Контакт

Општество

Промовирани нови инженери и магистри на ФЕТ

Објавено пред

Нови 275 инженери и 113 магистри промовираше на свеченост во понеделникот вечерта Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), при Универзитет „Св. Кирил и Методиј” Скопје.

 

 

На промоцијата, која се одржа во Македонскиот Народен Театар, деканот на ФЕИТ, професор д-р Миле Станковски, им порача на дипломираните и магистрите дека ова е „само крај на еден дел од Вашиот живот и Ве става пред почетокот на нова стартна линија“.

 

„Што и да правите понатаму, никогаш не запирајте со учењето, истражувањето, растењето и не напуштајте го предизвикот да бидете најдобри. Се надевам дека по вашето дипломирање, одвреме-навреме, ќе доаѓате на вашиот АЛМА МАТЕР и ќе зборувате со нас, активно ќе го користите ФЕИТ како место за алумни активности – како арена за доживотно учење и здрава основа во вашите животи“, рече Станковски.

 

Од дипломираните годинава, 21 беа промовирани како најдобри студенти во генерацијата со просек над 9 (девет). На манифестацијата беа поделени и наградите „Инженерски прстен“, „Атанаско Кантарџиев“, „Стамболиев“, од институциите Македонски национален комитет при Меѓународната конференција за големи електрични системи (МАКОСИГРЕ) и Здружението за електроника, телекомуникации, автоматика и информатика на Македонија – ЕТАИ.

 

Во име на студентите, на манифестацијата, говореше Ванеса Василевска.

 

„Денес е денот кој го рефлектира успехот од завршување на четиригодишното студирање. Дефинира етапа во која храбро се соочивме со уште едно предизвикувачко искуство во нашите животи и момент кога се здобивме со признание за нашата улога на утрешни идни лидери“, им порача Василевска на своите колеги.

 

На промоцијата на дипломираните студенти и магистри на ФЕИТ присуствуваше ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски, проректорите на УКИМ, продеканот на Електротехничкиот факултет од Ниш, професор д-р Драган Денич, неколку декани на образовни институции во Македонија и претставници на компании кои соработуваат со Факултетот.

 

Во досегашното 56-годишно постоење, Факултетот образувал речиси 10.000 електроинженери, создал повеќе од 850 магистри и над 120 доктори на науки.  /крај/

 

Македонија

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Објавено пред

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата, кои се стари и по 30 години, нема да бидат заменети.

„Сепак, снегот нема да го изненади ЈП ‘Македонијапат’“, вели јавно директорот Гајур Кадриу, но не е дециден дека претпријатието ќе успее да се справи со снежните наноси.

Бидејќи имаат недостиг од работници, Кадриу на чистење снег ја праќа администрацијата.

Доколку има снежно невреме, Кадриу само се надева дека патиштата ќе бидат исчистени. „Македонијапат“ ќе дејствува според акцискиот план, но патиштата може да станат лизгалишта оти механизацијата се расипува, а голем број вработени, поради старосната граница, заминуваат во пензија.

„Не можеме да се пофалиме со соодветна механизација. Купуваме делови за старата механизација и ја поправаме. Оваа година имаме поголем проблем со вработените, односно тие одат во пензија, а досега немаме ниту еден нов вработен. Недостигаат најмалку 150 работници, а немаме дозвола за распишување конкурс за вработувања. Администрацијата излегува да работи на терен и им помага на возачите“, вели Кадриу за „Макфакс“.

Тој вели дека сите магистрални патишта вчера навреме биле исчистени. „Снегот може да ги изненади неорганизраните држави, но не и нас. Ние сме пресметале сè со нашите акциски планови, кои се направени според позитивните законски прописи на Министерството за транспорт и врски. Сè што е напишано, ќе биде организирано и ќе се реализира како што е предвидено“, додава директорот на ЈП „Македонијапат“.

Но, граѓаните на социјалните мрежи утрово објавија фотографии на кои се гледа дека некои од патиштата се заледени и покриени со снег.

„Од ’Македонијапат’ се изненадени од снегот како и секоја година. Да почекаме сонце да огрее или ќе поработите малку. Патот Демир Капија-Смоквица во должина од 30 километри не е исчистен“, се вели во една од објавите, а директорот Кадриу демантира и вели дека тој патен правец бил петпати исчистен, и тоа во придружба на сообраќајна полиција.

Прикажи повеќе...

Македонија

ССНМ: Со новото раководство ЗНМ добива и нов квалитет

Објавено пред

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) му честита и го поздравува изборот на Младен Чадиковски за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и му посакува успешно раководење со организацијата. ССНМ исто така го поздравува и им го честита и изборот и на сите други колешки и колеги во управните и надзорните тела на ЗНМ, како и во Советот на честа, и сигурен е дека со нив ЗНМ добива нов квалитет.

„ССНМ сака да потсети дека не само блиското минато покажува дека новинарската фела и медиумската заедница своите најголеми успеси во смисла на остварување на слободата на говорот и слободното дејствување на медиумите во својата јавно корисна работа ги постигнувале само кога се сплотени во борбата за заедничките вредности, кои се воедно и универзални вредности и дел од основните човекови права и слободи. Во таа насока ССНМ е сигурен дека како и досега, ЗНМ ќе води политика на успешно сплотување на новинарите и на медиумската заедница и дека ќе имаме успешна соработка во заштита на новинарите и во одбрана на слободата на говорот“, велат од Синдикатот.

ССНМ му изрази и благодарност на досегашниот претседател Насер Селмани за успешната соработка во борбата за заедничките вредности и му посакува натамошен успех на професионален и личен план.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Спиревска: Јас лично ќе бидам отпорна на политички влијанија во Судскиот совет

Објавено пред

Утрово, во Собранието, пред претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, свечена заклетва дека ќе работат според законите, Уставот и меѓународните договори дадоа новоизбраните членови на Судскиот совет.


Судијката од кривичниот суд во Скопје, Гордана Спиревска, даде изјава во име на сите избрани членови. „Ние судиите сме независни. Ќе бидеме отпорни на политички влијанија. Јас лично ќе бидам отпорна на политички влијанија“, рече Споревска. Новата членка на Судскиот совет рече дека професионалноста и стручноста, а не роднинските врски, ќе бидат клучни при изборот и унапредувањето на судиите.

За членови на Судскиот совет беа избрани: Киро Здравев од Врховниот суд, за кого сè уште има постапка за утврдување одговрност пред Судскиот совет, судијката од кривичниот суд, Гордана Спиревска, Зоран Теофиловски, зет од сестра на досегашната членка на Советот, Александра Зафировска, која го брифира Груевски за изборот на судии и поранешен заменик-министер за правда. Во изборот влегоа Лорета Ѓоргиева од Струмица од апелационото подрачје Штип и младиот Мирсад Суроји, кој е избран за член на Судскиот совет од редот на судиите припадници на сите заедници кои не се мнозинство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта....

Македонија1 час

Амнестијата не може да чека – предлог-законот стигна пред пратениците

Текстот на предлог-законот за амнестија, кој го подготви интерпартиското тело за помирување, е поставен на веб-страницата на Собранието и им...

Македонија2 часа

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата,...

Истражувања2 часа

Владата го засака барокот на фасадата, мислењата на експертите баталени

Владата на Зоран Заев, која се колнеше дека ќе го чуе гласот на граѓаните, а посебно на експертската јавност, една...

Македонија2 часа

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротивстави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано...

Македонија2 часа

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобеловата награда за мир

На денешната свечена церемонија, која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија и на Република Грција,...

Македонија4 часа

Фетаи за трошоците од прегласувањето во Струмица: И еден денар да е во прашање, направена му е штета на буџетот

Судењето за „Титаник 2“, кое се однесува на изборни нерегуларности од локалните избори од 2013 година, продолжи со наодите на...

Крвав четврток4 часа

(Видео) Александрова: Прашајте ги обвинетите пратеници дали ќе бараат амнестија, јас не сум дел од 27 април

„Право на секој во согласност со законот е да поднесе барање. Дали некој од пратениците ќе поднесе или не, не...

Топ4 часа

(Видео) Половина тон марихуана вредна над милион евра запленета на ГП Богородица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи и Царинската управа...

Македонија5 часа

(Видео) Кога општеството потфрла, кучето Бен му помага на момчето со церебрална парализа

Ова не е само сторија за куче што помага на болен човек. Ова е сторија за две суштества чии животи...

Македонија5 часа

(Видео) Пратениците ќе носат закон, а Кацарска и Рускоска ќе амнестираат

„Нема да бидат амнестирани лица што биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата што носеле оруже и...

Топ5 часа

Кавадарчанецот што избоде жена на нива обвинет за обид за убиство

Кавадарчанецот што во јуни годинава избоде жена на нива во прилепско село ќе одговара за обид за убиство и за...

Македонија6 часа

Обвинителството поднесе жалба против пресудата за смртта на родилката во Гевгелија

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе жалба на пресудата на Основниот суд Велес во предметот за смртта на родилката Маја...

Македонија7 часа

Управниот одбор на ЗНМ едногласно го потврди Младен Чадиковски за нов претседател

Управниот одбор вчера на конститутивна седница едногласно донесе автентично толкување на одредбите од Статутот на ЗНМ, кои се однесуваат на...

Македонија7 часа

Патник од автобусот на смртта: Се враќаме дома со траума што никогаш нема да ја заборавиме

„Им благодариме на сите што ни помогнаа кога најмногу ни требаше. Се враќаме дома со траума што нема да ја...

Вести7 часа

Нов извештај: Русија со дезинформации на социјалните мрежи му помогнала на Трамп да победи

Два извештаја, подготвени за Сенатот на САД, покажуваат дека Русија во координирани кампањи му помогнала на Доналд Трамп да го...

Топ8 часа

ИОМ: 3.400 мигранти и бегалци ги загубиле животите во светот годинава

Миграцијата е многу значајно прашање на оваа ера. Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018...

Македонија8 часа

Забрана за тешки возила на Стража, Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот...

Регион19 часа

Вучиќ во ОН: Исплашен сум за иднината на народот во регионот

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва на седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации изјави дека е многу загрижен, а...

Македонија19 часа

Катја Матева: Илјадници Македонци живеат на бандера во Бугарија

Електрична бандера која се наоѓа во село во близина на Благоевград во Бугарија, била пријавена како адреса за живеалиште на...

Досие