Контакт

Политика

Собранието ја започна расправата за уставните измени

Објавено пред

Собранието во средата ја почна расправата за предлогот на Владата со кој се предвидуваат измени во Уставот на Република Македонија.

Пред пратениците беа поставени предлозите за дефинирање на бракот како заедница меѓу маж и жена ограничување на буџетскиот дефицит од три проценти и на јавниот долг од 60 проценти од БДП, промена на називот на Народна банка во Македонска банка, како и редефинирање на Државниот завод за ревизија како  уставна категорија. 

 

Со предлозите за измени се предвидува бројот на судии во Републичкиот судски совет да се зголеми од осум на десет, а притоа член на ова тело да не биде министерот за правда, а по жалбите од одлуките на Советот да  расправа Уставниот суд. Според најавените измени  Уставниот суд  добива и уште една надлежност,  односно можност да прима уставни жалби од граѓаните.

 

Дебатата ја отвори министерот за правда, Аднан Јашари, кој појасни дека практиката, континуитет во ЕУ реформите и препораките на ГРЕКО се причина за предложените корекции на клучниот правен акт.

Според него со уставната жалба, како дел од судскиот пакет, се воведува нов механизам во заштита на човековите права и слобооди којшто според првиот човек на ресорот  правда, бара и дополнителна законска регулатива.

„Уставната жалба којашто засега не е е дел или пак уставен институт, со овие измени се предвидува да стане посебенуставен институт“, нагласи министерот за правда

                                                                   

Според пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, постои потреба од надградба на Уставот, но сепак тоа треба да се прави со широк консензус. Воедно, тој ја повика опозицијата и избраните пратеници кои не доаѓаат на работа во Собранието,  да се однесуваат одговорно  и во  моменти кога се расправа за Уставни измени и значајни државни прашања, личните и  партиски интереси да се остават на страна.

 

Пратеникот Павле Трајанов, од  Демократскиот Сојуз,  се согласува дека се потребни вакви уставни измени, но потенцира дека за тоа е потребна и широка јавна расправа на која би се слушнале сите аргументи, за и против.

 

„Да се менува Уставот е одговорна и тешка задача. Треба бројни консултации. Недостасува длабинска анализа, нема компаративни податоци, нема мислења од институции каде што се менуваат областите. Има многу коментари околу функционрање на Судскиот совет и потребата од дополнителни реформи, бидејќи како таков орган не ја гарантира независнота на судството, туку е инструмент за дисциплинирање на судиите. Најспорно е формирањето на финансиски зони без никакво образложение. Во основа, во вакви зони се слеваат средства, капитал од тешки кривични дела. Тоа  е пракса во светот. Се надевам дека тоа не е интенцијата на Владата“, истака Трајанов.

 

Пратеничката на НДП, Мирсада Емина Асани, ја постави дилемата дали кога се отвора Уставот не треба да се даде можност и за измени кои се однесуваат на меѓуетничките прашања.

 

ДПА веќе најави дека нема да гласа за нова Уставна корекција

 

Власта очекува уставните измени да го поминат првиот собраниски филтер. Процедурата за измена на Уставот се очекува да трае околу три месеца. Најмалку 82 пратеници треба да дадат согласност дека има потреба да се менува Уставот, по што Владата предлогот треба да го дефинира како нацрт-амандмани.

 

Потоа следува јавната расправа од 30 дена, по што на  седница во Собранието ќе се расправа и гласа за секој предложен амандман одделно./крај/мф/ап

 

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Мицкоски: Ако заокружите за СДСМ, заокружувате за распарчена Македонија

Објавено пред

Ве гледам вечерва и во вас гледам голема одлучност, голема победа се најавува на 15 јули, рече во својот говор во Гевгелија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Според него, ситуацијата во Македонија може да се измени и тоа ќе го направи ВМРО-ДПМНЕ.

„Кога некој ви вели се е попусто, не, не е. Македонија ќе биде дом за секој еден Македонец, Албанец, Турчин, Ром и сите останати. Македонија ќе биде дом за сите. Сега има една тажна мачна сурова реалност во која живееме, многу млади иселени и нивни роднини баби, дедовци кои чекаат повик. Ќе заврши ова време, младите ќе останат тука“, кажа Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше и за политичката матрица на СДСМ, објаснувајќи кои се нивните четири чекори на владеење.

„Првиот чекор е предизборна лага, а потоа доаѓа вториот чекор или национален срам, трет корупција и кримнал, и четврт, а тоа е заробено обвинителство и судство со цел пресметка со неистомисленици“, кажа Мицкоски.

Како што рече тој, коалицијата СДСМ-Беса ја ставила иднината на Македонија на маса, по што следи нејзина федерализација, а потоа и нејзино уништување.

„Заокружувајќи за Заев и СДСМ секој треба да знае дека заокружува за распарчена Македонија, но јас сум убеден дека граѓаните без разлика на етничка припадност се определени за обнова, за Македонија која ќе биде пристојно место за живеење за секој роден овде во Македонија“, посочи Мицкоски и повикувајќи ги граѓаните да го заокружат бројот 14 порача дека доаѓа казната за власта на Заев и СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески на граѓанска трибина: Компромисот со криминалот нè носи далеку од ЕУ

Објавено пред

Петар Богојески, лидер на Македонски концепт и носител на изборна листа за пратеници за ИЕ1 на вечерашната граѓанска трибина која се одржа во Аеродром подетално се осврна на закочените евроинтеграциски процеси во Македонија и, како што рече, руинираниот судски ситем во државата.

„Никој не кажува која е причината за забавување на процесот на интеграција во Европската унија. Не е вистина дека не мрази учителката како што се обидуваат политичарите во Македонија да го претстават тоа. Никој не не мрази, туку си се мразиме самите себе со тоа што со прст не мрднавме да направиме реформи во она што ни беше најважно за земјата, а тоа се правдата и правото. Токму поради тоа станавме некредибилен партнер за преговори со ЕУ”, истакна тој.

Како што рече Богојески, многу луѓе завршиле во затвор, вклучувајќи го и чичкото со ќебапите од Велес, ама никој не завршил во затвор од политичарите или високите функционери.

Освен ЕУ интеграциите и судството, тој се осврна и на темите за борба против криминалот и корупцијата, економијата, земјоделието и внатрешната политика.

„Владее ненормалност во земјата и токму ова е последна шанса за нормална држава. Македонски концепт создаде понуда, создаде број 10 и граѓански листи кои се најдобриот избор за Македонија. Гласот за број 10 е глас за граѓански пратеници во парламентот“, истакна Богојески.

Покрај него, на трибината говореа и кандидатите за пратеници д-р Елена Зафировиќ и Калин Митрески и адвокатот Владимир Бангиевски.

„Судската власт во изминатите 30 години од моментот на осамостојување на земјата убедливо е најслабата алка во системот на власта. Не сум личен поборник на теоријата дека е доволно само да го смениме законот и со тоа да ја завршиме целата работа. Ниту едната, ниту другата партија кои што само се менуваат на четири или повеќе години не придонесоа за стабилно, ефикасно, ефективно судство”, изјави Бангиевски.

Калин Митрески порача дека ако сакаме да имаме ефикасно судство, тоа треба да биде составено од професионалци, а не, како што кажа, од луѓе кои потекнуваат од одредена фамилија и генерации и само ја продолжуваат фамилијарната лоза.

Елена Зафировиќ, кандидат за пратеник за ИЕ1 која говореше на темата здравство рече дека како што ни треба правна држава, така ни треба и здравство и образование.

„Мора да направиме промени, затоа што луѓето кои што се способни, полни со знаење и ентузијасти си заминуваат од државата затоа што не се препознаени како такви. Не се препознаваат личните квалитети, туку политичката припадност“, порача таа.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Го распламтивме огнот на македонскиот идентитет

Објавено пред

Докажавме дека не само што не згаснал пламенот на македонскиот јазик и идентитет, напротив, го расплативме тој пламен, денес македонскиот јазик е признаен од целиот свет, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната трибина на СДСМ и коалицијата „Можеме“ во Прилеп.

„Бидете горди, создадовме држава суверена, каде што живеат Македонци, признаена од целиот свет. Тие што го нарекоа Блаже Конески џуџето од Небрегово не можат да продаваат лажен патриотизам и национализам. Нашиот идентитет го зачувавме со памет и со мудрост“, истакна Заев.

Според него, последен доказ дека сме го зачувале и зацврстиле нашиот идентитет и нашиот македонски јазик е преговарачката рамка со ЕУ.

„Таму јасно стои дека европското законодавство ќе биде преведено на македонски јазик. Со години во извештаите од ЕУ не стоеше македонски јазик, туку службен јазик или јазикот на мнозинството граѓани, денес тоа веќе го нема. Македонски јазик, без фусноти, без ѕвездички“, посочи претседателот на СДСМ.

Заев порача дека граѓаните гледаат сé – и кој се грижи за националните интереси, и кој мисли на економијата и затоа, како што кажа, нема да дозволат лажните патриоти од ВМРО-ДПМНЕ да ја вратат државата назад во изолација.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион3 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион4 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет7 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион9 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија9 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија10 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија12 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион12 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион13 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион13 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија14 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет15 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет15 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет16 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија16 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион16 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие