Контакт

Општество

Регионална конференција Заштита на просторот за мирен јавен собир во југоисточна Европа

Објавено пред

Првата регионална и национална конференција „Заштита на просторот за мирен јавен собир во Југоисточна Европа“ ќе се одржи следните два дена (понеделник и вторник, 25-ти и 26-ти август) во Скопје во хотелот „Холидеј Ин“.

Конферецијата ќе овозможи претставниците на граѓанските организации од Балканот, претставници од ОБСЕ/ОДИХР, Европската унија, експерти и претставници на институциите, да ги истражат и дискутираат можностите и предностите поврзани со правните и практичните аспекти на примената на слободата на јавен собир во Југоисточна Европа. Постојната законска рамка и заштитните механизми кои го гарантираат правото на јавен собир во практиката ќе бидат разгледувани. Исто така, на конференцијата ќе се идентификуваат начините за подобра соработка помеѓу граѓанското општество, медиумите и властите, со цел унапредување на правото на јавен собир во регионот. Конференцијата ја организира „Реактор – Истражување во акција“ во соработка со Европскиот центар за непрофитно право (ECNL), ОБСЕ/ОДИХР, и е дел од Проектот на УСАИД за граѓанско општество кој го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија. На неа учество ќе земат низа клучни говорници, вклучително и претставници од ОБСЕ/ОДИХР, ECNL, Уставниот суд на Република Македонија, претставници на релевантни институции, како и проминентни организации на граѓанското општество од регионот ќе учествуваат на конференцијата.Конференцијата ќе се осврне на темите за стандардите и практиките од областа на јавните собири, како и можностите за правна заштита; експертски ставови за предизвиците кои произлегуваат од глобалните трендови од остварувањето на правото на јавен собир; прецизен увид на потребите и перспективите на различните релевантни чинители; и за јавните собири во дигиталната ера: нови технологии за организирање и следење јавни собири. Една од главните цели на конференцијата е да понуди можности за вмрежување и да поттикне дебата меѓу учесниците од државите од југоисточна Европа и Македонија./крај/мф

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Спасовски го претстави предлог-граѓанскиот буџет на МВР за 2022

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција го претстави предлог-граѓанскиот буџет на Министерството за внатрешни работи за 2022, кој целосно ги одразува заложбите и приоритетите на Министерството за внатрешни работи – континуирано системско реформирање на полицијата преку етаблирање на принципите на владеење на правото во сферата на безбедноста како еден од круцијалните фактори за просперитет на државата.

„Предлог-буџетот на МВР за 2022 е со вкупна вредност од 10 милијарди и 410 милиони денари и е испланиран во согласност со развојната компонента за подобрување на работењето и реализирање на сите активности што се во надлежност на Министерството, како и негово непречено функционирање и работење за остварување на основните стратешки приоритети и цели. Притоа зголемувањето е обезбедено во ставките што овозможуваат континуитет во градењето современа и стручна институција и понатамошен развој на демократските принципи во полициското работење во согласност со европските препораки и стандарди“, истакна министерот Спасовски.

Според него, преку реализација на вака проектираниот буџет ќе се остварат две основни цели, од кои првата е продолжување на воспоставениот концепт: полиција – сервис на граѓаните. Како дел од проектите од кои директен бенефит ќе има заедницата е продолжување на проектот за реконструкција и изградба на полициските станици.

„За овие неколку години инвестираме многу во капацитетите на МВР, што резултира со 63 целосно завршени реконструирани објекти на територијата на целата држава, што со децении не беа допрени. Притоа сега веќе зборуваме и за имплементирани мерки за енергетска ефикасност, со што се создадоа не само квалитетни услови за работа на полициските службеници туку и трансформација на објектите на енергетски план, поголеми заштеди и намалени емисии на штетни гасови. Еве, за илустрација, прегледот на трошоците за испорачана електрична енергија споредбено во 2017 и во 2021 во одредени сегменти зборува за 100 % заштеда, односно вкупно на ниво на МВР станува збор за 5 милијарди и 376 милиони денари заштеда на финансиски средства, народни пари, што говори за домаќинскиот однос што го остваривме со овие реконструкциски зафати. Значи, добивме вин-вин ситуација“, посочи министерот Спасовски.

Министерот за внатрешни работи објасни дека со зголемен буџет за оваа ставка во 2022 за 100 милиони денари во споредба со минатата година, ќе се продолжи со градежните активности, и тоа најнапред во Центарот за обука во Идризово, па Одделот за граѓански работи во МРТ, кој практично го претставува лицето на полицијата пред граѓаните, како и изградба на полициската станица во Аеродром. Во предлог-буџетот на МВР за 2022 испланирани се и средства за проектот „Автоматизирана идентификација на отпечатоци од прсти и дланка“, што влегува во групата лабораториска опрема за новиот објект на Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења, кој ќе биде опремен во согласност со сите најнови европски полициски стандарди во доменот на крим-техниката, како и модернизација на летало на Одделот за воздухопловни единици на МВР, со најмодерна опрема за комуникација и опрема за гаснење пожари.

„Втората основна цел, која преку овој развоен буџет сакаме да ја оствариме, а е суштински испреплетена со првата што веќе ја образложив, е создавање модерна, опремена, стручна, ефикасна, но и задоволна полиција“, рече Спасовски додавајќи: „Оваа тековна година продолживме со набавка на униформи, па специјалните единици добија повеќе комплети нова униформа, униформи и чевли се набавени и за униформираната полиција, за Одделот за заштита на определени личности и објекти во рамките на БЈБ, за хеликоптерската единица, а целосно нова униформа е обезбедена и за младите полицајци и приправници. Покрај ова, ги исплативме трите заостанати бонус плати за прекувремено изработени часови, а тековните бонус плати се исплаќаат навремено. На секој полициски службеник треба и мора да му се обезбедат елементарни предуслови за нормално работење“, подвлече Спасовски.

Така, во предлог-буџетот на МВР за 2022 обезбедени се средства за зголемување на платите за вработените во Министерството за внатрешни работи за 5 %, со цел продолжување на процесот на усогласување на платата за припадници на МВР во согласност со постојни договори за зголемување на платите, како и средства за бонус плата за оствaрени над 150 часа прекувремена работа на годишно ниво во текот на 2021 година.

„Мотивираноста на полициските службеници се рефлектира во добри резултати во генералната безбедносна состојба на подрачјето на државата во текот на 2021 година, која е стабилна, без сериозни безбедносни настани, а стапката на вкупниот криминалитет е намалена во однос на истиот период од минатата година. Притоа сузбиени се седум организирани криминални групи, во кои членувале 42 члена што дејствувале во областа на недозволената трговија со дрога, мигранти и бесправна сеча на шуми. Во рамките на спречување на недозволената трговија со дрога, беа пресечени 12 меѓународни транспорти на марихуана и хашиш, а во областа на недозволената трговија со оружје откриените кривични дела бележат зголемување од 23,4 %, додека заплените со оружје, муниција и пиротехнички средства се повеќекратно зголемени. Бележиме зголемување на откривачката дејност и на случаи на корупција и коруптивни злоупотреби за 58,3 % во споредба со истиот период лани, а зголемено е и откривањето на злоупотреба на службената положба со коруптивни елементи за 54 %. Во однос на сообраќајот, тенденција на намалување има и бројот на жртвите во сообраќајните несреќи. И, конечно, сето ова резултира со рангирање на нашата држава како најбезбедна држава на Западен Балкан, која за неколку години од 71. место се искачи на 40. место“, потенцира министерот.

Според Спасовски, предлог-буџетот на МВР за 2022 ќе овозможи преку планираните проекти и активности да се финишираат реформските процеси во Министерството со цел негово целосно сообразување со стандардите и нормите на современите и квалитетни европски и светски полициски практики, што е основа за уште подобри резултати во работењето на сите организациони единици на Министерството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јовески: Телото на детето било најдено при вештачење на автобусот

Објавено пред

Телото на детето било најдено во изгорениот дел на автобусот, соопшти денеска републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески.

Тој рече дека уверува за тоа дека нема сомнеж за пронаоѓањето уште едно тело бидејќи автобусот имал големи оштетувања.

При изработка на вештачењата за избувнувањето на пожарот биле најдени остатоците од детето.

„Осмиот патник го споменува едно од повредените лица, кое е во болница, а документацијата на болницата покажува друго. Во болницата има дека на лекување се донесени седум лица. Забележувањето во една таква трагична атмосфера секое лице може да има забележани разни факти“, кажа Јовески.

Тој додаде дека во процесот на идентификација на изгорените патници е побарано да учествуваат и двајца претставници од Институтот за судска медицина.

„Во текот на денешниот ден Обвинителството до властите во Бугарија упати замолница на утврдувањето на идентитетот на жртвите да присуствуваат и двајца претставници од Институтот за судска медицина за да се забрза процесот. Во изгорениот автобус е најдено уште едно тело на починат патник, кое е пренесено во Институтот во Бугарија. Се работи за помладо лице. Во сообраќајната несреќа настрадале 45 патници, а 7 се пренесени на лекување во софиската болница“, додава Јовески.

На бугарските претставници ќе им биде предадена и документација обезбедена од ОЈО. Според Јовески, тоа е документација од „Беса транс“, податоци за регистрација на автобусите, како и документи од Министерството за транспорт и врски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

Објавено пред

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската национална телевизија (БНТ).

Станува збор за дете, потврдил заменик-главниот обвинител и шеф на Националната истражна служба, Борислав Сарафов, за тамошните медиуми.

Така, бројот на жртвите во тешката сообраќајна несреќа се искачи на 45, како што првично беше објавено. Седуммина патници се спасени и во моментот се на лекување во софиската болница „Пирогов“.

Вчера, бугарските истражни органи соопштија дека во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупа од жртви. Тие добиле информација оти во автобусот патувале 52 патници, а во болница се лекуваат 7 лица, па така беше нејасно каде е уште едниот патник што бил регистриран дека е во автобусот.

Македонските власти веќе формираа работна група за транспорт на повредените од софиската болница и посмртните останки на загинатите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија16 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет16 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија16 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија17 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет19 часа

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија1 ден

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет2 дена

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет2 дена

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија2 дена

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие