Контакт

Општество

„Жена. Човек. Тишина“ – со поезија против насилството врз жените

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Здружението за развој на култура и заштита на културно наследство „Контекст – Струмица“ со овој четври предизвик годинава праќа порака до македонската интернет заедница дека издавањето на електронски изданија е исклучително важно за македонската читателска публика и со помош на таквите изданија се мобилизира огромен број на читатели кои можат да допринесат за подобра заедница.

 

„жена. човек. тишина.“ е втор online проект годинава кој сака преку ангажирана поезија и во основа ангажиран пристап на авторот да помогне кон осветлување на исклучително важна тема од општеството која покажува негативни оцени во моментот и да се насочи кон расветлување на проблемите со кои се соочува една од најголемите ранливи групи во Македонија. За насилството врз жената сме слушале од памтивек, тоа е наметнато како дел од генетскиот код кај одредена група на граѓани и ваквиот поразличен пристап и анализа на оваа материја е можеби прв од ваков тип.

 

Со ова ново, четврто по ред електронско издание за оваа година, здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ се приклучува кон 16 дневниот активизам за подигнување на свеста во врска со родово базираното насилство како тема од човековите права, на локално, национално, регионално и интернационално ниво;

 

Со главната иницијатива за 25-ти ноември како Меѓународен ден за борба против насилство врз жените, оваа збирка поезија „жена. човек. тишина“ претставува одговор на колективната незаинтересираност за овој значаен проблем.

 

Кампањата трае до 10-ти декември – денот за одбележување на заштита на човековите права. Во книгата се застапени 20 автори кои се вклучија по претходно објавен повик, како и едукативен материјал кој ќе ви помогне да дознаете повеќе за оваа круцијална општествена тема./крај/мф/бс

Македонија

(Интервју) Грковска за Маричиќ: Сите имаме обврска да кажеме како ги трошиме јавните пари

Објавено пред

Очекувам одговорно, професионално и чесно работење од сите луѓе во мојот кабинет. Во текот на мојот цел ангажман не се случило нешто што практично ќе биде црно петно во мојата биографија и би сакала тоа така и да остане, вели во интервју за „Макфакс“ вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска.

dobivaj vesti na viber

Осврнувајќи се на состојбата со бројот на вработени во државната и јавната администрација, Грковска истакнува дека превработеност постои, но во одредени сегменти, како што дополни, има и недостиг од работна сила. Објасни дека сега со скрининг-процесот уште повидливо ќе биде каде има превработеност, а каде недостигаат луѓе за работа и дека „дефинитивно ќе бидат потребни промени околу ова прашање“.

Во делот на корупцијата нагласи дека правосудните органи се меѓу првите три кои од страна на граѓаните се препознаени како институции во кои тие немаат доверба и во кои има голема корупција.

„Не можам да прифатам независноста на институциите да биде параван за самоволие“, потенцира Грковска.

Според неа, граѓаните не треба да бидат жртва на бирократијата и институционалниот хаос.

„Нема веќе шетање од шалтер до шалтер туку вработените во институциите треба да одговорат на нивните обврски“, децидна е Грковска.

„Политичарите би требало да бидат пример за граѓаните“, нагласува вицепремиерката.

За корупцијата меѓу политичарите, што ќе следува за Милевски и вработувањата кои ги правел во министерството коешто го предводеше, за Маричиќ и неговите сметки, во интервјуто за „Макфакс“ со вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Герасимовски: „Сервисот за одмена на семејна грижа“ ќе згрижува возрасни лица со Алцхајмерова болест и деменција 15 дена во годината

Објавено пред

На денешниот Интернационален ден на Алцхајмеровата болест градоначалникот на Центар Горан Герасимовски беше гостин на настанот организиран од Граѓанското здружение Институт за Алцхајмерова болест по повод подигнување на јавната свест за лицата заболени од оваа болест.

dobivaj vesti na viber

Алцхајмеровата болест е болест на целото семејство затоа што негата и грижата за болниот траат 24 часа секој ден во неделата. Со години таа нега е дополнителен и сериозен удар врз семејниот буџет.

„ Алцхајмеровата болест е тивок крадец на сеќавањата и тешко е да се соочиме или бидеме сведок на наш близок на кој полека му се одзема сето она кое го научил или стекнал во животот, сите спомени, сето знаење и умеење, сите достигнувања и признанија. Бидејќи болеста најчесто се јавува кај граѓаните над 60-годишна возраст Општина Центар високо ги позиционира највозрасните граѓани на својата општина. Од таа причина неодамна потпишавме Меморандум за соработка со УНДП преку кој на територија на Општина Центар ќе се отвори „Сервис за одмена на
семејна грижа“. Центарот ќе згрижува максимум 40 корисници кои ќе може да добијат 24-часовна грижа најмногу 15 дена во годината. Негователките за овој центар веќе ги посетуваат обуките за возрасни лица со Алцхајмерова болест и деменција“, изјави Герасимовски.

Тој исто така зборуваше и за проектот „Нега на стари лица во домашни услови“ во кој Општина Центар обезбедува нега во домовите на пензионерите два пати во неделата по 3 часа. Во овој проект највозрасни граѓани на Општина Центар добиваат нега од лиценцирани
физиотерапевти, психолози и негуватели.

„ Верувајте дека највозрасните граѓани се презадоволни од овој проект. За некои од нив оваа нега има исклучителна важност и претставува огромна помош, особено за оние кои живеат сами“, рече Герасимовски за овој проект.

За крај Герасимовски упати голема благодарност до Граѓанското здружение Институт за
Алцхајмерова болест и невронаука кое со години наназад преку различни активности се обидува
да ја разбуди јавната свест на граѓаните и институциите за отворање повеќе центри кои ќе ја
третираат Алцхајмеровата болест.
„Искрено се надевам дека вашиот напор за обезбедување грижа и посветеност за заболените од
деменција ќе го послушаат и останатите општини и градови“, заврши Герасимовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Не треба да чекаме некој да биде убиен, и моите деца тука поминуваат – Ангелов бара поширок пешачки остров во Ново Лисиче

Објавено пред

Поширок пешачки остров на крстосницата на булеварите Србија и Видое Смилевски-Бато во Ново Лисиче денес побара директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. За овој проблем, вели дека добил пријава од граѓани, но и лично ги поддржува оти живее во близина.

dobivaj vesti na viber

„Добивме пријави од загрижени граѓани, на кои се приклучувам и јас бидејќи живеам овде во непосредна близина. Имам две малолетни деца, кои со велосипедите возат и на ова подрачје. Пешачкиот остров зад мене е исклучително тесен и на него кога ќе застане човек со велосипед, невозможно е целиот велосипед да се собере, односно предното или задното тркало останува на коловозната лента, освен доколку велосипедистот не го искоси велосипедот. Булеварот Србија е исклучително фреквентен, на крстосницата со Видео Смилевски-Бато возачите често возат со брзина поголема од дозволената и при движење право и при вртење во лево. Овој пешачки остров е многу фреквентен со пешаци затоа што овде луѓето од Ново Лисиче, кои се движат кон Аеродром, постојано застануваат, а семафорот е кус. Се случува по десетина-петнаесет па и повеќе луѓе да стојат на ова тесно и небезбедно место. Ако на тоа додадеме неколку велосипедисти, а често има и родители со колички со бебиња, се создава метеж на овој пешачки остров и граѓаните се изложени на зголемена опасност“, рече директорот Ангелов.

Потсети дека проблемот постои 30 години, но смета дека сега е поизразен оти во Реонскиот центар Аеродром живеат илјадници луѓе. Иницијативата до Град Скопје за проширување на пешачкиот остров ја поднел денес и очекува брза реакција од Градот.

„Може да се изведе многу едноставно со поставување пластични столбови и скратување на коловозните ленти, како што тоа се направи на повеќе места во градот, особено онаму каде што имаме велосипедски патеки. На стотина метри од овде во тешка сообраќајна несреќа една жена загина, а потоа се постави семафор. Не треба да чекаме некој да биде згазен, некој да биде убиен и да загине на ова место за да се поведе ваква иницијатива“, вели Ангелов.

Тој ги повика граѓаните да пријавуваат вакви и слични проблеми на бројот 112 во ЦУК, од каде што тие ќе го проследат барањето до Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Арсовска со реакција до премиерот: Поради континуирано задоцнетите мерки, сите плаќаме поскапа електрична енергија и парно

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва со реакција по изјавите на премиерот Димитар Ковачевски. Тој порача „ВМРО-ДПМНЕ да се...

Европа4 часа

Трас: Украинците го надмудрија Путин

Британската премиерка Лиз Трас ја коментираше најавата за руска мобилизација и инвазијата на Украина во своето прво интервју за американската...

Европа5 часа

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на...

Регион6 часа

Трка на пијани возачи кобна за семејството Крстиќ кај Мостар

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко...

Европа7 часа

Има рак на кожа, не гледа и не слуша добро, а го мобилизирале во руската војска

Виктор Дјачок – 59 годишен началник на хируршкото одделение на болницата во Азбест, град во руската област Свердловск во источното...

Европа7 часа

Папата ги повика Италијанците да имаат повеќе деца

Папата Франциск денеска отпатува во јужна Италија за да го затвори конгресот на Италијанската црква што се совпадна со националните...

Македонија11 час

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ12 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа14 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет14 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет15 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа15 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа15 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија1 ден

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа1 ден

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа1 ден

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ1 ден

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа1 ден

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...