Контакт

Политика

Талат Џафери е кандидатот што СДСМ го поддржа за претседател на Собранието на РМ

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Талат Џафери е кандидатот што и официјално СДСМ го поддржа за претседател на Собранието на РМ, потврди во понеделникот пратеникот Петре Шилегов, објаснуваќи дека иницијативата со неговото име е доставена до архивата на Законодавниот дом.

 

„Кажав дека 20 пратеници се потпишани. Тоа е преку архивата, мислам дека преку службите ќе можете да видите кои се потпишани“, изјави Шилегов, додавајќи дека работата во Собранието по комисијата станува беспредметна.

 

„Таа комисија нема никаква улога во овој момент во Собранието“ вели Шилегов. „Во овој момент единствената улога на таа комисија беше на Собранието да му го предложи кандидат за претседател на Собранието“, посочи пратеникот на СДСМ, кој не знаеше да одговори дали Беса ќе ја поддржи кандидатурата на Џафери. крај /мф/кс

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари

Објавено пред

„Владата забранува на дел од новинарите и медиумите да известуваат за утрешното чествување на Гоце Делчев, без образложение недоделувајќи акредитации на одредени медиуми, новинари и фоторепортери. Зошто може бугарските здруженија да присуствуваат, а не може новинари да известуваат за чествувањето на Гоце Делчев“ соопштуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Оттаму велат „ова е срам за владата, министрите и сите што работат за владиниот режим во делот со медиуми“.

„Најстрого ја осудуваме цензурата врз медиумите од страна на Владата на Ковачевски врз новинари кои сакаат да известуваат за чествувањето на Гоце Делчев. Ваквата поделба на медиумите и брутална цензура значи дека Ковачевски губи контрола. Откако со денови министри се расправаат со новинари, вечерва владината прес служба забрани известување на новинари на два интернет портали од гробот на Гоце Делчев по повод на 151 година од неговото раѓање. СДС се уплашени од критичко размислување и спроведуваат класично едноумие. Забрана на новинари да си ја вршат својата дејност е одлика само на тоталитарни режими“ стои во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат „Димитар Ковачевски со ваквите чекори покажува дека слободата на изразувања е само празна флоскула која ја користи кога држи пресконференции со дипломати или претставници на нашите стратешки партнери, а во суштина ги има сите одлики кои ги имале режимите од истокот“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Телефонски разговор Ковачевски – Шоле: Голема поддршка од САД за Северна Македонија

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски, вечерва телефонски разговараше со советникот на Стејт департментот, Дерек Шоле, во присуство на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Агенцијата за национална безбедност, Зарко Милошевски и амбасадорката на САД во земјава, Анџела П. Агелер.

dobivaj vesti na viber

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот за значајната поддршка од САД во сите клучни моменти и важни процеси за нашата држава, за што од големо значење е стратешкото партнерство на Република Северна Македонија со САД.

Во разговорот со високиот претставник од Стејт департментот, Шоле, премиерот Ковачевски потенцираше дека еден од врвните надворешно-политички приоритети на нашата држава се зачувувањето на мирот и стабилноста на Западен Балкан, за што Северна Македонија дава активен пример преку политиките на дијалог и почитување на домашен план и во добрососедските односи.

Премиерот Ковачевски и советникот на Стејт департментот Шоле разговараа за повеќе актуелни прашања.

Прикажи повеќе...

Македонија

Амбасадорите на Франција и Австрија на средба со претставници од Советот на амбасадори

Објавено пред

Во рамките на редовните активности на Советот на амбасадори, поврзани со процесот на европската интеграција, вчера беа одржани две средби.

dobivaj vesti na viber

Францускиот амбасадор Бомгартнер организираше работен доручек за делегацијата на Совет на амбасадори, на кој што присуствуваше и амбасадорот на Европската Унија, Дејвид Гир.

Подоцна, во резиденцијата на австрискиот амбасадор во Скопје, Георг Вуцас, беше приреден работен ручек за проширена делегација на Советот.

На средбите беа разменети мислења за повеќе теми од македонско – европските односи за кои што Советот на амбасадори веќе ги изнесе своите ставови во јавноста. Исто така, делегацијата на Советот на амбасадори укажа на деликатниот политички момент во Европа и на потребата за позначајно придвижување на процесот на европската интеграција на земјата, но и на целиот регион на Западниот Балкан.

Амбасадорите од земјите–членки на ЕУ посебно се интересираа за клучниот предизвик за продолжувањето на евро-интегративниот процес, односно за уставните измени.

Советот на амбасадори и во наредниот период ќе продолжи со консултациите и со останатите амбасадори од земјите-членки на Европската Унија, како и со амбасадорите на земјите кои што ја поддржуваат македонската европска интеграција, се вели во соопштението од Советот на амбасадори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија9 часа

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија10 часа

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија14 часа

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија14 часа

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...

Македонија15 часа

Нема плата за Пендаровски и Кабинетот: образложението од Министерството за финансии е неосновано

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот Кабинет немаат земено плата за јануари, потврдуваат од таму за „Макфакс“. Тие велат дека претседателот...

Македонија15 часа

Антикорупциската побара кривично гонење на Мојсовски поради злоупотреба на системот за финансирање спортски клубови

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) побара кривично гонење на актуелниот директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче...

Македонија16 часа

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Денеска, околу 11.40 часот, во СВР Скопје е пријавено дека на електронските адреси на осум средни училишта во Скопје е...

Македонија16 часа

„Надлежните да земат цевка и да дишат низ неа за да ја сфатат итноста на состојбата“, велат пациентите со цистична фиброза и излегуваат на протест

Пациентите со цистична фиброза велат дека се разочарани од изјавите на министерот за здравство и од министерот за финансии. Тие...

Економија16 часа

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата

Министерот за финансии ,Фатмир Бесими, спротивно на сите норми, не ја одобрил платата на вработените во Кабинетот на претседателот, вклучително...

Економија16 часа

Од полноќ намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија17 часа

(Видео) Полиција околу „Св. Спас“: пристап до гробот на Гоце Делчев имаат само лица со дозвола

Полициско обезбедување на улицата Самуилова има и утринава, а во пресрет на утрешното чествување на Гоце Делчев во црквата „Свети...

Македонија18 часа

Мора да има забрана за вршење лекарска дејност за гинекологот Асани, апелираат од Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост е згрозена од пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на...

Економија18 часа

Бектеши им се извини на новинарите

„Несомнено е дека новинарите имаат клучна улога во нашето општество, нивниот придонес и работа е многу важен во најефикасното и...

Македонија18 часа

Од 130 заболени, првин осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Министерот за здравство, Беким Сали, рече дека скапиот лек „трикафта“ првично ќе биде набавен за осум пациенти, кои се во...

Македонија18 часа

Болните од цистична фиброза ќе чекаат законски измени за да го добијат лекот

Болните од цистична фиброза, на кои им е потребен лекот „трикафта“, ќе чекаат измена на законите за тој да биде...

Свет19 часа

Помпео: Џјинпаинг е поголема закана од Владимир Путин

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти кинескиот претседател е поголема закана за светот од рускиот претседател...

Европа19 часа

Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде. „Владимир Путин нема да...

Македонија20 часа

Најчевска бара разрешување на Бектеши: Што си замислуваат функционерите, дека новинарите служат да ги рекламираат?

Професорката по право, Мирјана Најчевска, смета дека министерот за економија, Крешник Бектеши, треба веднаш да биде разрешен. Според неа, неговиот...

Македонија1 ден

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија. Нивниот тогашен премиер се...