Контакт

Политика

(ОБНОВЕНА) Тензии во македонскиот парламент: Започна собраниска драма – едни викаат избори, други гласање

Објавено пред

 

Започна собраниска драма. Сите пратеници се на нозе. Пратениците на СДСМ викаат на гласање, а народните избраници на ВМРО-ДПМНЕ повикуваат на избори.

Преседавачот Трајко Вељаноски се обидува да ги смири страстите со постојано чукање на ѕвончето, јавува нашиот новинар од македонскиот парламент.

Инаку, се започна по повикот на пратеникот Оливер Спасовски пратениците од мнозинството да станат на нозе за да ги види јавност, а од Вељановски побара под итно да го стави на дневен ред неговиот предлог за избор на претседател. Пратениците кои имаат мнозинство веднаш повикаа: Гласање, Гласање. На ова пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Мукоски почна да ја пее химната.

На говорницита излегуваат пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, а мнозинството се уште е на нозе и бара гласање на собраниски спокер. Едни на други си префрлуваат, тензиите растат. Се чека разврска на собраниската драма. СДСМ довикува нова влада,нова влада и СЈО без избори.

Македонија

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Објавено пред

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како пратеници на партијата Беса.  За ова го известиле собранискиот спикер Талат Џафери со допис преку кој го официјализираат своето дејствување самостојно.

Од Беса за „Макфакс“ велат дека пратениците ќе продолжат да даваат поддршка на законите и одлуките на власта и дека нивното дејствување во Соранието не значи дека го напуштаат коалицискиот партнер.

„Немаме никаков проблем со коалицијата ‘Можеме’, ова одлука да бидеме надвор од колацијата не значи дека нема да даваме поддршка на законите кои ќе ги иницира власта. Одвојувањето е од технички аспект и не подразбира никакво напуштање туку поеефективно делување во Собранието на нашата партија. Во Собранието имаме 4 пратеници, за пратеничка група треба 5, свесни сме на тоа, но ќе настапуваме сепак како пратеници на Беса. Овој момент ни е важен да бидеме поблиску до гласачкото тело, затоа што оние кои гласале за нас, гласале за нашата партија и затоа така одлучивме да делуваме од Парламентот“, брифираат од Беса.

Во Собранието во новиот состав од оваа партија влегоа Биљал Касами, Фадил Зендели, Кастиот Реџепи и Бастри Бајрами, кои беа избрани на заедничката листа со коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пенков: По изборите се гледа дека ветувањата кон лозарите беа груба манипулација

Објавено пред

Лошата цена од 6-7 денари по килограм, но и немањето откуп воопшто е причина на вистинска катастрофа во Тиквешијата, рече денеска на прес-конференција Златко Пенков од ВМРО-ДПМНЕ, според кој, нема загарантиран откуп и нема високи откупни цени, а лозарите тонат.

„Понудените цени за сите сорти грозје се катастрофално ниски и не можат да ги покријат направените трошоци за производство. Трошоците за производство оваа година многукратно се зголемија, посебно во делот зa заштитата на виновата лоза. Тоа значи дека лозарите оваа година работат со огромна загуба.
Наместо богат, моќен и независен земјоделец, нашите лозари сè повеќе стануваат сиромашни и зависни“, посочи Пенков.

Тој додаде и дека сè повеќе лозари носат одлука да го напуштат лозарството, затоа што не можат да обезбедат егзистенција за себе и своите семејства.

„Постои сериозна опасност, милиони килограми од овогодишниот род на грозје да не се откупи. Тоа е штета која никој нема да им ја надомести на лозарите, тоа се помалку пари за нив и за нивната егзистенција, но и за враќање на долговите кон земјоделските аптеки. Ова ќе ги остави лозарите со празни џебови и долгови“, предупреди претставникот на ВМРО-ДПМНЕ и ја обвини власта дека воопшто не седнала на заедничка маса со лозарите, винарите и дистрибутерите, за да разговара за надминување на состојбите.

„Веројатно требаше изборите да поминат, па да се разоткрие дека ветувањата кон лозарите се само груба манипулација кон нив“, рече Пенков, кој порача дека селективните политики во земјоделството доживеале комплетно фијаско.

Прикажи повеќе...

Македонија

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Објавено пред

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата.

Директорот на Здравствен дом Скопје, Виктор Исјановски, истакна дека на состанокот ќе бидат разгледани ставовите на Министерството за здравство, министерот Венко Филипче, како и членовите на Комисијата. Тој посочи дека конечната одлука, сепак, зависи од епидемиолошката слика и од условите и критериумите, кои треба да се исполнат за воведување целодневна настава.

Одговарајќи на новинарски прашања, Исјановски навести дека е можно затворање на градинките доколку дојде до влошување на состојбата со коронавирусот.

„Да, можно е повторно затворање на градинките“, рече Исјановски и додаде дека е можно и да се преземат одредени мерки и да се дадат насоки од Комисијата кон Владата.

Со одлука на Владата, од оваа среда сите родители кои досега беа ослободени со мерките поради коронавирусот, како и хронично болните се враќаат на своите работни места.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет6 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија6 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија7 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија8 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија9 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија10 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа12 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија12 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија12 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет13 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија14 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет1 ден

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија1 ден

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија2 дена

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија2 дена

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура2 дена

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Досие