Контакт

Актуелно

Европа41 минута

Берлин планира да протера над 30 руски дипломати, Москва подготвува остар одговор

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, планира да протера повеќе од 30 руски дипломати акредитирани во Берлин, додека...

Свет1 час

САД: Нема назнаки дека Русија ќе го употреби нуклеарното оружје распоредено во Белорусија

Американското Министерство за одбрана соопшти дека нема индиции дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје, откако Москва најави распоредување...

Свет1 час

Тихановскаја: Лукашенко мора да биде отстранет или Европа нема да биде безбедна

Белоруската опозициска лидерка Свјетлана Тихановскаја изјави дека претседателот на нејзината земја, Александар Лукашенко, мора да биде „отстранет и изведен пред...

Свет1 час

Снежно невреме во Авганистан, загинаа најмалку три лица, меѓу кои и дете

Најмалку три лица, меѓу кои и едно дете, загинаа во снежните врнежи и силниот дожд што го зафатија Авганистан, изјави...

Свет2 часа

Генерален штрајк во транспортниот сектор утре во Германија

Германскиот синдикат на вработените во јавниот сектор Верди и железничкиот синдикат за понеделник најавија еднодневен генерален штрајк на транспортниот сектор...