Контакт

Актуелно

Крвав четврток16 минути

Во судот се изведуваат писмени докази за настаните од 27 април

Со получасовно задоцнување во Kривичниот суд утрово продолжи судењето за настаните од 27 април. На почетокот од судското рочиште, обвинителката...

Црна хроника24 минути

Притвор за Албанец кој вооружен илегално престојувал во Македонија

Триесетгодишен државјанин на Албанија се сомничи за сторено кривично дело неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје, информираат од...

Македонија30 минути

Сашо Мијалков не се појави на денешното рочиште за „Таргет-Тврдина“

Сашо Мијалков не се појави на денешното рочиште за „Таргет-Тврдина“ бидејќи судот поради краткиот временски период по синоќешното приведување на...

jovan-despotovski jovan-despotovski
Економија1 час

Фондот за иновации избра софтверско решение, за проектот доделени околу 4,5 милиони денари

Иновативното решение на компанијата „Некстсенс ДОО“ е избрано како прворангирано на Јавниот повик за финансирање на проект за изработка на...

Свет2 часа

Над 85.000 деца починале од неухранетост во Јемен

Околу 85.000 деца под пет годишна возраст починале поради акутна неухранетост во тригодишната војната во Јемен, проценува водечката организација за...