Контакт

Региони

Предвремени парламентарни избори на Косово

Објавено пред

Гласањето на предвремените парламентарни избори на Косово започна денес точно во 7 часот со гласање на претседателката на Централната изборна комисија (ЦИК) Ваљдете Дака на едно од избирачките места на Факултетот за технички науки.

1.067 кандидати се натпреваруваат за 120 места во Собранието на Косово. Дваесет партии, четири коалиции, како и еден независен кандидат од бошњачката заедница учествуваат на изборите.

Шестмина се номинирани за косовски премиер, пет од албанската и еден од српската заедница.

Гласањето се спроведува на 2.547 избирачки места, 1.937.869 гласачи имаат право на глас, или 111.733 повеќе отколку на локалните избори 2017 година.

Централната изборна комисија донесе одлука дека 35.087 граѓани надвор од Косово имаат право на глас.

Според аналитичарите и набљудувачите, изборната кампања поминала во мирна и фер атмосфера со помалку вербални напади и навреди од претходните избори за 2017 година.

Од безбедносна гледна точка, исто така, немало значајни инциденти, освен обидот за притисок и заплашување на кои биле изложени косовските Срби во северниот дел, но и во другите делови на Косово.

34.558 акредитирани набудувачи ќе ги набљудуваат изборите во Косово. Ангажирани се 6.000 полицајци и 100 обвинители за безбеден тек на изборите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Денот на народното востание одбележан на три локации во Битола

Објавено пред

На три локации во Битола свечено беше одбележан 11 Октомври, денот кога пред 78 години тогашните борци ја започнаа битката за ослободување од фашизмот.

Свежо цвеќе пред споменикот на загинатите борци пред Центарот за култура во Битола положија битолската градоначалничка, Наташа Петровска, претставници на Советот на Општина Битола, Општинскиот сојуз на борците, претставници на политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како и нивните подмладоци.

„Денес е еден од најзначајните празници од нашата историја, денот кој што е поврзан со нашата слобода, со нашата независност, просперитетот и нашата иднина. Токму во оваа прилика сакам да им се заблагодарам на сите наши борци кои што ги положија своите животи, токму за нашата слобода. Нека ни е вечен и честит празникот 11 Октомври“, рече градоначалничката Петровска.

Свое обраќање имаше и претседателот на Сојузот на борци од Битола, Александар Трајковски.

„Овој ден е значаен за нас, затоа што ова беше почеток на добивање на слободата, создадовме држава и посреќен живот за идните поколенија, создадовме и целосно подобри услови за живеење, затоа што тоа беше и социјална револуција. Нека ни е среќен и долговечен овој празник“, истакна Трајковски.

Делегацијата предводена од градоначалничката Петровска положи цвеќе и пред споменикот на народниот херој Стив Наумов, лоциран пред Офицерскиот дом во Битола, како и на партизанските гробишта, со што им оддадоа почит на сите народни херои, кои ги положија животите во Втората светска војна, за слободна и независна држава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јавен повик: Еден милион долари за финансирање на општините 

Објавено пред

За сума од 1 милион американски долари, министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, заедно со амбасадорката на Кралството на Шведска, Кристин Форшгрен Бенгстон, и постојаната претставничка на УНДП, Нарине Сахакјан, го претставија отворениот јавен повик за финансирање на проектна документација за општините, за изградба и реконструкција на инфраструктурната мрежа, како и на јавните објекти.

„Ова е отворен јавен повик според кој ги мотивираме општинските власти да ја искористат можноста за употреба на европските фондови, овој пат со поддршка од УНДП, како и шведската амбасада со цел подобрување на патната инфраструктура, социјалната инфраструктура, како и проекти поврзани со животната средина, влијанието на климатските промени, како и заштита на водните ресурси. Ние како Министерство за локална самоуправа сме навистина благодарни за укажаната поддршка и помош, така што сите заедно навистина треба да ја направиме нашата држава подобро место за живеење“, истакна министерот за локална самоуправа, Горан Милевски.

Тој објасни дека минималните и максималните износи за кои секоја општина може да поднесе барање се 10.000 американски долари и 30.000  американски долари. Максималната сума за поддршка за овој повик за предлози е 100%, односно нема потреба за кофинансирање од барателите во случаи кога конечниот износ за поддршка, а во случаи кога овој конечен износ ги надминува овие ограничувања, барателот ќе треба да обезбеди кофинансирање за разликата до крајниот износ од сопствени или други извори.
Шведска е долгорочен поддржувач на интеграцијата на нашата држава во ЕУ, обезбедуваат политичка поддршка и развој на соработка, на ниво на целата земја и на локалните заедници.

„Како некој што доаѓа од мало село, сметам дека поддршката на локалните самоуправи е исто така важна на ниво на целата земја. Во таа насока го поддржуваме и овој проект, кој ќе биде спроведен од УНДП. Шведската Влада обезбеди финансиски средства за воспоставување на овој Фонд за техничка документација. Фондот ќе има еден милион американски долари и целта е да ја поддржи подготовката на техничката документација од страна на општините.
Во рамките на овој проект општините преку најразлични проекти ќе може да учествуваат на јавниот повик со цел да ги подобрат инфраструктурата, патиштата, водоводната и канализациската мрежа, еколошките стандарди. Проектите ќе бидат финансирани преку грантови или, пак, кредити со ниска каматна стапка.

„Ние преку проектот ‘Градење на општинските капацитети за имплементација на проекти’,сакаме да ги поддржиме општините во нивниот развој и да го подобриме животот на граѓаните преку најразлични развојни проекти во рамки на стратегијата и приоритетите на Северна Македонија и аспирациите за членство во ЕУ, а ова е само почеток на имплементирање на реформите и регулативите кои ќе придонесат во модернизирање на општините. Со сплотеност ние ќе помогнеме да се подобрат условите за живот во републиката на долг период“,  вели Нарине Сахакјан, претставничката на УНДП во земјава.
Во ноември 2018 година УНДП и Шведската агенција за меѓународен развој (СИДА) го потпишаа договорот за спроведувањето на проектот „Градење на општинските капацитети за имплементација на проекти“. Една од трите главни цели на овој проект е да се дефинира, воспостави и да се управува со Фондот за техничка документација што ќе ги обезбеди финансиските ресурси што им се потребни на помалку развиените општини за да ги завршат неопходните подготвителни работи (вклучително и урбанистичките планови) за изработка на проекти со коишто можат да конкурираат за фондови од ЕУ, од државата или од други донатори, било преку директни грантови или со кредити со ниски каматни стапки.

Од проектот исто така се очекува да се креира општински индекс за развој, алатка што ќе ѝ помогне на Владата, донаторите и други засегнати страни во регионалната развојна политика да одредат кои се помалку развиените општини согласно групата индикатори, а врз основа на статистичките и други официјално достапни податоци.

Прикажи повеќе...

Македонија

Прилеп ја обновува традицијата за марш до Могилата на непобедените за 11 Октомври

Објавено пред

Општина Прилеп годинава подготви богата програма за одбележување на 78 годишнината од почетокот на антифашистичката револуција. Одбележувањето ќе трае до 15 октомври, а започна во недела на 6 октомври, со одржување на Меѓународниот турнир на џудо клубот „СЕИШИН“ и Downhill купот „Топташ 2019“.

Покрај изведбата на театарската претстава „Глембаеви“, изложбата на Меѓународна ликовна колонија „Куманово“ 2018, крводарителската акција на Црвениот крст, промоцијата на книгата „Старите занаети во Прилеп“, мотокрос трката „Stormriders 2019“, авто слалом натпреварот „Прилеп 11 Октомври 2019“, традиционалниот импровизиран напад на градот и огнометот, како и повеќето други манифестации, Општина Прилеп, како што потенцираше градоначалникот Илија Јованоски, годинава посебен акцент става на обновувањето на традицијата на организирање граѓански марш до Могилата на непобедените.

„Оваа година Општина Прилеп става посебен акцент на она што ќе се случува во петок, кога ќе биде положено свеќе на спомениците на Методија Андонов – Ченто и Кузман Јосифоски – Питу, после што ја обновуваме традицијата на организирање граѓански марш од меморијалниот музеј ’11 Октомври’, од Участакот, до Могилата на непобедените. Заедно со граѓаните, со многу здруженија, пријатели и почитувачи на борците и боречката организација, ќе го посетиме Паркот на револуцијата, каде ќе положиме цвеќе на Алејата на народните херои, споменикот ‘Жена борец’ и Могилата на непобедените, каде ќе има обраќање на претставници на локалната самоуправа, Владата и Сојузот на борци. Ја користам оваа прилика да ги повикам граѓаните да ни се приклучат на овој марш, со што ќе им оддадеме почит на борците кои ја оствариле оваа наша денешна слобода“, изјави градоначалникот Јованоски.

Во одбележувањето на празникот се вклучува и Градската библиотека „Борка Талески“ со двата настана: промоција на книгата „Старите занаети во Прилеп“ на авторот Моника Талеска и изложбата „Да ги зачуваме старите занаети во Прилепската чаршија“.

Главната манифестација ќе се одржи утревечер (10. октомври), а градските власти најавуваат изненадување за присутните граѓани.

Меѓу останатите настани предвидени во Програмата се фестивалот „Со Марко на улица“, изложбата на скулптура на Марјан Стојаноски и детскиот фестивал „Ѕвездички“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ15 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион16 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура16 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија19 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија19 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа20 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија21 час

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет22 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија2 дена

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт2 дена

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија2 дена

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија2 дена

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион2 дена

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија2 дена

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно2 дена

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ2 дена

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Досие