Контакт

Политика

Груевски: Уште седум дена и државата си ја враќа сувереноста

Објавено пред

Уште само седум дена до големата победа, која ја очекуваме и која доаѓа, големата историска победа, чоја ќе биде голема не само според резултатот, туку и поради противникот и неговите планови, уште 7 дена и државата си ја враќа сета своја самостојност и сувереност и народот ќе покаже на сите кој е и во што верува, вака го започна обраќањето лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и носител на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „ За подобра Македонија“ на митингот во Радовиш.

dobivaj vesti na viber

„Две ипол години политичка криза која ја создадоа вештачки заради некои фантоми кои испаднаа дека не постојат. Две ипол години обиди за закрвување на народот и поделби, конфликтност која се пренесуваше секаде низ државата. Кризата полека се движи кон својот крај. Но нејзиниот крај ќе биде убедлив само ако имаме 63 пратеници и ќе се стави крајот на мрачни сценарија за нашата држава“, рече Груевски.

Пред радовишани Груевски рече дека сценаристите кои ја смислиле кризата не можат да се помират затоа што нивниот план не успева, иако постојано се прават обиди за продолжување на кризата.

„Смислуваа заедничка коалиција, смислуваа анкети и деновите одминуваат, а доаѓа денот на големата победата на македонскиот народ , на Македонците, Албанците, Србите, Бошњаците ….на сите граѓани на Македонија. Лажеа два милина луѓе дека има фантомски гласачи. Последната надеж им е во разни лаги и ветување на се и сешто, ветувања извадени од ракав, без размислување што потоа кога нема да може да се исполни тоа. Ветуваат враќање на ДДВ, ама народот пресмета. Зошто си погруваат со нашиот народ? Си поигруваат со судбините и емоциите на посиромашните граѓани и го потценуваат капацитетот на сопствениот народ, истиот оној народ од кој бараат да дојдат на власт“, посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски го обвини лидерот на опозицијата Зоран Заев со кого директно ќе се соочи во Изборната единица 4, дека шири многу лаги и како примери ги посочи носењето странски инвестиции, зголемувањето на просечната плата и враќањето на ДДВ.

„Приказната дека ќе донеле многу инвестиции, ќе ги врателе луѓето во Македонија бидејќи Заев ќе донел толку инвестиции што нема да има работници во Македонија. Да беше нов во политикат,а ќе му веруваа, но Заев 11 години е во политиката. Во тие 11 и пол години не донесе ниту една крупна инвестиција во својата општина. Па тој не може во Струмица да донесе, а не пак во Куманово, Штип и другите места. Подобро ќе поминеше ако одеше чесно и ако кажеше нешто реално“, заклучи Груевски.

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ просечната плата „сериозно“ ќе расте, единствено на начинот на кој работела неговата влада, со привлекување инвестиции, намалување на даноците и охрабрување на домашните стопанственици.

За Груевски нема сомнение дека граѓаните на 11-ти декември ќе ја одберат Македонија, а не „некој сценарист од надвор кој стои зад Заев“.Одлуката за гласање на овие избори е многу едноставна, но е историска и многу значајна, порача.

„На една страна вели тој има политичка партија која работи, се грижи за граѓаните за зголемување на пензии, социјална помош, која носи инвеститори и отвора нови работни места, се труди ја зајакне државата. И друга политичка партија која се здружува со разни криминално разузнавачи структури и се става во нивни раце а за возврат бара само да ги донесат на власт. Тоа знам дека нема да го добијат, затоа што колку и да изгледа одлуката комплицирана, во суштина е многу едноставна. Народот ќе одбере реформи, создавање работни места, зголемување ена стандард поддршка на земјоделците. Граѓаните ќе ја одберат Македонија а не некој сценарист“, рече Груевски.

Подвлече дека едната одлука е за секој поединечно и за неговото семејство, а другата е за Македонија.

За својот противник Груевски обивни дека се збогатил откако стана градоначалник и станал милионер „со лаги, интриги и делење тендери на фамилијата“.

„Се сеќавате на случајот Цареви Кули? Законот за легализација се донесе во 2009 година и предвиде дека сите нелегално изградни објекти може да се реализираат за 1 евро квадрат. Заев тогаш договори да се почне со градба на Цареви Кули. Сакаа да не платат комуналии со што направија голема зашета. Заев како градоначалник запиша дека Цареви Кули се изградени пред донесувањето за законот. Заборави само една работа, дека Гугл мапс прави фотографии секои 6 месеци. Па сликано е како било пред законот и како било по донесувањето на законот на местото на Цареви Кули, се виде дека објектот се градел по донесувањето на законот. Таков ли човек да ги добие државните финансии? Македонија ќе се спротивстави на 11 декември и нема да го дозволи тоа, рече Груевски.

Потсети и за случајот Глобал, за кој поранешниот претседател Бранко Црвенковски, го аболицираше Заев.

„За Глобал беше покрената постапка, а Заев тогаш тврдеше дека тоа се политички местенки и реваншизам. Излезе и кажа дека не барал аболиција. Една година потоа беше изгласан законот за легализација на диви градби. Сопственикот на Глобал побара да биде легализирано земјиштето, а Зоран Заев ја потпиша легализацијата. Човекот кој една година претходно велеше дека Глобал нема криминал. Таков човек ли да ја води Македонија. Јас сум сигурен дека народот нема да го дозволи тоа“, запраша Груевски.

Груевски во продолжение вети грантови за компаниите кои ќе ги рестартираат фабриките жртви на транзицијата, Посочи дека вкупните странски инвестиции во Македонија во минатотото изнесувале над две милијарди евра, а во време кога дошле на власт извозот бил само една милијарда, а оти по десет години изнесува повеќе од четири милијарди евра.

Истакна дека оние кои сакаат да ги рестартираат старите фабрики ќе бодијат неколку поволности, ќе добијат грантови од по 2.000 евра и ќе плаќаат намалени даноци, а со оваа мерка би ја подобриле невработеноста од времето на транзицијата на СДСМ.

„Имаме и проект наречен од град во село, во овој проект се нуди на граѓаните 6.000 евра како почетна помош доколку сакаат да купат куќа надвор од градот и да отпочнат бизнис. Ќе имаме и проекти за младите, за младите никогаш досега немало кредит кои го дава државата за младите да можат да купат куќа, стан не постари од 35 години. А кредитот ќе го враќа државата со учество на самите купувачи. Ќе се градат и шест експресни патишна, 140 училишта ќе се реновираат, а ќе се изградат и нови 78 спортски сали, за студентите на државните факултети ќе се намали финансирањето. За сите студенти на државните факултети кои потекнуваат од загрозени семејства или семејства со еден родител ќе се даваат стипендии“, истакна Груевски.

Груевски потенцираше дека во Радовиш се отвориле 2.300 нови работни места, се завршија повеќе локални патишта како и магистрални патишта. Исто така се изградија неколку мостови, се изградија четири нови училишта како и се направи реконструкција на 8 други училишта. Се направија и спортска сала, како и здравствениот дом е беше реновиран, а во иднина следува експресен пат помеѓу Радовиш и Штип. Вети и отворање две нови градини, дневен престој за старите лица, како и за лицата со посебни потреби, кошаркарски игралишта како и ски терени на Плачковица, /крај/мф

Македонија

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Објавено пред

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што се отвора процес на бугаризација на Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Работата на оваа комисија е рефлексија на решенијата содржани во Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија со кој се дефинира заедничка историја и формирање на Комисија за историски и образовни прашања. Формулациите за заедничко чествување на Светите Кирил и Методиј, Св. Климент, Св. Наум и Цар Самоил и препораките за менување на учебниците во двете земји кои ги усогласила заедничката комисија, директно го менуваат историскиот наратив во полза на бугарската национална и етничка кауза во Македонија“, порачуваат од партијата.

Демократскиот сојуз оценува дека е неприфатливо со административни комисии и решенија да се менува минатото, со интенција со релативизирање на историските факти да се негира и обезличува македонскиот идентитет. Ова е безуспешен обид на транспозиција на современата свест во далечното минато и погрешно сфаќање на историјата, формирана во периодот на комунизмот.

„Со оспорување на македонските просветители и револуционери кои се дел од КОДОТ на секој Македонец, се негира македонскиот идентитет, неговите корени и иднината. Да потсетиме, тој што нема историја, нема иднина, а токму тоа сега се прави“, велат оттаму и ги повикуваат историчарите од Македонија, од регионот и од Европа и сите прогресивни луѓе „да застанат зад историските факти во одбрана на македонскиот народ и неговиот идентитет, историја, култура и јазик“.

„Договорот е со фабричка грешка, бидејќи поаѓа од наводна заедничка историја која ги поврзува двете држави и нивните народи, но Бугарија под таа формулација подразбира ‘бугарска историја’. Како држава, треба да ги процениме сите ризици од прифаќање на решенијата на Комисијата за историски и образовни прашања, како и од продолжување на нејзината работа, особено што овие обврски се дел од Протоколот потпишан од министрите за надворешни работи на двете земји и истовремено се составен дел на Преговарачката рамка за нашето пристапување кон ЕУ, кои Бугарија може да ги користи за уцени и блокирање на евроинтеграциските процеси на Македонија“, е ставот на Демократскиот сојуз.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

Објавено пред

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа да создадат нови поделби. Со усвоените препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања стана јасно дека во нив нема ништо спорно, затскриено, нема никакво бришење или менување на историјата по бугарски терк, како што лажеа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ“, порачуваат од владејачката СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Ставот на партијата е дека „усвоените препораки за одредени учебници во основното образование се на база на реципроцитет и ќе бидат доставени и до македонската, но и до бугарската влада“.

„Ова ги демантира грубите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и покажува дека ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски сакаат да го нарушат процесот на решавање на отворените прашања со Бугарија. За разлика од таквиот однос на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ продолжува да бара решенија за отворените прашања, при тоа заштитувајќи ги македонскиот идентитет, македонската историја и самобитност“, порачуваат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

Објавено пред

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да поминат“, обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата соопштуваат „за да престанат притисоците од страна на власта кон пратениците, СДСМ и Ковачевски имаат избор и понуда од страна на претседателот Христијан Мицкоски. Доколку Ковачевски и СДСМ се сигурни дека имаат 80 пратеници, веднаш по враќање на пратениците во Собранието да ги стават уставните измени на дневен ред на првата собраниска седница“.

„Ако на таа седница не поминат уставните измени за вметнување на Бугарите во Уставот, наредниот ден, да се распушти Собранието и да се оди на предвремени парламентарни избори.
Ако од власта се сигурни дека она што го прават е исправно еве им избор, или слугување на Бугарија и промена на Уставот или предвремени избори. Ова е чесна и фер понуда. На потег е Ковачевски“ е партискиот став.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Бугарските историчари прогласија победа: „Ќе продолжиме да ги браниме позициите и за јазикот, браќата Миладиновци и Гоце Делчев“

Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија ја достигна првата победа. Ова се...

Регион2 часа

Ќе требаат нови операции за децата повредени во автобуската несреќа во Бугарија

Двете повредени деца, кои вчера од Стара Загора беа пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија, сè уште се во тешка...

Македонија2 часа

Демократски сојуз: Грешки со историски димензии

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што...

Македонија3 часа

СДСМ: Потонаа сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ за наводно менување на историјата

„Паднаа во вода сите лаги на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со кои со месеци ги вознемируваа граѓаните и се обидуваа...

Европа3 часа

Киевскиот градоначалник Виталиј Кличко се разведува по 25 години брак

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко (51) се разведува од сопругата Наталија, по 25 години...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори, или уставни измени веднаш во Собрание или оставка и избори

„Секојдневните предавства од криминалната власт на СДСМ и ДУИ треба да престанат. Константните притисоци од власта на Ковачевски кон пратениците...

Европа3 часа

Путин: Тоа што го прави Западот е глупаво

Владимир Путин ги нарече „залудни“ обидите да се поништи руската култура и самата Русија. „Тоа е едноставно глупаво. А оние...

Европа3 часа

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби

Зеленски ги разреши шефовите на безбедносните служби на четири регионални одделенија. Според декретите објавени на претседателската веб-страница, Серхи Зајац беше...

Македонија20 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија22 часа

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија22 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија24 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион1 ден

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија1 ден

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија1 ден

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ1 ден

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија1 ден

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет1 ден

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион2 дена

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион2 дена

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...