Контакт

Региони

НВО-а: Заштитата на Радика е голема победа

Објавено пред


Претставници граѓанските здруженија од Дебар и поширокиот регион во вторникот по повод Светскиот Ден на Водата организираа Дебата околу состојбата со водите во регионот на Дебар, центар Жупа и Маврово и Ростуше.

Оценето е дека со бројните активности и акции за заштита на реката Радика, невладиниот сектор успеал да ја спречи девијацијата на дел од водите на Радика.

Координаторот на активноста Шуип Марку нагласи дека „Дебар токму на овој ден има право да прославува за големата победа за спас на реката Радика“.

Со бројните протести против изградбата на хидроцентралата Луково Поле на територијата на Националниот парк „Маврово“, е спречено изумирање на убавата река Радика, а со тоа и целиот регион, нагласи тој и додаде дека по аргументите кои ги истакнал невладиниот сектор, Светската банка и Европската банка за Обнова и Развој направи елаборат со кој е утврдено дека со девијацијата на водите на Радика и Мала река се врши нарушување на биодиверзитетот во овој регион на Македонија. Наведените институции токму поради штетите во биодиверзитетот не дадоа зелено светло и за изградба на ХЕЦ „Бошков Мост“, беше нагласено во Дебатата .

Во дебатата е нагласено дека општините Дебар, Центар Жупа и Маврово – Ростуше имаат прекрасни чисти реки и езера кои треба да се сочуваат како такви. Заради заштита на водите, невладините организации од овој регион ќе продолжат да се грижат максимално за нив, и тоа со преземање на бројни активности. /крај/мн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

Нов резервоар за стабилно водоснабдување на Дебар

Објавено пред

И покрај тоа што градот Дебар се снабдува со вода за пиење од водоводот Росоки – Дебар и во актуелниот резервар во градот влегуваат 120 литри во секунда, сепак секое лето се чувствува голем недостиг на вода. Градоначалникот на Дебар, Ружди Лата, најави изградба на уште еден нов резервар за вода со капацитет од 500 кубици вода, но исто така апелираше за стопирање на појавата на злоупотреба на водата за пиење за наводнување зелени површини. Тој додаде дека Дебар има доволно вода и во текот на летниот период не смее да се дозволи делови од градот да се соочуваат со проблемот со недостиг на вода.

Директорот на ЈКП ,,Стандард“, Мазлум Леши, информираше дека раководството на јавното претпријатие кое стопанисува со водоводот Росоки – Дебар веќе ги има преземено сите мерки за стопирање на појавата на злоупотреба на водата за пиење за наводнување земјоделски површини во делови на периферијата на градот. Исто така тој нагласи дека се преземени мерки и за подобрување на наплатата на сметки бидејки претпријатијата, фирмите и граѓаните на ЈКП ,,Стандард“ му должат над 1 милион евра. Поради оваа состојба, оваа јавно претпртијатие ги нема платено придонесите за здравствено и пензиско осигурување за вработените околу десетина години.

К.М.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

Објавено пред

Од

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10 низ Македонија.

Станува збор за последните 28 километри од автопатот „Пријателство“, чија изградба почна во септември 2012 година. Автопатот на релацијата Демир Капија – Смоквица се градеше со 130 милиони евра средства од Европската инвестициска банка, со кредит од 107 милиони евра Европската банка за обнова и развој и со 45 милиони евра грант од Европската комисија.

Свеченото пуштање во употреба се одржува пред вториот тунел, а на церемонијата присуствуваат претставници на Владата, како и претставници на Директоратот за проширување на Европската Унија, највисоките претставници на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија, претставници на локалните самоуправи низ кои поминува автопатот „Пријателство“ од Коридорот 10 во Република Македонија, претставник на централната власт на Република Грција и претставници на компаниите изведувачи на работите на оваа делница.

По шест години работа, делницата располага со две клучки кај Миравци и Смоквица, два тунела долги по 1.200 метри, шест моста со должина од 100-500 метри, шест потпатници и два натпатника. Таа е широка 25,6 метри, има две ленти за возење и една за застанување и средишен зелен појас широк три метри.

Специјалното јавно обвинителство минатиот месец отвори истрага наречена „Актор“, која се однесува на фаворизирање на истоимената грчка компанија, којашто беше избрана да го гради автопатот од Демир Капија до Смоквица, иако подобра понуда имала италијанска компанија.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Спроведена акција за чистење на езерото Козјак

Објавено пред

Од

По повод одблежувањето на 22 април, Денот на планетата Земја, Министерството за животна средина и просторно планирање, на иницијатива на здружението „Гоу Грин“, а во соработка со фондацијата „Поврзување на природни вредности и луѓе – Македонија“ (CNVP), спроведе акција за чистење на езерото Козјак, како дел од националната кампања за чистење на несоодветно депонираниот отпад – „Македонија без отпад 2018“.

Централниот пункт на акцијата за чистење на езерото беше лоциран во туристичката населба Близанско.

„Целта на оваа акција е не само да го исчистиме веќе расфрлениот отпад, туку и да пратиме порака до сите наши граѓани дека е време да го промениме несоодветното однесување во природа“, изјави по тој повод заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули.

Тој апелираше за сеопфатна акција и нагласи дека доколку сакаме да ставиме крај на пластиката како отпад, тоа да го направиме уште дома селектирајќи го отпадот во посебни контејнери. Според него потребна е едукација и развивање на свеста уште во градинките и училиштата.

Оваа година, одбележувањето на Денот на планетата Земја се одвива под мотото „Да го запреме загадувањето од пластика“, а со масовната акција на чистење на езерото Козјак, Македонија го даде својот придонес во глобалната мисија за заштита нашиот единствен дом.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија2 часа

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие