Контакт

Политика

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Објавено пред


 

Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани, бидејќи може да ја нема ако биде оставена на остварувањето на планот на лидерот на опозицијата Зоран Заев и неговите сценаристи, изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за телевизијата „Канал 5“, пренесува РСЕ.

 

Во пресрет на посетата на еврокомесарот Јоханес Хан во вторник, Груевски побара тој да ја осуди платформата договорена во Тирана, а решението на политичката криза го гледа во брзи парламентарни избори заедно со локалните. За излез од кризата Груевски понуди и лична жртва, но и политички документ кој бил разгледан од Извршниот комитет на партијата, а треба да биде усвоен во наредните денови.

 

СДСМ има јасен план, предупреди Груевски, да дојде на власт и законот за двојазичност во Собранието да го донесе на начин со кој ќе му биде ставено европско знаменце, за да се ограничи минутажата и бројот на јавувања на пратениците.

 

„Иако тој закон не подлежи на европско знаменце, во 2008-та година кога е донесен прв пат, немаше европско знаменце, бидејќи не спаѓаше во таква група“, рече Груевски.

Тој истакна дека „СДСМ сака тоа да го направи по цена да ги вадат пратениците надвор, по цена да ја внесат државата во огромен хаос, да апсат, да користат полиција за исфрлање на пратениците“, рече Груевски.

 

Платформата е јасна, рече Груевски, таа се осврнува на името, на грбот, на симболите и на темелите на државата. Тој додаде дека во ситуација на крупно менување на државата, единствено народот може да ја одбрани бидејќи ВМРО-ДПМНЕ нема мнозинството во Парламентот, вели тој.

 

Според Груевски, „опозицијата посакува народот да стане аморфна маса, а не народ со национална свест“. Бинационалноста започнува со двојазичноста која води кон федерализација на државата, вели Груевски, тоа одамна е цел на надворешни центри, а клучно е промена на уставното име на Македонија по грчки терк.

 

„Она што се бара е промена на името по грчки терк и идентитетот на Македонците, водење кон бинационална држава и федерализација, а тоа е последниот чекор пред растурање на државата. Тоа е многу опасна авантура“, рече Груевски./крај/мф

 

Македонија

Oсмани: По извештајот, Македонија излегува од состојба на ургентност

Објавено пред

Од

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, учествуваше на деветтото издание на „Компаративната анализа – извештаи на Европската комисија за Македонија 2014-2018“ во организација на Евротинк – Центарот за европски стратегии и Фондацијата „Отворено општество – Македонија“ (ФООМ).

„Една од најважните придобивки од оваа чиста препорака е дека извештајот покажа оти Македонија се врати на евро-атлантската агенда, на евроинтегративниот пат“, изјави Османи додавајќи дека овој впечаток е поткрепен и во изјавите на еврокомесарот Хан при предавање на извештајот, но и при посетата и во обраќањето на потпретседателката Могерини денеска.

„Извештајот покажа дека Република Македонија успешно ги адресира ургентните приоритети, што покажува дека е надмината политичката криза, а земјата е вратена на нормалниот демократски колосек“, истакна Османи додавајќи дека е констатиран и пристоен напредок во реформите, особено во делот на создавањето на основите, т.е. условите за стабилна долгорочна реформска агенда на државата.

Османи посочи и дека една од клучните придобивки претставува и напредокот во демократскиот и политичкиот квалитет имајќи предвид дека реформите се имплементирани со целосно почитување на процедурите на инклузивен начин, со вклученост како на граѓанскиот сектор и експертската јавност така и на опозицијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Објавено пред

Од

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, соопшти партискиот Центар за комуникации.

Двајцата соговорници во рамките на средбата зборувале за европските интеграции на државата, најновиот извештај на Европската комисија и нотираните недостатоци.

„Претседателот Мицкоски истакна дека Европската Унија ѝ е потребна на Република Македонија како начин за подигнување на стандардот на граѓаните, повисок квалитет на живеење и споделување на заедничките вредности. На тој план ВМРО-ДПМНЕ даде свој придонес давајќи суштински забелешки, кои беа внесени во реформските закони што беа донесени, со што партијата се вoдеше од државните интереси и интересите на граѓаните што за ВМРО-ДПМНЕ се на прво место. Мицкоски изрази загриженост за економската стагнација во државата, корупцијата, која е широкораспространета, и случаите што отвораат сериозен сомнеж за криминал во кој се вмешани највисоки преставници на власта“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски пред Могерини посочил и дека политичкиот терор е широко застапен и тој се одвива на повеќе нивоа како начин на пресметка на власта со неистомислениците. Тој се пожалил и на притисоци врз медиумите и недостиг на демократски амбиент, што е сериозен предизвик, а кои државата ја уназадуваат во повеќе сфери.

Мицкоски во рамките на средбата заклучил дека Македонија мора да го продолжи патот кон Европската Унија сè до нејзино целосно интегрирање, а за тоа е клучна и поддршката од пријателите од Европската Унија, кои мора одблиску да ги мониторираат процесите и волјата на Владата да работи на надминување на нотираните забелешки во извештајот на Европската комисија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Нацев: Случајот „Монструм“ е жив пример за морбидната кампања на Заев

Објавено пред

Од

Случајот „Монструм“ е жив пример за морбидната кампања на Зоран Заев и поигрувањето со огромни човечки трагедии за сметка на правењето сопствен маркетинг. Тоа е црн пример до каде е спремен да оди, само за да се додржи на власт, обвини Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ.

„Обвинетите за случајот ‘Монструм’ се на слобода. Исто како што се бараше во платформата потпишана во Тирана. Тие благодарение на поддршката што ја имаат од власта одложуваат судски рочишта тврдејќи дека биле невини, а кој бил виновен не кажува ниту Заев ниту Фатиме Фетаи, која го презеде предметот за масакрот на Величетврток. Родителите на убиените деца потврдија дека виновниците се оние што беа претходно осудени“, рече Нацев.

Родителите на убиените, додаде тој,  јасно кажаа дека Зоран Заев им покажувал транскрипти од телефонски разговори помеѓу Невзат Бејта, тогашен потпретседател на ДУИ, и еден од обвинетите, Фејзи Азири. „Заев им кажал на родителите на убиените дека петте броја што се заведени како државна тајна, а комуницирале со обвинетите од ‘Монструм’, се на функционери од ДУИ“, рече Нацев.

Според него, СЈО во согласност со законот има обврска да го повика Заев во својство на сведок. „Имено, според член 217 од Законот за кривичната постапка, како сведоци се повикуваат сите лица за кои е веројатно дека ќе може да дадат известување за кривичното дело, сторителот и за други важни околности“, рече Нацев.

Тој вели дека Зоран Заев треба да престане да ја манипулира со јавноста и со родителите на убиените и да преземе одговорност за предизвиканите трауми и за злоупотребите што во континуитет нечовечки ги практикува.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија2 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион3 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија3 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија3 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет4 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија17 часа

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија20 часа

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија24 часа

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија1 ден

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет1 ден

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија1 ден

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија1 ден

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија1 ден

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија1 ден

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија1 ден

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Македонија2 дена

ЕК: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на...

Досие