Контакт

Политика

Иванов за „Форум“: Обединета Европа е позначајна од интересите на Грција

Објавено пред

Меѓународната заедница ќе треба да и стави на знаење на Грција дека идејата за Обединета Европа е многу поголема од тесните интереси на една-држава членка на Европската Унија, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервјуто за неделникот Форум што треба да излезе утре.

dobivaj vesti na viber

Иванов на прашањето што треба Македонија да очекува од преговорите со Грција имајќи ги пред вид евро-атланските интеграции на државата, одговара:„Македонија, секако, очекува од сите свои сојузници во светот, особено од Европа, да почнат повисоко да го вреднуваат македонскиот модел на мултиетничност кој е пример и за другите балкански земји. А, нема подобар начин да го сторат тоа, од сите заедно да се заложат за побрзи интеграции на Македонија во НАТО и во Европската Унија, и јасно да и стават на знаење и на Грција дека идејата за Обединета Европа е многу поголема од тесните интереси на секоја земја членка”.

Претседателот во интервјуто за Форум, ја повторува досега изјавената заложба дека  Македонија е за интензивирање на преговорите, но и дека решението не смее да ни ја руши гордоста и достоинството и да ни го ускратува правото на самоопределување и самоидентификација.”Досега беше вообичаено Грција да ја злоупотребува својата положба како земја членка на НАТО и на Европската Унија за своите внатрешно-политички цели. На Македонија не и преостанува ништо друго освен и покрај ваквиот однос да биде крајно конструктивна во разговорите за грчкиот проблем со нашето име. Пораката која ја испраќаме до нашите пријатели е дека Македонија сака да го стави овој проблем зад себе, и да ги продолжи своите интеграции, кои се доволно голем предизвик и без политичките пречки“, вели Иванов.Пред патувањето на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски на Крф каде има можност да се сретне со грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани и пред доаѓањето на медијаторот Метју Нимиц претседателот предупредува дека треба да се внимава какви информации се пласиираат во јавноста.„Би апелирал до македонската јавност да пристапува кон сите информации што доаѓаат смирено, без сензационализам, со трпеливо проверување на фактите. Во спротивно, преголемиот самопрегор и желба за решавање на спорот, може да биде и контрапродуктивен”, рече за Форум Иванов.

повеќе©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Објавено пред

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само 3 дена од 5 до 7 декември, ЕСМ ќе увезе струја во вредност од околу 4.200.000€, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

dobivaj vesti na viber

„ За само еден месец, од 7 ноември до 7 декември ‘хероите’ во владата увезоа струја за точно 32.955.084€ или за повеќе од 1 милион € на ден. Доколку работеше ЕСМ како што најавуваа ‘хероите’ во владата со трите блока во Битола и едниот блок во Осломеј, или ако трансформаторот во Битола стигнеше како што најавуваа на 1 ноември, овие пари немаше да се потрошат на увоз на струја. Ќе имаше повеќе за студентски оброк, за земјоделците, ќе имаше повеќе за градинки, улици, паркови и училишта.

Наместо да произведуваат, увезуваат за авансни „херојски” провизии. Доаѓа денот на одговорност кога „херојските” авансни провизии ќе ви бидат претешки“, пишува Мицкоски на својот „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ученици со атипичен развој од Битола го посетија претседателот Пендаровски

Објавено пред

Ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола денеска го посетија кабинетот на претседателот на државата. Посетата се случува пред утрешниот ден – 3 декември, Меѓународен ден на лицата со попреченост.

dobivaj vesti na viber

Учениците се сретнаа со претседателот Пендаровски и со неговата сопруга, Елизабета Ѓоргиевска и ги споделија нивните желби, хобија, интереси и омилени активности во рамки на образовниот процес.

Во разговорот со специјалните едукатори и рехабилитатори, претседателот Пендаровски и г-ѓа Ѓоргиевска се запознаа со тековните проекти на Центарот за поддршка на учењето на децата со попреченост, што во рамки на битолското основно училиште, овозможува инклузивност, личен развој и индивидуална надградба на учениците.

Претседателот и неговата сопруга се заблагодарија за денешната посета на учениците, посакувајќи им да гo следат својот сон и постојано да се стремат кон остварување на своите цели.

Посетителите имаа можност да ги разгледаат и работните простории на претседателот Пендаровски, како и Мозаик салата во која е поставен диптихот „Македонија – светла земја“ и „Македонија памети“ на нашиот уметник академик Глигор Чемерски.

Отворен Кабинет е дел од проектот Лице в лице со Претседателот, во рамки на кој, институцијата ја посетиле граѓани од различни возрасти, професии и занимања, студенти од земјава и од странство, како и ученици од основни и средни училишта.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стојаноски: Комисијата за финансирање и буџет го изгласа амандманот со кој се бара зголемување на платите на вработените во администрацијата за 15%

Објавено пред

Денес на Комисијата за финансирање и буџет се изгласа позитивно амандманот со кој се бара зголемување на платите на вработените во администрацијата за 15%. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија го поднесе овој амандман на барање на Сојузот на синдикатите на Македонија, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски.

dobivaj vesti na viber

Во текот на Комисијата успеавме да ги надгласаме пратениците од СДСМ и ДУИ.

Помина гласањето во Комисијата за финансирање и буџет, останува да се потврди и со гласање на Законодавно-правната комисија. Пратениците од СДСМ без срам и перде се закануваат дека ќе бараат поништување на изгласаниот амандман.

Ќе се бориме и на таа комисија и преку аргументи ќе пробаме да ги убедиме дека во услови на инфлација од 30% покачување од 15% не е луксуз, туку е неопходност.

Десетици илјади вработени во администрацијата чекаат на овој амандман. Една недела беше затворена Управата за водење  матични книги и цела држава беше блокирана. Замислете ако цела администрација протестира колку ќе се блокира државата. Имаме тенденција на напуштање на администрацијата од квалитетни кадри, а тоа значи намалување на квалитетот на јавните услуги.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Свет2 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Економија2 часа

Објавена листата на најскапите градови во светот

Њујорк и Сингапур се рангирани како најскапи градови во светот, според годишното истражување на глобалните трошоци за живот на Economist...

Македонија2 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет3 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет3 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет3 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија13 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет14 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет16 часа

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет16 часа

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија17 часа

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија23 часа

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија24 часа

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет24 часа

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет1 ден

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион1 ден

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, даде целосна поддршка на евро-атлантските интеграции на...

Економија1 ден

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното даночење

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ1 ден

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија1 ден

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот Илинден. Директорот...