Контакт

Региони

Со германска донација опремени два кабинета во техничкото училиште во Битола

Објавено пред

Во соработка помеѓу средното техничко училиште од Битола, Општина Битола и Амбасадата на Сојузната Република Германија, денеска беше промовиран проектот „Опремување кабинет за практична настава по електроенергетика и кабинет по физика“ со наставни средства и опрема за наведените наставни предмети.

Со успешно подготвениот проект од училиштето, адаптацијата на соодветните услови од Општината и финансиската поддршка од германската амбасада се создаваат комплетно нови услови што ќе бидат во функција на воспитно-образовен напредок и постигнување високи резултати на учениците.

„За добар воспитно-образовен процес, за вистински успешна настава, секако, најпотребното нешто, покрај наставен кадар што е добро обучен, се и нагледните средства, така се разбудува и интересот кај учениците, меѓутоа и можноста директно преку тие нагледни средства да ги гледаат појавите и процесите што треба да ги стекнат како теоретско знаење и тоа точно преку практично согледување на нештата. Токму затоа велам дека овој ден е значаен не само за техничкото училиште туку воопшто за воспитно-образовниот процес во нашата општина. Голема благодарност до германската амбасада што овозможи да ни ја донесе оваа донација во вредност од 5.500 евра, каде што Општината својот придонес го даде со над 230.000 денари во овозможување овие кабинети да изгледаат онака како што треба бидејќи станува збор за опрема што треба да биде сместена во добри услови. Она што останува, а верувам ќе биде искористено и од учениците и од наставниците, е да стекнат многу повеќе знаења, а ќе бидат искористени од учениците во нивното понатамошно школување на оние што ќе одлучат и понатаму да се образоваат, но и оние што ќе решат да одат на пазарот на трудот со своето средно образование да бидат многу пообучени, поуспешно опремени, за да се снаоѓаат и да имаат продуктивност и за себе, но и за општествената заедница“, изјави Петровска.

Заменик-амбасадорот на Германија нагласи дека стручното усовршување на учениците е од голема важност за економски напредок, што исто така е причина за нивната инвестиција во оваа област.

„Овде финансиски го поддржавме опремувањето два кабинета – по физика и електроенергетика – и тоа го сторивме од нашиот Фонд за мали грантови, од Амбасадата, пред сè, затоа што проектот беше многу добро подготвен и гледаме многу смисла во понатамошната стручна обука на учениците. Најголемата тајна на економската моќност и сила на Германија е токму стручното образование. Токму таа комбинација од универзитетско и стручно образование, кое исто така би сакале да се случува и во Македонија. Самото образование е еден многу осетлив сегмент во секоја држава и од таа причина сметаме дека е многу добро што даваме поддршка во оваа област“, изјави заменик-амбасадорот на Германија, Петар Шален.

Директорот на училиштето потсети на претходната состојба во училиштето изразувајќи големо задоволство што првпат, по дваесет години, во ова училиште има можност да види соодветни услови за практично усовршување на учениците.

„Денес, чест ми е да ги пуштиме во употреба овие два кабинета по физика и по практична настава по електроенергетика, искрена благодарност до Амбасадата на Сојузната Република Германија и Општина Битола, кои застанаа зад овој наш проект. Кабинетите ги подготвивме како доста опремени нагледни простори, каде што учениците ќе може да го најдат креативното во себе и да постигнат сè подобри резултати во наставата. Претходно немаше никаква опрема, немавме кабинет по физика, наследивме ужасна состојба во образованието, се трудиме да ги искористиме сите ресурси и соработка со Општината, приватни фирми, амбасади“, изјави директорот на СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ од Битола, Владимир Роме.

Координатор на проектот е Билјана Маринова, професор во училиштето. Придобивките од овој проект треба да се очекуваат и во наредните години заради запишување поголем број ученици во ова училиште. Во моментот околу 700 ученици се опфатени со кабинетска настава по физика, а кабинетската опрема е од најсовремен карактер и во целост ги задоволува барањата на наставните програми.

Македонија

Иван Лотески втора година по ред го фати крстот во Охрид

Објавено пред

Иван Лотески од охридската населба Варош втора година по ред го фати Светиот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли митрополитот Дебарско-кичевски, владиката Тимотеј.

„Ова ми е втор пат како го фаќам крстот. Немав големи очекувања, но ете стигнав до крстот и успеав да го фатам. Сите охриѓани да го прославиме празникот и на сите да ни донесе здравје, љубов и среќа“, рече Лотески и додаде дека минатата година му била многу успеша, па се надева и оваа да биде таква.

Прикажи повеќе...

Македонија

Романо Проди одликуван со награда за хуманизам

Објавено пред

Охрид и Македонија се прататковината, магна карта на европскиот хуманизам, со самиот факт што Свети Климент Охридски, на стотина години пред првиот европски универзитет, во Болоња, овде ја формираа првата хуманистичка школа.

Со овие зборови, вечервa во Куќата на Уранија (МАНУ), официјално му беше врачена Светската награда за хуманизам, за 2018 година, на Романо Проди, политичар, хуманист, универзитетски професор и еден од водечките интелектуалци на стариот континент.

Наградата, на Проди, еден од визионерите и градителте на европската идеја, му ја врачи В.Д. градоначалник на Охрид, Константин Георгиески, кој, меѓу другото нагласи дека од вечерва Романо Проди, со целиот негов политички и хуманистички беграунд, ќе биде дел од охридската калдрма и светостите на македонската духовна и црковна метропола.

Екс-премиерот на Италија и поранешен претседател на Европската комисија, Проди, заблагодарувајќи се на признанието, додаде дека духот на европската идеја не се профитот и економското поврзување, туку хуманизмот и солидарноста.

„Европа е заедница на малцинства. Кога бев во Романија, еден тамошен пратеник ми кажа, како неговиот татко бил убиен, само затоа што таму бил малцинство, како што бил убиен и неговиот дедо – за истото. Тоа повеќе не смее да се случува. Европа треба да биде семејство на мир и солидарност, во европската архитектура, како темел треба да влезе балканската стратегија, но и нешто пошироко – солидарноста со африканските земји, чие население, без своја вина, се раселува во очајнички поморски и сувоземни колони“, потенцираше Проди, кој 10 години во Африка беше специјален пратеник на ОН.

Дипломатот и писател, Јордан Плевнеш, во својата пригодна беседа, напомена дека, вечерва целата светска идеја на хуманизмот е во Охрид.

„Вечерва во Охрид, градот на првата средновековна европска школа на хуманизмот, на самиот почеток на 10. век, се случува една вистинскас духовна револуционерна синтеза, мегу двата митски европски градови во Европа, Охрид и Болоња“, потенцираше Плевнеш.

Доказ за духовното единство мегу Охрид и Болоња, рече натаму Плевнеш, е фактот што еден од најстарите глаглски ракописи, пишуван е во охридското село Рамне (1230-1240), а се чува во Августинскиопт манастир Сан Џакомо Маџоре во Болоња, под името Болоњски псалтир.

Плевнеш ја информираше бројната публика, дека Романо Проди е роден на денот на Свети Клименти дека во Охрид, со неговата животна сопатничка, Флавија Франзони, ќе ја прослави златната свадба – 50 години брак.

Во Охрид, вечерва зборуваа и Рикардо Бризи, професор на Универзитетот од Болоња, како и Жан Патрик Конрад од Империјалниот колеџ во Лондон.

Светската награда за хуманизам ја востанови Охридската академија на хуманизмот, по идеја на дипломатот и писател Јордан Плевнеш и со неа се слави името на Св. Климент Охридски на сите светски меридијани.

Пред професорот Проди, Охрид, градот на УНЕСКО, со ова иусклучително признание веќе ги овенча нобеловците Александр Солжењицин, Херта Милер, светските легенди Даисаку Икеда, Рави Шанкар, Питер Брук, Маноел Де Оливеира, будејќи ги изворите на духовната меморија од првата средновековна школа на хуманизмот, основана од учениците на Св. Кирил и Методиј, заштитниците на Европа.

 

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Евакуирани двајца завеани жители на Горно Мелничани

Објавено пред

Расчистен е патниот правец кон селото Горно Мелничани и двајца жители се евакуирани, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

 

„По добиената дојава од страна на двајца жители на селото Горно Мелничани, општина Центар Жупа, Подрачното одделение при Дирекцијата за заштита и спасување – Дебар излезе на терен, со што направи брза процена и со дадените препораки на Општината патот е расчистен. Двајцата жители денес напладне беа успешно евакуирани, а патот може непречено да се користи“, се наведува во соопштението.

Од Дирекцијата велат дека и понатаму активно ќе бидат вклучени за надминување на проблемите што произлегуваат од снежните наноси во земјата. Тие апелираат до единиците на локалната самоуправа да ги стават на располагање сите свои расположливи ресурси за заштита на граѓаните во согласност со Законот за заштита и спасувањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести39 минути

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Свет49 минути

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет1 час

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија2 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион3 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет3 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет5 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија19 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија20 часа

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија21 час

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија23 часа

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет1 ден

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија1 ден

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија2 дена

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија2 дена

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Досие