Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ преку темата образование ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

„СДСМ на секој можен начин се обидува да ја дефокусира јавноста од темата за прифаќањето на Тиранската Платформа. Затоа сега манипулираат со јавноста. Не сакаат во јавноста да се зборува дека СДСМ прифаќајќи ја Тиранската Платформа, прифаќа редефинирање на Македонија и нејзино претворање од мултиетничка унитарна држава, во бинационална држава на која и се заканува федерализација“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Затоа СДСМ се обидува да зборува на тема образование, само да не спомене ни збор за платформата. Впрочем СДСМ кога имаше можност да направи нешто за образованието, зад себе остави хаос и една голема катастрофа. Кога Социјалдемократскиот сојуз имаше можност да покаже од колкава важност е развојот на образованието во Република Македонија, нивен врвен приоритет и единствено достигнување беше криминално спроведената приватизација и отпуштањето од работа на повеќе од 200 илјади граѓани, чиишто семејства преживуваа на работ на егзистенцијата“, порачуваат од партијата.

 

„Оваа нивна практика, дури и отворено најавуваат дека би продолжила доколку успеат да се доберат до власт, со стратегијата која во моментов ја спроведуваат, а која упатува на катастрофални последици по однос на националните и државните интереси и по однос на сите општествени сфери, вклучително и образованието“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Имено, во време кога земјите во светот се натпреваруваат кој повеќе и побрзо ќе направи некаква иновација, СДСМ има брилијантна идеја – натпреварот кај нас да биде кој со помалку учење, предмети и часови ќе заврши училиште, што всушност подразбира бркање на илјадници наставници и професори од своите работни места“, велат од партијата.

 

„Дополнително, на СДСМ му пречи објективното оценување во училиштата. Екстерното тестирање го наруши комодитетот на нивните олигарси, кои во минатото, преку притисоци и закани кон наставниците им го завршуваа образованието на своите деца, без минимални знаења и познавања на областите кои ги изучуваа. ВМРО-ДПМНЕ остро се спротивстави на тие лоши вредности од транзицијата. Токму затоа ја променивме таквата состојба и нема да дозволиме земјата да се врати стотици чекори назад“, додаваат од партијата.

 

„Граѓаните се против лошите идеи на СДСМ содржани во Тиранската Платформа или како што тие ја нарекуваат – програма за работа. Мнозинството од нив гласаа за програмата Реално, која освен отворање на нови работни места, предвидува и бројни мерки и активности за продолжување на развојот на националниот образовен систем, кој добива европски предзнак. Тоа е болката за СДСМ. Болка се изградените 74 нови училишни објекти, повеќе од 400 реконструирани, изградени 98 училишни спортски сали, воведени најсовремени наставни програми и учебници во основното образование, отворените универзитети и факултети, како и многу други реализирани проекти и реформи кои обезбедија бројни бенефиции за македонските ученици, студенти и нивните семејства, наставници, професори“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Апелираме до СДСМ да се разбудат од моменталната состојба која ја имаат замислено. Немаат право, ниту ќе имаат можност да укинуваат, намалуваат или рушат веќе реализирани проекти кои обезбедија бенефиции за граѓаните“, заклучуваат од ВМРО-ДПМНЕ./крај/мф/бс

Македонија

Стојановски: Владата да ги прифати нашите закони во интерес на граѓаните

Објавено пред

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ поднесе повеќе закони во текот на оваа недела кои се во интерес на граѓаните, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојановски.

dobivaj vesti na viber

„Со првиот закон бараме Владата да се откаже од идејата сметките за струја да се покачат за 5% од Нова година, односно за речиси 13% од 1 јули 2023 година. ДДВ за електричната енергија за домаќинства да продолжи да биде 5% во текот на целата идна година, а власта нека намали со купувањето струја од сомнителни фирми, нека се справи со криминалот и корупцијата кои извираат од АД ЕСМ и ќе може граѓаните и во иднина да плаќаат иста цена на струја која и така е висока. Домаќинствата секој месец преку сметките за струја ги плаќаат криминалот, корупцијата и неспособноста на Димитар Ковачевски, Крешник Бектеши и Васко Ковачевски.

Вториот закон се однесува на мерката Викенд без ДДВ. Предвидуваме секој викенд додека трае кризната состојба, а тоа е 30 април 2023 година, за купените прехранбени производи граѓаните да добијат целосен поврат на платениот ДДВ. Државата прибира огромни средства по основ на зголемени цени, ред е да им помогне на граѓаните. Не бараме премногу, само данокот за храната да го вратат кај граѓаните. Само малку луѓе од Влада ќе купуваат ајкули, делфини и китови, сите останати ќе купуваме леб, масло, млечни и сувомеснати производи итн.

Со третиот закон бараме износот на субвенција за студентскиот оброк да се зголеми од 120 на 160 денари. Инфлацијата кај храната е 30% и повеќе од неопходно е да се зголеми овој износ. Загрижувачка е веста дека само оваа академска година 800 студенти од Македонија се запишале на Универзитетот во Љубљана. Неквалитетното високо образование и катастрофалниот студентски стандард се причините за ваквите одлуки на студентите. Човек да помисли дека власта намерно го уништува високото образование за младите да се мотивирани да се иселуваат“, рече Стојановски.

Тој ја повика власта и мнозинството да ги прифатат овие предлог-закони без, како што рече, дополнителни игри и одлагања.

Крајно време е граѓаните да бидат приоритет на власта, наместо криминалот, корупцијата и расипништвото, порача Стојановски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: Арсовска да поднесе оставка. Зошто пет недели трае јавниот повик ако не се точни наводите за договорена бугарска фирма?

Објавено пред

Зад хаосот во Скопје стои коалицијата Тачела, коалиција на Ковачевски и Арсовска, коалиција којашто ги води институциите во градот. Затоа нема одговори на прашањата дали зад хаосот стои договор на коалицијата Тачела бугарска фирма да го преземе превозот во Скопје, ниту, пак, има одговор дали се стигнати автобусите од Бугарија, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

dobivaj vesti na viber

„Нема одговор ниту зошто и како е можно цели 5 недели да трае јавниот повик? Зошто 5 недели трае јавниот повик ако не се точни наводите за договорена бугарска фирма којашто би требало да го преземе приватниот сообраќај во Скопје?

За работите да бидат појасни, ова е коалицијата против Скопје, а лепак се директорските плати и провизиите. Ќе почнам со ред:
-Александар Стојковски, директор на ЈСП од СДС;
-Зухјер Реџепи, директор на ЈП Паркови и зеленило од ДУИ;
-Саид Саид, директор на ЈП Улици и патишта од ДУИ;
-Снежана Стојчевска, директор на Градска библиотека „Браќа Миладиновци“, од Левица;
-Антонио Димитров од Левица, директор на КИЦ;
-Панче Велков од Левица, директор на Музеј на Град Скопје;
-Сенада Ибраимова од Левица, заменик-директор на Градски паркинзи;
-Крсте Петровски од ГРОМ инаку и генерален секретар на партијата, директор на Градски паркинзи;
-Александар Трајановски од ГРОМ, заменик-градоначалник на Град Скопје.

Веројатно сега се појасни позициите на определени партии кон хаосот, кон долговите, кон уништувањето, но и кон бегањето од одговори, небарањето  одговорност за состојбите и небарањето оставка од Данела Арсовска!
Затоа СДС не бара оставка од Арсовска.
Затоа Левица не бара оставка од Арсовска.
Затоа ДУИ не бара оставка од Арсовска.
Затоа ГРОМ не бара оставка од Арсовска.

За пусти пари, за пусти провизии!“ истакна тој.

Тој порача дека Данела Арсовска мора да си поднесе оставка. Скопје не може да издржи уште еден неспособен и криминоген градоначалник, рече Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Коцевски: Спасовски да не прикрива, за кој познат човек се јавувал казнетиот началник, ако не за синот на Буши?

Објавено пред

„Истражители од САД ќе гонат криминал, затоа што криминалците од Министерството за внатрешни работи не може да гонат криминалци. Еве еден пример за тоа како Оливер Спасовски и Назим Буши, СДС и ДУИ спроведуваат беззаконие во Република Македонија. Веќе 13 дена Министерството за внатрешни работи го релативизира инцидентот на дивеење во Скопје со приватно возило со флешери, кое беше запрено од полициска контрола и за кое интервенирале највисоки лица од МВР да биде пуштено. МВР на Спасовски го забошотува целиот овој случај и негира вмешаност на синот на Назим Буши“, рече на денешната прес-конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Коцевски.

dobivaj vesti na viber

„На 26 ноември, на патот од Качанички пат кон Скопје полицијата забележала возило ‘мерцедес’ кое со голема брзина се движело кон градот, по што биле известени екипи да го запрат истото возило. Откако возилото било запрено висок функционер во МВР барал од полициските службеници истото веднаш да биде пуштено. Функционерот кој барал пуштање на возилото бил помошник-началникот на СВР Скопје, Вулнет Аземи. Истиот подоцна во обид да се прикрие инцидентот е казнет затоа што се јавувал возилото да биде пуштено“, рече Коцевски.

Тој напомена „да не дозволиме власта да го прикрие овој инцидент во кој се вмешани највисоки функционери. Затоа пристапуваме кон расветлување на овој случај. Спасовски треба да одговори, за кого се јавувал Вулнет Аземи, ако во возилото не бил Ќерим Буши, син на Назим Буши, заменик-министер во министерството за внатрешни работи? И тоа со назнака дека се работи за познат човек? Кој е тој познат човек, и дали истиот е Ќерим Буши, син на заменикот министер во МВР Назим Буши?“.

Коцевски прашува и „каде е сега регистарската ознака за мерцедесот СК 0202 АП, за кој е отворен овој случај? И дали постои оваа табличка од пред неколку дена, и ако не зошто не? Дали мерцедесот со овие регистарски ознаки бил во сопственост на битолска фирма, чии сопственици се во роднински врски со Назим Буши и дали истото најчесто било возено од неговиот син?“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

(Видео) Кошаркарска ѕвезда за „трговецот на смртта“: Америка и Русија разменија затвореници на аеродром во Абу Даби

Снимките од руските државни медиуми го покажуваат моментот на размена на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер и озлогласениот трговец со...

Македонија53 минути

„Ист гејт“: Дојавата за бомба е лажна, трговскиот центар продолжува со работа

По најавите за бомба во „Ист гејт“ се огласија од трговскиот центар. Со статус на својот фејсбук-профил ги информираа закупците...

Регион2 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Свет2 часа

Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи својата доминација во светот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е сигурен оти Западот намерно поттикнува хаос и ја влошува ситуацијата во светот...

Македонија2 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија3 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет4 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија5 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет5 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет5 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа5 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија23 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион23 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа1 ден

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија1 ден

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет1 ден

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа1 ден

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...