Контакт

Политика

Собранието ќе го гласа новиот лустрациски состав

Објавено пред

Народните избраници во Собранието на Република Македонија треба да се изјаснат и да гласаат за новите членови на лустрациската Комисија во рамки на 11 – та собраниска седница откако во средата собраниската Kомисија за верификација на фактите го утврди составот за нов мандат на лустрациското тело по огласот, кој неодамна беше распишан.

Петмина од старите и шест нови лустратори ќе бидат дел од новиот лустрациски состав кој ќе треба да го спроведува процесот на лустрација во наредните четири години.

 

Согласно предлог-одлуката, за претседател на Комисијата за лустрација повторно се предлага Томе Аџиев, за негов заменик Асан Љума, а за членови  Новица Велјаноски доктор на правно историски науки, Вецко Здравески, магистрант по политички науки од Кичево, Предраг Димитровски, дипломиран новинар од Скопје, Игор Лазаровски, дипломиран шумарски инженер од Скопје, Сашко Јанев, секретар на општина Неготино и магистрант по историја, Даут Даути, новинар од Скопје, Шпенди Винца, дипломиран социолог од Струга, Ристана Лалчевска дипломиран правник, како и Линко Бејзаровски, политоколог од Пласница.

 

Пред пратениците на продолжението од 11 – та собраниска седница на дневен ред предвидено е да се најде и Дополнетиот предлог закон за прекршоците во второ читање, како и предлог законите за изменување и дополнување на законите за внатрешни работи, за основно образование, за средно образование, за високо образование, за социјална заштита, за рибарство и аквакултура, сите по скратена постапка.

 

Собранискиот состав треба да расправа и по Предлог законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за финансирање на Проектот за рехабилитација на магистралните и регионалните патишта, кој ќе се склучи меѓу Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка и Јавното претпријатие за државни патишта, по скратена постапка./крај/мф/ап

Македонија

(Видео) Николовски од Крива Паланка: Со СДСМ се градат патишта и водоводи насекаде

Објавено пред

„Се наоѓаме на влезот на Крива Паланка каде се гради експресниот пат Крива Паланка – Ранковце во должина од 23 километри.Источниот регион е добар пример за тоа дека кога се работи има резултат. Единаесет години ВМРО-ДПМНЕ го маргинализираше, го осиромашуваше, буквално го уништи. За само две и пол години, на истокот му се врати сјајот. Далеку од тоа дека се сме направиле, има уште многу работа пред нас. Но можеме уште повеќе и уште подобро“, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и носител во ИЕ 3.

„Не потпаѓајте под лагите драги луѓе. Затоа ги викаат фејк-њуз ВМРО. Мицкоски лаже за некакви фусноти, Николоски лаже дека ќе се затворале фабрики, Јанушев покрај криминални афери, сега гледаме дека е и насилник и за жените зборува без грам човечност!Гледајте ги фактите и реалноста. Ние сме македонски народ, со македонски јазик кој никогаш не бил повеќе признаен низ светот, во членка на НАТО и држава која влегува во ЕУ.

Замислете само неколку години нанапред кога ќе ги жнееме плодовите од сето ова. Уште невлезени во ЕУ, ние веќе почнуваме да одиме напред, а ќе одиме уште побрзо со отворање на врати кои за нас отсекогаш ни биле затворени. Тоа било за секоја земја членка на ЕУ, ќе биде и за нас.Тоа е иднината. А сегашната реалност е дека го изградивме и го пуштивме во употреба автопатот Миладиновци-Штип, патните правци Штип-Радовиш и Штип-Кочани ќе бидат комплетно пуштени во употреба во следниот период“, додаде тој.

Николовски рече дека се градат 260 километри автопати и 300 километри експресни патишта.

„Градиме 900 километри локални патишта. Рехабилитираме повеќе од 1.500 километри постоечки патни правци.Се проширува патната и граничната инфраструктира на клучните премини Ќафасан и Деве Баир. Овде во Крива Паланка го градиме патот Крива Паланка –Деве Баир, и експресниот пат Ранковце – Крива Паланка.Се гради насекаде, нема привилегирани региони.

Ја гасифицираме земјата. Влегуваме во завршницата на реализацијата на гасоводните магистрали, и продолжуваме додека не донесеме гас во секој дом. За да имаме пониски сметки за греење, за да имаме почист воздух.Иднината е зелена, самоодржлива и енергетски ефикасна. Иднината е паметна.Внимавајте кому ќе го дадете вашиот глас. За иднината се работи. Сакаме заедничко општество, еднаквост или сакаме да вратиме насилници на власт кои ќе ни прават списоци и ќе не држат во несигурност и страв.
Гласаа против зголемување на минималната плата. Во нивно време беше 9.000 денари. Сега е 14.500, а ќе ја покачиме на 20.000 денари во следниот мандат. Не го запирајте прогресот драги пријатели.Можеме уште повеќе и уште подобро“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска во Драчево: Стандардот ќе се зголемува

Објавено пред

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со жителите на Драчево рече дека СДСМ е партија која што навистина се грижи за сите граѓани и посветено работи на намалување на сиромаштијата и на нова развојна економија.

„Обезбедуваме 300 милиони евра поддршка за компаниите од буџетот на државата и уште дополнителни 300 милиони од европските фондови. Работиме на зголемување на животниот стандард и затоа претходниот мандат во дијалог со работодавачите и синдикатите ја зголемивме минималната плата од 9.000 на 14.500 денари. Со новиот мандат ќе имаме раст на минималната плата до 40% и раст на просечната плата до 30%”, рече Царовска.

Царовска истакна дека СДСМ се грижи за повозрасните и дека не ги заборави пензионерите изминатиот период.

„Не сме како ВМРО -ДПМНЕ коишто надвор од законската рамка ви даваа само 500 денари зголемување. Ние ги зголемивме сите пензии за 722 денари и оваа сума влезе во основицата на пензиите и се исплаќа секој месец. Пензискиот фонд е стабилен, пензиите се сигурни и се исплаќаат предвреме”, рече Царовска.

Како социјал-демократи вложуваме во сите граѓани и во децата. Пораснаа платите на вработените во градинките, на социјалните работници, во здравството, образованието, армијата, културата. Ја зголемивме социјалната помош за 300 проценти и она за коешто со гордост говорам секогаш немаме повеќе деца во институции. Тие сега живеат во домови налик семејните и се дел од општеството”, рече Царовска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоска од подножјето на Шара: Воведуваме еко стандарди, ја чуваме природната убавина на државата

Објавено пред

„Она што би сакала да истакнам за овој регион е тоа дека со прогласување на Шара за национален парк ќе го забраниме секое експлоатирање на природните богатства. Од криволовот и риболовот, непланската дива сеча на дрва за огрев, до градење на хидроцентрали и секакви дивоградби.Ќе може само да се развива планинскиот туризам со строго утврдени критериуми. И, нормално, ќе овозможиме планско зафаќање на водата за пиење без да се наруши биодиверзитетот“, изјави Фаница Николоска, носител на листа на СДСМ во ИЕ6.

„Ги чистиме водите кои ни ги напојуваат плодните, полиња со изградба на пречистителни станици.Вложуваме во градење на регионални депонии за да си ја исчистиме почвата од ѓубре, а преку проектот за енергетска ефикасност и гасификацијата добиваме почист воздух, а пониски сметки за струја.Покажавме дека можеме и умееме. По 15 јули ќе покажеме дека можеме уште повеќе и уште подобро“, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката...

Свет47 минути

Осумгодишно момче убиено во пукање во САД

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште...

Свет57 минути

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет2 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет2 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет2 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион13 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет14 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет15 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ18 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија19 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа20 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија21 час

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ21 час

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет22 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија23 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет24 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија24 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија24 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 ден

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Досие