Контакт

Политика

Груевски-Хaјндл: ВМРО-ДПМНЕ е посветена на наоѓање брз излез од кризата

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ е посветена на изнаоѓањето решенија кои би значеле брз излез од наметната политичка криза, а за тоа е неопходна волја, и посветеност на сите субјекти за тоа, како и нивна активна партиципација и искрен пристап, истакнал челникот на владејачката партија Никола Груевски, кој во четвртокот попладнето во партиското седиште се сретна со Јоханес Хајндл, специјален претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер, кој треба да помогне во надминувањето на длабоката политичка криза во земјата.

dobivaj vesti na viber

„Интерес на државата и на сите граѓани е надминување на кризата и враќање на патеките на напредокот и економскиот развој. Граѓаните посакуваат решенија кои ќе значат враќање на нивната сигурност, но и спокојство“, рекол Груевски пред Ханјдл, во разговорот посветен на актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките цели на државата вклучително и евроатланските интеграции на Република Македонија, се наведува во информацијата од ВМРО-ДПМНЕ.

Лидерот на владејачката партија, исто така, истакнал дека секое решение треба да биде базирано врз почитување на волјата на граѓаните и нивното расположение како главна определба и носечка сила во градењето и развојот на демократското општество.

Груевски нагласил дека во носењето на своите одлуки поаѓа од интересот на граѓаните и почитување на нивната волја, притоа запазувајќи ги државните интереси.

Во поглед на интеграциските процеси, Груевски истакнал дека стратешки интерес за државата е членството во Европската унија и НАТО алијансата и оти континуирано се преземаат мерки и активности поврзани со реформската агенда./крај/мф/бб

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Костовски: Лажеа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ дека со решавањето на прашањето со Бугарија ќе се загрозеле идентитетот и јазикот

Објавено пред

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Мицкоски лично присуствуваше на конгрес на Европската народна партија, каде што премолчено се согласи на резолуција што ги промовира бугарските позиции. Лажеа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ дека со решавањето на прашањето со Бугарија ќе се загрозеле идентитетот и јазикот, ја плашеа јавноста дека народот ќе се асимилирал, а државата ќе се бугаризирала“, рече, меѓу другото, на денешната прес-конференција пратеникот од СДСМ, Марин Костовски.

dobivaj vesti na viber

Тој вели дека „со таквото срамно однесување Мицкоски се обиде да ги наруши државните позиции и националните интереси“.

„Владата предводена од СДСМ и премиерот Ковачевски во решавањето на спорот со Бугарија се водат исклучиво од националните интереси и црвените линии поставени со резолуцијата усвоена во македонското Собрание. За македонскиот јазик, за македонскиот идентитет, за македонската историја и посебност, нема да има никакви преговори со кого било“, вели пратеникот од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Објавено пред

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во кое се бара од него да ги раскине преспанскиот договор со Грција и договорот за добрососедство со Бугарија затоа што биле нелегални и нелегитимни според меѓународните правни норми.

dobivaj vesti na viber

Здружението побара одговор од Османи зошто меѓу службите на Обединетите нации се одомаќила употребата на терминот „јазикот на РСМ“ наместо употребата на „македонски јазик“.

„Веќе извесен период кружат вести за интерна препорака за употреба на терминот ‘јазикот на РСМ’ во ООН. Одговорете ни дали постои таков јазик?“, прашуваат од здружението „Ангелина Маркус“.

Од таму сметаат дека има само еден излез за проблемите со Бугарија и Грција.

„Бараме од МНР да ја постави и раководи постапката за еднострано раскинување на двата ништовни, нелегитимни и нелегални договора , преспанскиот и бугарскиот и да обезбедите членството на државата во ООН да продолжи под името Република Македонија во согласност со важечкиот референдум од 1991 година, на кој имаше огромен одѕив од 70 %“, побара здружението.

Организацијата бара од Османи да испрати нота и писмено барање до ООН, до ЕУ и до сите инстанции за принципиелно однесување и враќање на одредницата „македонски“, „македонски народ“ и „македонски јазик“ во сите официјални и интерни документи на ООН и ЕУ.

„Нашиот идентитетот, на македонскиот народ, е неразделив од името Македонија. Сè почнува и сè завршува од тука! И националниот идентитет е определен со основните критериуми, помеѓу кои првиот е јазикот, а потоа етницитетот, историското минато, културата и територијата! А јазикот наш насушен македонски е ризница на нашата меморија!“, додадоа од здружението „Ангелина Маркус“.

Орце Костов

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

Објавено пред

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и ДУИ. Смешни се кога ги слушаме од Владата дека велат оти државата била цел на хибриден напад, кој ниту се обиделе да го спречат доколку го имало ниту поднесуваат одговорност затоа што не можеле да го спречат доколку имало такво напад. Смешни оправдувања за неспособноста на оваа Влада!“, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

dobivaj vesti na viber

Тој прашува:

– „Дали денеска има тим од МНР, кој е пратен во Република Бугарија да преговара за францускиот предлог?
– Дали е точно дека овој тим денеска преговара за предлогот да биде ставен во протокол за Европската Унија?
– Дали со ова молчење тимот од МНР ја крои тажната судбина на државата далеку од очите на јавноста, каде што ги води овие преговори во Софија?“

„Ковачевски, Османи, Маричиќ и сите други да одговорат што работат и што преговараат тајно, далеку од очите јавноста во однос на ова прашање поврзано со францускиот предлог. Ваков дебакл, каков што им се случи на Република Македонија и на граѓаните, не се случил никогаш и никаде во ниту една дипломатија“, порача Арсовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија1 час

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 час

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија1 час

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ2 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија2 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион4 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ5 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет5 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет6 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет6 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион17 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет19 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет21 час

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет21 час

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет22 часа

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија24 часа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ1 ден

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 ден

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет1 ден

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...