови“, а во следниот период го зголемуваме капацитетот и на објекотот „Кокиче“ за 150 нови дечиња“, истакна Ѓеорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион2 часа

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија4 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Македонија4 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија8 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион9 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет10 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа10 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија10 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија11 час

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија11 час

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија22 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија22 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија1 ден

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија1 ден

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија1 ден

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...