Контакт

Политика

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува и нема да ги признае резултатите од евентуалното прегласување

Објавено пред

 

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од евентуалното прегласување и нема да дозволи институциите во државата да функционираат преку фалсификување на волјата на народот, порача во саботата претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, обраќајки се пред поддржувачите и симпатизерите на партијата кои беа собрани пред претсториите на Државната изборна комисија (ДИК), каде што се разгледува последниот приговор кој беше поднесен од страна на СДСМ во однос на изборните нерегуларности.

 

Според Груевски, Извршниот комитет на партијата донел проглас во кој се наведени неколку точки, меѓу кои и напуштање на сите преговори со останатите политички партии а каде што учествуваат и дипломатски претставници од странски земји. „ДИК донесе незаконски одлуки со цел изигрување на изборната волја на народот. Работата на ДИК се претвори во пародија. Имаме информации за вмешување на странски претставници со цел вршење на влијание врз некои членови на ДИК за пост изборен инженеринг и фалсикување на изборната волја на граѓаните. Некои од независните претставници на ДИК не се независни“, изјави Груевски.

 

Порача дека незаконските одлуки на ДИК може да бидат корегирани од страна на Управниот суд и дека тие како партија сега повикуваат да не се врши притисок врз ова судско тело, но дека доколку и судот подлегне на притисоците, тогаш ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува и да ги признае резултатите од евентуалното прегласување.

 

„Повикуваме да не се врши притисок врз Управниот суд а доколку тој подлегне на притисоците од страна и со тоа се фалсификува слободната волја на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ објавува дека нема да учествува во прегласувањето и нема да ги признае резултатите од тоа гласање. Нема да дозволиме аболицираниот крминалец Зоран Заев  да формира влада со фалсификувана волја на граѓаните“, рече тој.

 

ВМРО-ДПМНЕ не е задоволна од тоа што, како што рече Груевски, „некои амбасадори премногу се мешаат во внатрешната политика на земјата“ и порача дека „државата мора суверено да ги носи одлуките“.

 

„Некои амбасадори почнаа премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата, ВМРО-ДПМНЕ останува отворена за комуникација за странските претставници но некои амбасадори мора да престанат да се мешаат во внатрешната политика на земјата. ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи мешање во внатрешната политика на земјата. ВМРО-ДПМНЕ го напушта форматот на преговори каде учествуваат претставници на странски држави. ВМРО-ДПМНЕ во иднина нема да прифаќа нестандарни решенија кои ги нема и во членките на ЕУ. ВМРО-ДПМНЕ знема да прифати кантонизација и редефинирање на државата, под било какви услови и околости. Ќе се бориме за десоросоизација на Република Македонија и јакнење на независен граѓански сектор, кој нема да биде под ничија контрола“, додаде Груевски.

 

ВМРО-ДПМНЕ и историски и во иднина ќе биде прозападно ориентирана, нашите цели се членество во ЕУ и НАТО и темелно пријателство со САД, а овој проглас е проглас за заштита на демократијата во Република Македонија, заклучи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ./крај/мф/бс

Македонија

Централен одбор на СДСМ в недела

Објавено пред

Централниот одбор на СДСМ в недела ќе одржи седница на која партијата ќе ги разгледува и можностите за промена на кадри во извршната власт по разрешувањето на сите 78 претседатели на општинските организации, изјави портпаролот Костадин Костадинов.

„СДСМ се заблагодарува на сите досегашни претседатели за нивниот досегашен ангажман на локално ниво, како претставници на најголемата владејачка партија. Оваа одлука води единствено кон поправање, коригирање на слабите резултати во општините каде добивме јасен сигнал од граѓаните, и се разбира кон продолжување на добрата работа во општините каде граѓаните се задоволни. Затоа, ги охрабруваме оние претседатели на општинските организации каде што беше забележана победа на изборите, повторно да се кандидираат на новиот конкурс што ќе биде објавен во текот на идната недела“, рече Костадинов.

Тој најави дека по седницата која ќе почне во 18 часот, за донесените одлуки јавноста навремено ќе биде информирана.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Донев: Полесно е да се отстранат палмите во Охрид отколку стотици диви градби

Објавено пред

Охрид и крајбрежјето на Охридското Езеро станаа место за несоодветна градба и урбано развивање, нарушување и уништување на животната средина и неконтролиран урбан развој. Охрид стана синоним за дивоградби, обвини Сашо Донев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид.

Тој праша зошто локалната власт и Георгиески дозволиле Охрид да биде на врвот на листата со дивоградби и зошто покрај рокот за легализација свесно дозволиле да се изградат стотици дивоградби и дали тоа е, како што кажа, фактурата за спроведениот изборен инженеринг?

„Зарем УНЕСКО требаше да Ви каже дека бетонската база е изградена во населено место на стотина метри од Охридското Езеро и од болницата Св. Еразмо Охридски? Но очигледно треба да Ви посочи некој дека оваа дивоградба е темпирана еколошка бомба и за езерото, и за животната средина и здравјето на граѓаните. Градоначалникот конечно се одважни да почне со исполнување на препораките од пред две години кои требаше до сега сите да се реализирани, од она што е напишано во последната точка и последниот ред во извештајот на УНЕСКО, а тоа се палмите“, рече Донев.

Се разбира, додаде тој, полесно е да се отстранат палмите отколку да се отстранат стотици диви градби од кои најголемиот број никнуваат токму последниве две години.

„За охриѓани, но и за туристите, ќе следат состаноци, одлуки, преговори и договори во врска со истите, но нема да следи и отстранување и конечно запирање со неконтролираното градење во Охрид. За УНЕСКО ваквите претстави повеќе не поминуваат. Господине Георгиески, Соберете храброст како татко на градот, одважете се и започнете со рушење на дивоградбите како што тоа го сторивте со палмите, и престанете со замајување на јавноста. Ако сте свесни за критиките на УНЕСКО, веднаш реагирајте“, порача Донев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијанса за Албанците: ФЗОМ во четири очи ги зголемил цените на кардиохируршките операции

Објавено пред

Алијансата за Албанците тврди дека од сигурни извори дознале дека Фондот за здравство во четири очи ги зголемил референтните цени на кардиохируршките операции за 15-30%, со оправдување дека овој потег е како резултат на „кумулативната инфлација“, односно зголемување на цените на потрошниот материјал за кардиохируршките интервенции во светски рамки.

„Сето ова може и да биде точно и логично, но растот на овие цени два пати за една година ни дава право да се сомневаме дека се работи за нов скандал ако ги споредуваме замрзнатите цени на другите интервенции во текот на неколку децении и обезбедување на големи средства за овие операции кои се прават само во приватните болници ‘Аџибадем’ (6,5 милиони) и ‘Жан Митрев’ (9,1 милиони евра) за 2018 година. Исто така, треба да се сфати дека цената на овие интервенции го достигна истото ниво или го поминале во споредба со болниците во регионот, како што се Бугарија, Србија, Турција итн. каде што животниот стандард е поголем од оној на Северна Македонија“, велат од Алијансазата за Албанците.

Комисијата за здравство на Алијансата за Албанците бара итно, како што велат, скандалот да се предаде во обвинителството.

„Но зошто и Фондот да не биде опфатен и од метлата на Заев, додека Министерството за здравство да објасни до каде е проектот на државна кардиохирургија и зошто се инвестираат толку големи средства во приватните болници, а не на формирање на кадар и обезбедување на оптимална инфраструктура за државната кардиохирургијав. Исто така прашуваме кога ќе бидат претставени првите резултати и костбенефитот на миграцијата на педијатриската кардиохирургија од јавното здравство во приватното во рамките на и така не добро дефинираниот проект на јавно-приватното партнерство“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Трамп ја одобри продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одобри продажбата на, осум милијарди долари вредното, оружје на Саудиска Арабија, наведувајќи ги иранските закани...

Свет5 часа

Меѓународниот суд ѝ нареди на Русија да ги ослободи украинските морнари

Меѓународниот трибунал ѝ нареди на Русија веднаш да ги ослободи 24-те украински морнари и трите бородови, кои ги заплени на...

Македонија6 часа

Момчето кое се повреди од струен удар ќе се лекува во Софија

Министерството за здравство информира дека момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар е испратено на лекување во...

Македонија9 часа

(Видео) Протест на жители на Гази Баба: Градоначалникот да даде оставка, а не да ни носи центар за зависници

Имаме кучкарник, канта пазар, кванташки пазар, сточен пазар, депонија, уште центар за зависници треба да ни донесат да бидеме комплетни....

Македонија11 час

Владата: Управниот суд пресуди дека раскинувањето на договорот за „Казандол“ е законито

Владата информира дека Управниот суд донел пресуда дека едностраното раскинување на договорот за изградба на рудникот „Казандол“ од страната на...

Вести12 часа

Судот ја блокира изградбата на ѕидот на Трамп

Федералниот суд во Калифорнија ѝ нареди на администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, да престане да ги користи средствата од...

Европа12 часа

ОН изгласа: Велика Британија да го врати островот од кој го протера населението

Генералното собрание на Обединетите нации побара од Велика Британија во рок од шест месеци на Маурициус да му го врати...

Спорт12 часа

„Златната копачка“ по шести пат за Лионел Меси

Лионел Меси е првиот фудбалер кој ја освоил „златната копачка“ во Европа три години во низа, откако Килијан Мбапе, неговиот...

Македонија12 часа

Земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала вчеравечер бил почувствуван во Пехчево, Берово и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Европа1 ден

(Видео) Експлодираше бомба во Лион, најмалку осум лица се повредени

Најмалку осум лица се повредени при бомбашки напад во централен Лион, соопштија француски официјални лица. Explosion in pedestrian street in...

Свет1 ден

(Вознемирувачко видео) Дваесет ученици загинаа скокајќи од запалена зграда во Индија

Најмалку дваесет ученици загинаа, а дваесетина  се повредени скокајќи од запалена зграда во Индија, каде што посетувале настава. Massive tragedy...

Свет1 ден

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со...

Македонија1 ден

(Видео) Македонска делегација на молебен и на аудиенција кај папата во Рим

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со сопругата, е дел од официјалната државна делегација,...

Топ1 ден

Го погодило струја при обид за кражба на железничката станица во Трубарево

Момче на возраст од 20 до 25 години се здобило со висок степен на изгореници по телото при обид за...

Свет1 ден

Харви Вајнштајн постигна вонсудска спогодба со жртвите од 44 милиони долари

Холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, кој повеќе жени го обвинија за сексуално злоставување, постигна привремена спогодба вредна 44 милиони долари со...

Европа1 ден

(Видео) Британската премиерка Тереза Меј даде оставка

Британската премиерка Тереза Меј денеска објави дека на 7 јуни ќе ја напушти функцијата. За оставката ја информирала и британската...

Македонија1 ден

(Видео) Изгаснат пожарот во Карпош 4, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој избувна пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот...

Спорт1 ден

Лоциран домот на Роналдо, ќе добие судски повик за „случајот Мајорга“

Звучи бизарно дека потргата по Кристијано Роналдо, една од најголемите спортски ѕвезди, може да трае цели шест месеци. Толку време...

Економија1 ден

Трамп: Случајот со „Хуавеј“ би можел да биде дел од трговските преговори со Кина

Претседателот на САД, Доналд Трамп, првпат навести дека случајот со кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеј“ би можел да биде вклучен во...

Свет2 дена

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната...

Досие