Контакт

Политика

Без скутери на македонските езера

Објавено пред

Стапи во сила Одлуката за ограничување на пловидбата за скутери на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро, информира Министерството за транспорт и врски

Одлуката за ограничување на пловидбата за пловни објекти (скутери) на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро е објавена од минатата среда и со неа се предвидува ограничување на пловидбата на пловните објекти во категорија чамец со механички двигател со јачина поголема од 45 kw. Одлуката е донесена за заштита на граѓаните и сите домашни и странски посетители на езерата, а како резултат на честите несреќи на вода предизвикувани од несовесно управување со скутери, честата појава на лица без уредни документи да се најдат во улога на управување на пловни објекти (скутери), како и за заштита на животната средина, а пред се природната средина на езерата.Според оваа одлука, Капетанијата на пристаништата во соработка со Министерството за внатрешни работи врши редовни контроли во однос на почитувањето на законските прописи, при што доколку се’ констатира прекршок, прекршителите на оваа Одлука ќе бидат соодветно санкционирани. Висината на глобата за прекршок што ќе треба да ја плати прекшителот изнесува од две до три илјади евра во денарска противврденост за правни лица, од петстотини до 1.500 евра во денарска противвредност за трговец поединец и од тристотини до петстотини евра во денарска противвредност за физички лица.Ограничувањето на пловидбата се однесува секој ден во периодот од 20 јули до 20 август, и тоа од 11,00 до 18,00 часот, секоја година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

Објавено пред

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин ги пречека вакцините.

Вакцините кои се наменети за три илјади граѓани, се во соодветно пакување, ладен ланец, со запазување на температурите.

Министерот Филипче рече дека со овие 3.000 вакцини ќе продолжи процесот на имунизација во земјава.

„ Пристигна првата пратка на руските вакцини. ова е количина од 3.000 дози што ќе овозможи континуитет на имунизацијата. Голема благодарност до амбасадорот за неговиот личен ангажман да ги добиеме вакцините што побрзо во земјава. Продложува процесот на имузација во доменот на здравствените работници и според индикацијата и на граѓани и онака како што е предвидено во националниот план за вакцинација“ изјави Филипче.

Тој нагласи дека ќе продолжи комуникацијата со Русија за добивање на другите вакцини.

Амбасадорот Бездникин рече дека е убеден оти ова ќе биде од голема важност за спасување на човечките животи, но и враќање на македонската економија во траекторијата на раст.

„Ние секогаш сме подготвени да им помогнеме на македонските граѓани со кои уживаме во вековните традиции на пријателство и споделуваме заеднички вредности. Имаме многу конструктивна соработка со Владата на РСМ и сме спремни да ја прошируваме врз нови области на основа на еднаквост и взаемно почитување на интереси“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Таравари: Денес почитувајте ги наставниците за утре да бидете горди на вашите деца

Објавено пред

Коалицијата Алијансата за Албанците и Алтернатива ги повикува сите државни институции коишто имаат одговорност за раководење на условите на наставниците, Министерството за Образование и сѐ што е во состав на министерството, да ги тргнат рацете на партијата и преференциите на власта од училиштата и наставниците.

Според нив, наставниците треба да поседуваат апсолутна автономија во интелектуалниот и педагошкиот третман на учениците. Сметаат дека платите на наставниците треба да бидат повисоки, бидејќи, како што велат, тие имаат посебно место во општеството, место за кое благодарноста трае цел живот.

„ Ништо не е поитно од консолидирањето на еден добар образовен систем. Образованието е во опасност, ова е аларм којшто не може да се реши со никаква вакцина ако државата не интервенира.

Сигурни сме дека на овој наш повик се придружуваат стотици и илјади родители кои независно од јазикот, религијата или нацијата се сите посветени за промена на статусот на наставниците, на коишто треба да им се врати нарушеното достоинство….Денес почитувајте ги наставниците за утре да бидете горди на вашите деца!“ рече Таравари на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Кузеска: Мицкоски нема капацитет за заедништво, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да престанат со блокади

Објавено пред

Губитникот Христијан Мицкоски, главниот кочничар на сите процеси кои ја носат државата напред, реди порази во низа. Мицкоски многупати покажа дека нема никаков капацитет за заедништво, ниту сака да придонесе за доброто на државата, изјави портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

„ Слепо воден од наредбата да го брани криминалот на Мијалков и на Груевски, Мицкоски од петни жили ја кочеше правдата во државата. Им служеше на тие кои го поставија. Застана против Законот за Јавно обвинителство, против правна разврска на предметите од СЈО, но не му успеа. Мицкоски беше поразен, патот на правдата е чист, изречени се и судски пресуди.

Мицкоски работеше против референдумот и се обиде да го закочи напредокот кон НАТО, кон ЕУ. И повторно беше поразен. Станавме 30 земја членка на НАТО, Мицкоски не успеа.

Мицкоски ќе остане запаметен како единствен, осамен, во македонското Собрание кој не ракоплескаше на големиот успех кога Република Северна Македонија стана 30-та земја членка на НАТО“ истакна Кузеска.

Таа додаде дека преку своите министри и заменици министри во техничката Влада, Мицкоски работел на штета на институциите кои се бореа со вирусот. Според неа, ниту во време на светска здравстена криза, кога државата почнува да живее тешки денови, Мицкоски не покажал капацитет за сплотеност, за заедничка работа во интерес на граѓаните и придонес за државата.

„ Напротив. Мицкоски правеше се да ги поткопа напорите на здравствените работници, на надлежното министерство, на Владата, ширејќи лажни вести со цел да создаде паника кај населението. Дрско и кукавички седејќи во белата палата, го злоупотребува Собранието преку своите пратеници, да ги кочи сите важни процеси за иднината на државата. И повторно беше поразен. Мицкоски со месеци ги лажеше граѓаните за неговата фатаморгана дека има мнозинство и ќе стане премиер. Неговите нечесни лаги се распрнаа како меур од сапуница, Мицкоски доживеа уште еден дебакл во Собранието, кога се изгласа доверба на Владата предводена од Зоран Заев“ рече Кузеска.

Таа порача дека од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ очекува да го прекинат синџирот на деструктивните желби на Мицкоски и да застанат на страната на граѓаните и на државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет8 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија9 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија10 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Регион10 часа

Во Србија над 3.000 новозаболени и 20 починати

Според последните информации, во Србија биле регистрирани 3.042 новозаболени лица, а 20 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани...

Европа10 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет11 час

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија11 час

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија12 часа

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија12 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа12 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија15 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет15 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија16 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет16 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет1 ден

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија1 ден

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ1 ден

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија1 ден

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија2 дена

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Досие