Контакт

Политика

АМС: Изборот на Наумоска е според бараните критериуми

Објавено пред

Агенцијата за млади и спорт(АМС) е категорична дека изборот на Бојана Наумоска за младински претставник во Управниот Одбор на РИКО е извршен согласно критериумите.

 

„Агенцијата за млади и спорт изразува жалење што и по исполнувањето на сите барања на невладините организации и обидот целокупниот процес да биде отворен и транспарентен, неколку невладини организации прават обид за дискредитирање на процесот и работата на Агенцијата за млади и спорт“, се вели во соопштението на АМС.

Од Агенцијата апелираат до СДСМ да не ја користи оваа иницијатива во рамки на преидзборниот процес, за собирање политички поени.

СДСМ во петок најави дека ќе изврши ревизија на изборот на младински претставник во Управниот Одбор на РИКО. /крај/со/ст

Македонија

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали за непотизам, изјави дека не гледа оти има кршење одреден закон при вработувањето на членовите на семејствата на функционерите. Заев вели дека и тие биле граѓани на оваа држава, така што сите требало да имаат еднаков пристап до вработување.

„Реков дека ако некаде е прекршен законот или правната процедура, ќе има одговоерност. Не верувам дека членовите на семејствата на функционерите се примени на работа надвор од законот, немам таков доказ. Се работи за етички однос и ги поздравувам одлуките на функционерите што имаа етички пристап. Од друга страна, немаме намера да одиме во крајност, треба да го гледаме граѓанинот како личност бидејќи пред законот секој има еднаков пристап до работа во оваа земја. Не гледам никаква одговорност. Кирацовски е пратеник и секретар на партијата, секогаш бил транспарентен и секогаш постапувал одговорно во носењето на одлуките“, рече Заев.

Пред само неколку дена премиерот Заев јавно ги повика функционерите што си вработиле роднини во државна служба да покажат морална одговорност и да ги повлечат од работните места. Некои од нив ги повлекоа, други изјавија дека не чувствуваат одговорност и не се одѕваа на неговиот повик.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Изјавата на Мицкоски е забегана работа, ќе се консултирам дали да го тужам

Објавено пред

Премиерот Заев најави дека ќе разговара со својот адвокатски тим дали да поведе тужба против Мицкоски во однос на вчерашната изјава по приведувањето на Вељаноски, Јанакиески и Ристовски.

„Јас сум од крв и месо, транспарентен човек и нормален. Само ќе кажам – забегана работа затоа што се претера. Јас сум бил пред притвор, со одземен пасош, сум објавувал политички бомби, па сепак сум внимавал што зборувам. Тој иницира обиди за убиство и зборува за некаква жестокост, не знам каква. Тоа зборува за него, но во најмала рака е забегано“, истакна премиерот во однос на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Во однос на средбата со Касами, потврди дека сè уште нема конкретен договор, но се надева дека повеќе партии ќе застанат зад предлогот за заеднички кандидат. Тој рече дека кандидатот ќе биде претставен идната недела на конгресот по што ќе се знае кои политички партии ќе дадат поддршка.

„Имињата, анализите, односно рејтинзите, се важен елемент за оваа одлука, јас се надевам дека ќе изнаједеме заеднички прифатливо решение, но сепак останува партиите внатре да си одлучат и да си го кажат своето, односно дали ќе застанат зад предлогот“, рече Заев.

Тој не сакаше да коментира дали Стево Пендаровски е најприфатливото име за албанскиот електорат и повика на трпение до наредната недела.

Додаде дека уште еднаш ќе направи обид да стапи во контакт со Зијадин Села и да најде начин да се надминат недоразбирањата со Тараври. Најавеното замрзнување на опозицијата за сите активноти во Собранието го коментира како чекор што не е добар за државата и ги повика да се вклучат во процесите што ќе следуваат.

Во однос на судските одлуки и работата на Обвинителството, уште еднаш повтори дека нема намера да се меша во работата на судската власт.

„Нема да си дозволам да коментирам за работи што не се од моја надлежност. Исто така, упатувам апел до сите од извршната власт да се воздржат од каква било изјава за судски одлуки. Мораме да ја промениме перцепцијата. Заев е премиер, тој не суди и не обвинува“, посочи тој.

Во однос на прашањето за непотизам при вработувањата, особено за роднините на Кирацовски, Заев рече: „Кирацовски е одговорен и транспарентен и нема што да крие, јас повикав и одредени роднини на функционери се повлекоа, тоа е за поздравување. Ќе додадам дека не е прекршен ниту еден закон, но сепак во прашање беше етички однос“, изјави премиерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Повредени Миле Јанакиески и Спиро Ристовски во затворот во Шуто Оризари

Објавено пред

Двајцата осомничени за организација на настаните од 27 април, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, на кои вчера им беше одреден 30-дневен притвор, биле повредени во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, потврдуваат нивни блиски за „Макфакс“.

Роднините на кои им се јавивме велат дека и двајцата биле повредени во тепачка што настанала со обвинети лица од Диво Насеље. Роднините велат дека нивните блиски биле раскрвавени и пренесени на здравствен преглед во болниците. Лекари од Градската болница „8 Септември“ потврдија дека Миле Јанакиески бил примен и му е укажана медицинска помош. Неофицијално, нападот се случил за време на редовната прошетка што ја имаат притворените лица.

До кривичниот суд во Скопје стигнало известување за физички инцидент во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, дознава „Макфакс“ од извори во судот. Во известувањето било наведено дека станува збор за физички напад, а утре судија ќе ги посети осомничените во затворот.

Спиро Ристовски и Миле Јанакиески од синоќа се во 30-дневен притвор бидејќи Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ги осомничи дека се дел од шестемина што ги организирале насилствата во Собранието на 27 април 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија5 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија5 часа

(Видео) Костадинов: Сценаристи на инцидентот во затворот се Мицкоски и Груевски

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, во врска со инцидентот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари обвини дека се работи за сценарио...

Македонија5 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија7 часа

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија8 часа

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Не верувам дека роднините на функционерите се вработени незаконски

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на средбата со претседателот на Беса, Биљал Касами, одговарајќи на новинарско прашање за новите скандали...

Македонија8 часа

Комисијата утре ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

За утре е закажана седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која теба да се разгледа барањето за...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Изјавата на Мицкоски е забегана работа, ќе се консултирам дали да го тужам

Премиерот Заев најави дека ќе разговара со својот адвокатски тим дали да поведе тужба против Мицкоски во однос на вчерашната...

Топ10 часа

Исчезнатиот Атанасовски пронајден мртов

Денеска околу 13 часот е пронајдено безживотно машко тело во Нерези, на патот кон вила „Веранда“, потврдуваат од МВР. Неофицијално,...

Македонија10 часа

Касами: Сакаме кандидат кој нема за едни да биде мајка, а за други маќеа

По средбата со Зоран Заев, лидерот на Беса, Биљал Касами, изјави дека за нив како партија пред изборите во игра...

Крвав четврток11 час

Кољо: Политичарите нè изманипулираа со „тиранската платформа“

Обвинетиот Никола Митревски Кољо на денешното рочиште за крвавиот четврток во своите завршни зборови истакна дека жали за случувањата во...

Македонија11 час

(Видео) Градоначалникот на Пехчево го пријавил во полиција грозоморното убивање кучиња

По поморот на кучиња во Пехчево, а откако комуналните служби со багери ги собираа и фрлаа додека сè уште се...

Топ12 часа

Пинг-понг со барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски

Собранискиот спикер Талат Џафери го вратил во кривичниот суд барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски кое претпладнево...

Топ13 часа

Барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски стигна кај Џафери

Барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски од кривичниот суд стигнало до претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдуваат...

Крвав четврток14 часа

(Видео) Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

На прес-конференција за јавноста во Јавното обвинителство беа изнесени информации за истрагата за организаторите на насилствата од 27 април 2017...

Македонија14 часа

(Видео) Јовески за несреќата кај Ласкарци: Возачот на автобусот добива закани, засега не е утврдена одговорност

Обвинителството сè уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа кај Ласкарци каде што загинаа 15...

Крвав четврток14 часа

Груевски на „Фејсбук“: Прородлжува политичкиот прогон против мене и против многумина од ВМРО-ДПМНЕ

Експремиерот Никола Груевски се огласи на „Фејсбук“ за вчерашните приведувања на поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ, како дел од истрагата на...

Македонија15 часа

(Видео) Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Досие