Контакт

Македонија

Регионален семинар за мигрантската криза

Објавено пред

Регионален оперативен семинар за управување со миграционите движења и борба против криминалните мрежи што ја поттикнуваат илегалната имиграција во Југоисточна Европа, ќе се одржи во среда во Скопје.

 

 

Македонски експерти и експерти од соседните земји: Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Грција, Косово, Црна Гора и Србија, ќе ја истакнат во текот на следните два дена потребата за зацврстување на соработката на хуманитарен и безбедносен план.

 

Овој семинар треба да овозможи запознавање преку размена на информации и потврдени практични постапки на експертите за истрага коишто се специјализирани во областа на борбата против организираните мрежи на шверц и нелегална имиграција, како и за истражните техники и откривањето на фалсификувани патни документи и за споделување на собраните податоци и размена на конкретни оперативни искуства. /крај/со/ст

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Јово Вангеловски два и пол часа сведочеше во Обвинителството за злоупотребите со АКМИС-от

Објавено пред

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, повеќе од 2 и пол часа во зградата на Јавното обвинителство, дава исказ како сведок за предистражната постапка за злоупотребите со АКМИС-от во кривичниот суд во Скопје и во Врховниот суд.

На прашање за што бил повикан, рече дека бил повикан како сведок. Му поставувале прашања обвинителите. Рече дека влегол во Обвинителството од таму од каде што се влегува, бидејќи камерите претходно не го регистриаа дека влегува од главниот влез.  Извори од ОЈО велат дека тие не му овозможиле да влезе од службениот влез.

Вангеловски е повикан како сведок во предистражната постапка која ОЈО Скопје ја отвори за злоупотреби на системот за електронска распределба на судски предмети. Извештајот што го изготви Министерството за правда утврди бројни нерегуларности во АКМИС системот во најголем дел во кривичниот, Апелацискиот и Врховниот суд.

СЈО го посочи Вангеловски како еден од четворицата судии кој го има во бомбите и кој издавал информации во јавноста за одредени предмети.

Исказ во обвинителството даде и поранешниот прв човек на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, кој е осомничен за злоупотреба на службената положба и несовесно работење во службата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заменик-министерот Максути на состанок со министрите за одбрана од Западен Балкан во Австрија

Објавено пред

Од

Заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Беким Максути, денеска во Грац, Австрија, учествуваше на неформалниот состанок на министрите за одбрана на земјите од Западниот Балкан и Австрија, информираат од Министерството за одбрана.

Состанокот беше под покровителство на австрискиот министер за одбрана, Марио Кунасек, кој ги информираше балканските колеги за заклучоците од неодамнешниот состанок на министрите за одбрана на Европската Унија во Виена, додаваат во соопштението од Министерството за одбрана.

На состанокот се разговарало за безбедносната соработка на земјите од Западниот Балкан и Европската Унија со цел зацврстување на безбедноста и стабилноста, а средбата финиширала со заедничка декларација во која се истакнува силната поддршка на европската перспектива на Западен Балкан, како и заедничка акција во справувањето со безбедносните предизвици и соработка на планот на заштита на границите од илегална миграција кон ЕУ, се наведува во соопштението.

„Македонија се соочува со истите безбедносни предизвици и закани како и другите држави од Западниот Балкан и остатокот од Европа. Владата на Република Македонија е убедена дека стабилното и посветено добро владеење и безрезервната примена на правото може да обезбедат услови за безбеден и економски просперитетен регион“, рече заменик-министерот на состанокот.


Максути, меѓудругото, посочил дека граѓаните на Македонија се пред клучен момент – референдумот на 30 септември, кој ќе влијае не само на безбедноста, стабилноста и просперитетот на земјата туку и на целиот регион. Тој истакнал дека граѓаните на нашата земја покажаа дека сакаат промени, сакаат да живеат во слободно, демократско општество во кое владеат правото и слободното изразување, а медиумите се гласен коректив на политиката.

Заменик-министерот додал дека Македонија со потпишаните договори со Бугарија и со Грција покажа дека инвестира во добрососедските односи и на градењето мостови на соработка, наместо непријателство, и дека соседите го препознаа тоа и дадоа целосна поддршка за членството на Македонија во НАТО и Европската Унија, наведуваат во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тевдовски: ЕУ поддржува изградба на инфраструктура во Македонија

Објавено пред

Од

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, оствари средба со градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов. Во фокусот на средбата беа тековни и планирани инвестиции во општината, инфомираат од Министерството. А со таа цел, додаваат оттаму, заедно извршиле увид на градежните работи на булеварот Првомајска, кој во моментот се реновира.

Проектот се реализира преку проектната единица на МСИП на Светската банка во Министерство за финансии. Средствата за негова реализација се обезбедени преку ЕУ, додаваат од Министерството за финансии во своето соопштение.

„Европската Унија инвестира во инфраструктурни проекти. Нашите партнери го поддржуваат развојот со над 90 милиони евра годишно“, истакна Тевдовски.

Овие проекти се важни за локалната економија и за Владата приоритетен е економскиот развој, додаваат во соопштението.

Тевдовски заедно со градоначалникот оствари средба и со стопанствениците.

„Водиме политика со која се поддржуваат домашните компании. Првпат има сериозна поддршка за нашите компании од буџетот“, порача тој.

Тевдовски, меѓу другото, нагласи и дека влезот во НАТО ќе придонесе за раст на странските инвестиции. Безбедноста е најважна за инвеститорите.

Со стопанствениците беше разговарано и за повратот на ДДВ, а министерот за финансии ги информирал дека во август има 2,7 милијарди денари поврат на ДДВ. Повратот на ДДВ кон фирмите се прави навреме и неселективно. Ова е важно за подобрување на ликвидноста, истакна министерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ3 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија3 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет5 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија6 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион6 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет7 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион8 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет20 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион22 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија23 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија24 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие