Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја дефокусира јавноста од Тиранската платформа со лажни здравствени проекти

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

ВМРО-ДПМНЕ реагираше на прес конференцијата Јагода Шахпаска, потенцирајќи дека „СДСМ продолжува со својата тактика да ја дефокусира јавноста со секакви теми, само  да не се зборува за Тиранската платформа, која тие очигледно ја имаат прифатено во целост„.

“Затоа Јагода Шахпаска по директна насока на Заев ги прераскажуваше лагите кои ги кажуваа во време на изборната кампања. До утре да зборува Шахпаска нема да може да ја излаже јавноста, а уште помалку да ја дефокусира.

 

Впрочем СДСМ совакви слични лаги за здравствениот систем во државата кажуваше и во 2002 година. Тогаш ветуваа дека по 15-ти септември ќе нема човек кој нема да може да си го плати своето лекување, за после изборите истите тие квази здравствени експерти во СДСМ да го доведат здравството до колапс.

 

Граѓаните многу добро ја паметат здравствената политика на СДСМ во минатото. Тогаш ниту се реновираа болници, а не пак да се градеа нови. Тогаш лековите беа екстремно скапи, но уште полошо имаше хроничен недостаток уште во првите денови од месецот. Во време на СДСМ се богатеа веледрогерии блиски до партијата додека граѓаните беа принудени да плаќаат екстремно скапи здравствени услуги. Во време на СДСМ не се набавуваа ниту основни медицински средства за работа, а не пак да набавуваа современа здравствена медицинска опрема. Во време на СДСМ се правеа бизниси со стентови додека оние кои немаа пари да платат беа осудени на смрт.

 

Впрочем здравството во време на СДСМ најдобро го отсликува скандалот со нивниот министер Владо Димов, кој парите на граѓаните ги трошеше за да купува бисери и накит за своите колешки министерки од СДСМ.

 

Граѓаните паметат и лесно може да направат разлика помеѓу инвестициите на ВМРО-ДПМНЕ во здравството и катастрофата која СДСМ ја предизвика.

 

Во тек е спроведувањето на историски најголем инвестициски циклус во еден момент во здравствена инфраструктура, во вредност над 74.6 милиони евра (над 4.5 милијарди денари).

 

Изградивме нова Детска болница во Козле, според врвните светски стандарди за лекување и третман на најмладите пациенти.

 

Интензивно се одвиваат градежните работи за изградба на нова клиничка болница во Штип – инвестиција вредна околу 56 милиони евра, со која штипската болница ќе прерасне во најсовремена болница во поширокиот регион.

 

Во тек се и реконструкциите на болниците во Прилеп, Струмица, Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св.Еразмо“ во Охрид, ја реконструиравме велешката болница, а болницата во Битола доби комплетно нов лик со надворешната реконструкција.

 

Во македонското здравство се инвестирани над 115 милиони евра за набавка на нова, најсовремена медицинска опрема со која сериозно го подигнавме квалитетот на здравствените услуги, а веќе отпочна реализацијата на нов инвестициски циклус во нова медицинска опрема за над 100 јавни здравствени установи низ целата држава, вреден 33 милиони евра.

 

Кадарот во здравството во изминатите неколку години е зајакнат со околу 4.000 лица, со вработувања или со трансформација во редовен работен однос, што е историски најголемо зајакнување на човечките потенцијали во здравството.

 

Над 2.800 здравствени работници се едуцирани во врвни медицински центри во Европа и светот. Едукацијата во странство беше мисловна именка во време на СДСМ.

 

Десеткратно го зголемивме бројот на специјализации на докторите кои се доделуваат годишно.

 

За првпат во Македонија отворивме државна кардиохирургија, што беше сон на многу генерации во македонското здравство и македонскиот здравствен систем.

 

Ова се дел од фактите кои не очекуваме СДСМ да ги признае. Ова се дел од реализираните проекти во здравството кои во време на СДСМ беа научна фантастика“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на Јагода Шахпаска./крај/мф/кс

Македонија

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска, оствари средба со Сојузната министерка за ЕУ и Устав на Република Австрија, Каролин Едштадлер, во рамки на работната посета во Австрија.

dobivaj vesti na viber

На средбата од страна на Едштадлер беше потврдена поддршката што во континуитет Република Австрија ја дава на Северна Македонија на европскиот пат и за спроведувањето на реформската агенда.

-Австрија е земја која ја препознава вистинската и несомнена ориентација на Северна Македонија кон евроатлантските вредности и идеали, а наша задача останува во периодот кој следи да ја задржиме земјата на европскиот пат и забрзано да работиме на постигнување на оваа важна цел, која ќе придонесе за безбедноста и просперитетот на земјите од регионот во целина, рече вицепремиерот Маричиќ.

Владините претставници на средбата го поделија ставот со Сојузната министерка за ЕУ на Австрија дека Европската Унија е нецелосна додека земјите од Западен Балкан не бидат дел од неа.

-Сојузната министерка за ЕУ и Устав на Република Австрија, Каролине Едштадлер ја дели со нас истата визија и цел: Северна Македонија и регионот треба да бидат дел од ЕУ час поскоро, пишува Маричиќ на својот Фејсбук-профил.

Ковачевски и Едштадлер го изразија взаемното задоволство од одличните билатерални односи меѓу двете земји кое се изразува и во недвосмислената поддршка на Австрија за евроинтегративниот процес на Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба Бочварски – Милков: Ги потврдивме ставовите за завршување на железничкиот Коридор 8

Објавено пред

Развојот на инфраструктурата и регионалното поврзувањето беше фокус тема на билатералната средба меѓу министерот за транспорт и врски Благој Бочаврски и министерот за надворешни работи на Република Бугарија Николај Милков, што денеска се оддржа во Скопје во рамки на економскиот форум.

dobivaj vesti na viber

Изградбата на железничкиот Коридор 8 е од суштинско значење за двете земји заради економско зајакнување на регионот, констатираа двајцата министри, додавајќи дека Владите ќе се заложат овој проект да добие уште поголемо меѓународно значење.

На средбата беше договорено да се интензивираат и активностите на работните групи од двете земји кои работат на усогласување на заедничките регионални инфраструктурани проекти. На средбата се отвори и темата за отворање на граничниот премин Клепало.

Двајцата министри ја поздравија одлуката на Европската Комисија за вклучување на заедничкиот Коридор 8 во рамки на европскиот коридор за Западен Балкан-Медитеран.

„Средбата беше одлична можност да ги потврдивме ставовите и на двете земји дека сме подготвени да го завршиме Коридор 8. Ги отворивме прашањата и за другите регионални проекти во делот на патната инфраструктура и тоа е темата на која треба да разговараме во иднина и заеднички да работиме. Нашите заложби се видивли на терен, тоа го покажавме со градење на пругата кон Бугарија и инвестициите во модернизација на патиштата. Оваа држава има само еден пат, тоа е Европскиот и по тој пат мора да ја трасираме иднината на Република Северна Македонија” – истакна министерот Бочварски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Објавено пред

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на лица со сомнително потекло, вели во интервју за „Макфакс“ Наќе Чулев, поранешен директор на Агенцијата за разузнавање.

dobivaj vesti na viber

Чулев, кој сега е суспендиран од Агенцијата за разузнавање, појасни дека суспензијата се должи на недобивање  безбедносен сертификат.

„Прашањето зошто сум одбиен би требало да биде поставено до човекот којшто моментално се соочува со скандал од меѓународни размери, а тоа е директорот на АНБ, Виктор Димовски“, потенцира Чулев.

„Безбедносниот систем е неефикасен и подложен на корупција, и доколку Виктор Димовски смета дека тоа не е така, го повикувам на јавно соочување за да ги изнесеме аргументите“, му порача во интервјуто Чулев на Димовски.

„Агенцијата за национална безбедност е експозитура на СДСМ и ДУИ“, оценува тој.

Дополни дека во самиот СДСМ има борби меѓу, како што рече, неколку моќни клана за тоа кој ќе биде иден директор на АНБ.

„Недозволиво е актуелен директор на АНБ со скандал од меѓународни размери уште да се држи на позицијата. Со неговото останување на позицијата, Димовски директно влијае врз истрагата во случајот со Онишченко“, оценува Чулев.

По одлуката на Владата за поништување на државјанството на Онишченко, Чулев очекува, како што рече, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски официјално да информира за бројот на актот со кој се укинува решението за прием на државјанство.

„Очекувам Спасовски официјално да нè информира, да не биде како со оние 215 патни исправи па и повеќе, оти по некои мои сознанија не се 215 туку многу повеќе, официјално да нè информира за бројот на актот со кој се укинува решението за прием на државјанство. Очекувам за сите овие пасоши да ни каже дали се во меѓународно правен сообраќај или не се. Се откри аферата ‘Двојник’, но мене ме интересира колку од тие 215 пасоши се користат и дали сè уште со нив се минуваат границите на Јужна Америка, се отвораат банкарски сметки“, истакна Чулев.

Дали во АНБ има остатоци од структурите на Мијалков, кој треба да ја понесе одговорност за случајот со Онишченко, за аферата „Двојник“ и слично, во интервју за „Макфакс“ со поранешниот директор на Агенцијата за разузнавање, Наќе Чулев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа4 часа

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија4 часа

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија5 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија6 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија9 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија10 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија10 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет10 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет11 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија11 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија12 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион24 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...