Контакт

Македонија

СДСМ ја задуши медиумската слобода, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Правдата и демократијата заминуваат од Македонија. СДСМ ја задуши медиумската слобода. Јавноста e сведок на секојдневна цензура, притисоци и закани врз медиумите во државата. Ова се обвинувањата на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, која вели дека владејачкиот СДСМ ветуваше слобода, а донесе замолкнување на медиумите. Според партијата, се изрекуваат затворски казни за искажан став, се цензурираат емисии, а државни функционери навредуваат и заплашуваат новинари.

Власта на СДСМ декларативно се залага за демократија, но во реалноста нема ништо од тоа. Се кршат правата и слободите загарантирани со Устав, без никој да преземе одговорност за тоа.  СДСМ и Заев секој ден сè повеќе го покажуваат својот недемократски карактер. Теророт и партиската контрола на СДСМ врз новинарството е само продолжение на теророт што се спроведува против слободата на говор и политичките неистомисленици на оваа власт. Патриотите што први се спротивставија на катастрофалните и антидржавни политики на СДСМ станаа жртва на политички прогон и монтирани и неосновани обвиненија за тероризам. Правосудните органи, наместо да работат во интерес на демократијата и владеење на правото, работат под диктат на СДСМ. Власта ги зароби судството и Обвинителството и преку нив врши политички прогон на сите што не се согласуваат и ги критикуваат политиките на Заев и СДСМ“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Опозициската партија вели дека политичкиот прогон што се спроведува во Македонија мора да запре веднаш. Од таму додаваат дека треба институциите што побргу да се ослободат од стегите на власта на СДСМ и да застанат на страната на правото и демократијата, а патриотите да бидат ослободени од неоснованите и монтирани обвиненија.

„Колку побргу си замине СДСМ од власт, толку побргу ќе се вратат демократијата и слободата во Македонија. Наместо власт што ја дефокусира јавноста со закани, притвори и неосновани обвиненија на невини луѓе, граѓаните заслужуваат власт што ќе ги решава нивните проблеми и ќе работи за доброто на државата“, додаваат од партијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Села и Гаши: Го вративме Арачиново, убедливо победува нашата коалиција

Објавено пред

Зијадин Села и Африм Гаши одржаа заедничка прес конференција како претставници на коалицијата меѓу Алијанса за Албанците и Алтернатива.

„Победуваме убедливо во шестката, во многу од општините таму. Почнувајќи од Гостивар, Неготино, Врапчиште, Боговиње, Брвеница, изедначено е во Теарце“, рече Села.

Неговите очекувања се дека ќе победат и ќе влезат во преговорите за Влада.

„Во втората изборна единица водиме, мислам дека за првпат го вративме Арачиново, убедливо победува нашата коалиција. Во Куманово убедливо победуваме и сме пред ДУИ, и уште ги собираме резултатите“, рече Села.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Дерковски: Тековните резултати покажуваат мртва трка меѓу политичките ривали

Објавено пред

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на прес-конференција соопшти дека според тековните резултати со кои располага Комисијата, очигледна е мртвата трка меѓу политичките ривали.

На околу 70 отсто од обработените избирачки места, СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ со еден процент разлика. ДУИ има освоено 10,17 отсто од гласовите и во моментов е на третата позиција.

Претседателот на ДИК упати извинување до јавноста за нефункционалноста на интернет-страницата на Комисијата, велејќи дека според првичните информации станува збор за проблем предизвикан од надворешен напад.

Тој порача дека земјава имала добар изборен ден со фер атмосфера и покрај тешката и комплицирана ситуација со епидемијата на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Убедлива победа на ДУИ

Објавено пред

Бујар Османи од Демократската унија за интеграција ги наброја местата во кои ДУИ води, според нивните првични информации.

PRESS BDI

PRESS BDI

Posted by Bashkimi Demokratik për Integrim – BDI on Среда, 15 јули 2020

„Од пристигнатите резултати овде во нашата централа, убедлива победа на ДУИ. Почнувајќи со Тетово со голема разлика, убедлива победа на секое гласачко место во Тетово, победа длабока во Сарај, во Чаир, во Липково, во Кичево, Теарце, Струга, Дебар, Битола, Преспа, Сопиште и каде сè не“, рече Османи и најави дека набргу ќе има нова прес-конференција на која ќе се соопштат резултатите од другите избирачки места.

На прес-конференцијата на ДУИ присутни се и симпатизери на партијата, кои веќе се во славеничко расположение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

(Видео) Дерковски: Тековните резултати покажуваат мртва трка меѓу политичките ривали

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на прес-конференција соопшти дека според тековните резултати со кои располага Комисијата, очигледна е мртвата трка...

Македонија1 час

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија2 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија4 часа

ДИК најави резултати во 23 часот

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места...

Македонија4 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија5 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија7 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија7 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија8 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија8 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија10 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија10 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион10 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет11 час

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија13 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија14 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион15 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија16 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија17 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија17 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Досие