Контакт

Општество

Македонската армија крева ограда на границата со Грција

Објавено пред

Македонската армија во сабота изутрина започна да поставува метална ограда на јужната граница со Грција на делот каде бегалците во најголем дел минуваат на патот кон западна Европа, јавува Reuters.

dobivaj vesti na viber

 

 

Војниците започнале да поставуваат метални шипки во земја и да развиваат жичени елементи, подигнувајќи ограда слична на онаа што Унгарија да постави на границите со Србија и Хрватска.

 

Во последните денови преку границата се пропуштаат бегалци од Сирија, Авганистан и Ирак, додека од останатите националности се враќаат назад, бидејќи се сметаат за економски имигранти. Оваа доведе до трупање на бегалци на македонско-грчката граница и протести на Иранци, Пакистанци, Мароканци и други.

 

Висок претставник на македонската влада кој сакал да остане анонимен изјавил дека новата ограда е „само превентивна мерка“.

 

„Ние не ја затвораме границата. И натаму ќе пропуштаме мигранти од државите кои се зафатени со војна“, рекол анонимниот македонски функционер. /крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Тренчевска: Работиме на системски и трајни решенија за предизвиците со кои се соочуваат лицата со попреченост

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставници на Здружението на слепи лица од Штип.

dobivaj vesti na viber

На средбата се разговараше за предизвиците со кои се соочуваат лицата со попреченост, како и за можностите за унапредување на нивниот живот.

„За справување со предизвиците секогаш треба да се користиме со правните и законски механизми. Здруженијата во нашата држава имаат целосна слобода и се независни од Владата, ние сме тука за да бидеме сигурни дека законот се почитува затоа што демократијата на оваа Влада ѝ е на прво место“, рече Тренчевска.

Тие разговараа за правата и услугите кои ги нуди државата, како и нивната важност во унапредувањето на квалитетот на живот на слепите лица.

Тренчевска посочи дека Владата и здруженијата треба заедно да се залагаат во насока на обезбедување соодветно вработување на лицата со попреченост. Со овие заложби ќе добијат економска независност и нема да се потпираат на правата од социјалната заштита туку ќе бидат економско обезбедени.

„Работиме на системски и трајни решенија за предизвиците со кои се соочуваат лицата со попреченост. Од особена важност за мене е да најдеме начин како континуирано да го унапредуваме квалитетот на живот на слепите лица“, дополни Тренчевска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Грковска: Слободата на изразување, заштитата на медиумите и на новинарите клучни области на кои ќе работиме во иднина

Објавено пред

Унапредување на здравствената заштита во затворите, градење на капацитетите за борба против трговија со луѓе кај полицијата, но и во правосудниот систем, социјалните работници и трудовите инспектори, како и јакнење на капацитетите во правосудството за слобода на изразување, слобода на медиуми, заштита на новинарите, се дел од клучните области на кои мора како држава да се насочиме во наредниот период, порача вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска на завршната конференција што се одржува во Будва, Црна Гора, за проектот „ Акција против економскиот криминал“, што се спроведува во рамките на Хоризонталниот инструмент за Западен Балкан и Турција, поддржан од Советот на Европа и Европската Унија.

dobivaj vesti na viber

Таа нагласи дека во соработка со нашите меѓународни партнери, во наредниот период ќе се обезбеди зајакнување на системот во борбата против говорот на омраза и криминалот од омраза, како и подигнување на свеста за опасностите од говорот на омраза во нашето општество, борбата против дискриминацијата и заштитата на ранливите групи.

„Сето ова што го споменав е силно поврзано со работата на Владата на Република Северна Македонија, во врска со пристапувањето на земјата во Европската Унија, особено со поглавјата 23 и 24 од процесот. Изминатиов период значаен напредок се постигна во процесот на спречување и борба против трговијата со луѓе за трудова експлоатација и трговија со деца. Ги зајакнавме капацитетите и ја зголемивме свеста на трудовите инспектори и членовите на мобилните тимови за борба против трговијата со луѓе, што, пак, придонесе за зголемување на бројот на идентификувани жртви на трговија со луѓе заради трудова експлоатација од 0 во 2017 година на 42 во 2022 година“, рече Грковска.

Додаде дека јавната свест за ова кривично дело беше подигната преку наменски кампањи, како и преку зајакнување на капацитетите на медиумите кои известуваа за трговијата со луѓе.

„Несомнено морам да истакнам дека работата што се спроведуваше во текот на изминатите шест години во Република Северна Македонија, преку сите акции во рамките на хоризонталниот механизам, многу придонесе за севкупниот напредок на сите институции, корисници на овој проект“, рече Грковска и ја истакна важноста на активностите поврзани со справување со говорот од омраза, како и промоцијата на различноста и еднаквоста.

Прикажи повеќе...

Македонија

Платформа за родова еднаквост: Правото на здравје значи и пристап до легален абортус – и не смее да трпи поради економската криза

Објавено пред

Родово праведно општество во кое абортусот ќе биде безбеден, легален и пристапен за сите жени, без стигма и дискриминација – ова е барањето што денес, на 28 септември – Меѓународниот ден на безбедниот абортус, го упатуваат илјадници поборници за репродуктивна слобода до своите влади во светот. По тој повод, Платформата за родова еднаквост нагласува дека пристапот до услуги за репродуктивно здравје мора да биде гарантиран, дури и во услови на криза.

dobivaj vesti na viber

Ова, како што појаснуваат, е особено важно ако се земат предвид економската и воената криза кои директно влијаат на финансиската и социјалната стабилност, а со тоа и на добросостојбата на луѓето низ светот, па и во земјава. Иако постојниот закон за прекинување на бременоста во Македонија е полиберален од претходниот, тој сепак не предвидува покривање на трошоците доколку оваа здравствена услуга се бара поради социјални или материјални причини. Третирајќи го абортусот како есенцијална здравствена услуга само кога постои медицинска причина, Фондот за здравствено осигурување и останатите надлежни институции ги доведуваат во безизлезна ситуација жените кои не сакаат да ја продолжат бременоста и кои се во социјален ризик или живеат во сиромаштија, велат од таму.

За неполна година, оценуваат од Платформа за родова еднаквост, цените за абортус во приватните болници во Македонија двојно се зголемија и сега оваа услуга чини 350-400 евра. „Дополнително, медикаментозниот абортус (абортус со лекови), кој е побезбедна и поевтина опција од хируршкиот метод, е достапен само на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, но не постојано поради дисконтинуитет во испораката на потребните лекови. Жените од другите градови, пак, ја немаат оваа алтернатива не само поради недостапните лекови, туку и поради недоволно обучениот кадар во локалните државни болници“, се додава во нивната реакција.

Платформата за родова еднаквост апелира надлежните институции во земјава да ја препознаат потребата на сиромашните и маргинализираните жени за абортус и да овозможат финансиски достапни цени за оваа есенцијална здравствена услуга, особено во време на криза. „Во спротивно, државата директно (ќе) ги турка жените во уште поголема сиромаштија и во социјална небезбедност, а не е исклучено и дека ќе ги присили да побараат поевтини нелегални опции за абортус, со што директно би биле загрозени нивното здравје и добросостојбата на нивните најблиски“, истакнуваат од Платформа за родова еднаквост.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет3 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија4 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија4 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија5 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија7 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија7 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет9 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет10 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет10 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија10 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија24 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...