Контакт

Македонија

Бектеши: Ги каниме академската и граѓанската заедница да го избереме албанскиот премиер

Објавено пред

Време е за премиер Албанец. Веќе сме истакнале дека за нас, како ДУИ, ова барање е поголемо од секоја партија и секоја личност. Ова е над националната кауза, од посебна важност за целата албанска заедница и целата земја, порача Фиснике Бектеши, кандидат за пратеник на ДУИ во 6. изборна единица.

„Првиот премиер Албанец треба да биде премиер на сите. Тој или таа не треба да претставуваат само една политичка идеологија, туку за сите Албанци и за сите други граѓани во Северна Македонија подеднакво.

Со вистинскиот премиер Албанец имаме за цел да ја оставиме во минатото старата епоха и да почнеме нова политичка епоха во која потребите на граѓаните ќе бидат пред партискиот интерес. Со еден премиер Албанец, независен и консензуален, кој нема да ѝ служи на ниту една партија, туку само на граѓаните.

Целејќи кон консензуален премиер Албанец ги повикавме академците, ректорите, професорите, албанските организации не само да ја поддржат каузата туку и да дискутираат и да се договориме за идеалниот кандидат за оваа позиција, која е најважната позиција во државата.

Веруваме дека заедно можеме да ја напишеме историјата и да ја смениме политиката на подобро во Северна Македонија. Заедно со вас и со првиот премиер Албанец.

Посакуваме сериозно да ги вклучиме цивилното општество и нашата академска заедница во изборот на  консенсуален кандидат. Поради ова причина, ДУИ и лидерот Али Ахмети контактираа со албанските институции, универзитетите, НВО-та, претставниците од економијата и другите претставници на цивилното општество, за да се советуваат во врска со можните кандидати и нивните барања за профилот на тие кандидати.

Завчера ги повикавме албанските политички партии да ни се придружат веднаш по завршување на изборите, а вчера ги повикавме и македонската и другите заедници да ни се придружат“, истакна Бектеши.

Македонија

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Објавено пред

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 60, Куманово – 13, Дебар – 17, Штип – 10, Прилеп – 2, Тетово – 13, Струга – 12, Велес – 3, Битола – 3, Охрид – 1, Кавадарци – 1, Гостивар – 23, Струмица – 1, Крушево – 1, Пробиштип – 2, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 1, Берово – 1, Свети Николе – 29, Кичево – 7, Ресен – 3.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 336 оздравени лица, и тоа од: Скопје – 113, Куманово – 28, Дебар – 8, Штип – 15, Прилеп – 1, Тетово – 40, Струга – 52, Велес – 1, Охрид – 57, Кавадарци – 1, Гостивар – 8, Крива Паланка – 4, Кочани – 1, Пробиштип – 1, Валандово – 2 и Ресен – 4.
Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје и двајца од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години. Во ГОБ „8 Септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години. Во Општата болница Гостивар почината е пациентка на возраст од 80 години.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.777, бројката на оздравени пациенти е 3.960, на починати – 368, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.449.

Во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје – 3.716, активни 1.871
• Куманово – 831, активни 164
• Дебар – 137, активни 76
• Штип – 421, активни 161
• Прилеп – 291, активни 59
• Тетово – 844, активни 324
• Струга – 300, активни 147
• Велес – 201, активни 38
• Битола – 68, активни 27
• Охрид – 219, активни 133
• Кавадарци – 23, активни 15
• Гостивар – 211, активни 128
• Гевгелија – 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица – 19, активни 11
• Крива Паланка – 18, активни 8
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 9, активни 5
• Кочани – 76, активни 16
• Пробиштип – 32, активни 20
• Демир Хисар – 5, активни 4
• Македонски Брод – 8, активни 6
• Пехчево – 6, активни 2
• Берово – 4, активен 1
• Валандово – 6, активни 0
• Виница – 4, активен 1
• Делчево – 1, активни 0
• Кратово – 5, активни 2
• Свети Николе – 88, активни 81
• Кичево – 65, активни 56
• Ресен – 132, активни 87
• Неготино 21, активни 3 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се пет пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 59 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 19 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, две деца позитивни и едно дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се четири пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 41, а во болницата во Штип 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и во Струмица хоспитализирани се 112 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 323
• Аеродром – 162
• Бутел – 146
• Гази Баба – 200
• Центар – 146
• Карпош – 147
• Сарај – 128
• Кисела Вода – 108
• Ѓорче Петров – 107
• Студеничани – 116
• Шуто Оризари – 86
• Арачиново – 45
• Илинден – 31
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 16
• Сопиште – 8
• Зелениково – 13
• Странец – 5
• Нераспределен – 67

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Шахпаска: Секој глас за ВМРО-ДПМНЕ е глас за опасност за враќање на режимот

Објавено пред

Секој глас за ВМРО-ДПМНЕ е глас за опасност за враќање на режимот, изјави Јагода Шахпаска носителка во ИЕ 3 од СДСМ.

„Од одлуката на секој од нас, зависи во каква земја ќе избереме да живееме и каква иднина ќе избереме за нас, нашите блиски, нашите деца. Дали ќе избереме да продолжат да растат платите или да се полнат џебовите на луѓето на Груевски? Дали ќе го исчистиме судството од корумпираните или Мицкоски ќе ги спасува Камчев и Груевски? Дали после НАТО влегуваме во ЕУ или ќе им дозволиме да го поништуваат Договорот од Преспа и да не носат во провалија“, рече таа.

Шахпаска ги уверува граѓаните дека гласањето ќе биде безбедно и кажа дека останувањето дома, значи и враќање на власт на ВМРО-ДПМНЕ и Груевски.

Негласањето, додаде таа, носи ризик да изгубиме се што постигнавме заедно.

„Се докажа и покажа дека со Зоран Заев и СДСМ, одиме напред во сигурна иднина, со ВМРО-ДПМНЕ во опасност. Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за било кој би можел да коалицира со Мицкоски. Како што покажавме одлучност и патриотизам во решавањето на отворените прашања и во внесувањето на земјата во НАТО, со истата одлучност, страст и сила ќе донесеме правда и владеење на правото за сите. А единствената шанса да ја завршиме работата до крај и да донесеме правда, е со нов мандат на Влада предводена од Зоран Заев“, рече Шахпаска.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев: На 15 јули заедно со граѓаните ќе им порачаме на СДСМ и Заев, доста е за сите лаги

Објавено пред

На 15 јули заедно со граѓаните ќе им порачаме на СДСМ и Заев, доста е за сите лаги и лажни ветувања, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој беше во посета на општина Зелениково.

„Покрај бројните проекти она што го планираме е порастот на платите и пензиите и намалувањето на невработеноста, а она што е особено битно исто така за овие луѓе во делот на земјоделието, но и на обновата на фасадите во домовите. Она што исто така е факт е што имавме можност да поразговараме за делот неостварени ветувања односно лаги на СДСМ овде во Зелениково, еден таков пример е и мостот овде во месноста Река кој што и покрај ветувањата, покрај лажењето во неколку наврати во минатото и од страна на градоначалникот односно локалната самоуправа, но и од страна на останатите високи функционери на СДСМ, буквално ништо не е направено“, кажа Јанушев.

Затоа, додаде тој, време е да кажеме дека е доста и оваа влада и овие политичари да заминат на темната страна на историјата.

„Ние сме различни. Ние нудиме иднина, извесност, ние нудиме да бидат со крената глава и исправена кичма. Сето она што е ставено во програмата во проектот обнова ние земаме обврска, се обврзуваме пред граѓаните дека истото ќе биде почитувано и истото ќе се реализира во следниот период од 4 години“, рече Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија50 минути

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија1 час

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

Очајници прават очајнички потези, напиша заменик министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев,...

Македонија2 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет3 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ3 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ4 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион4 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија5 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет6 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија7 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија7 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија7 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија18 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија19 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија21 час

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија22 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ23 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија24 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Досие