Контакт

Региони

Темата Совети за правилен раст и развој на децата тема која предизвика голем интерес кај прилепчани

Објавено пред


Во организација на родители од Прилеп по иницијатива на Катерина Ивановска Вангелова во саботата во големата сала Центарот култура „Марко Цепенков се одржа предавање на тема „Совети за правилен раст и развој на децата“.

 

Најчесто беа поставувани прашањата: Зошто е неопходно децата правилно да дишат и правилно да вежбаат?!Како да се контролираат мислите и чувства? Кои се факторите на детското здравје?! Како децата се дебелеат и како вишокот на мрсна храна го нарушува детскиот метаболизам?! Што е емоционална интелигенција и како таа помага да се развие самодисциплината, одговорноста и концентрацијата кај децата и како практикувањето јога помага во правилниот раст и развој на децата?!

На овие и други теми пред голем број присутните слушатели говореа неколку еминентни лекари, професори и доктори на наука од Македонија.

Д-р Благоја Ѓорѓиески, специјалист физијатар, професор по јога и претседател на Јога Сојузот на Република Македонија ја истакна дека „Неопходноста од прилагодување во денешницата за доброто здравје на децата од најмала возраст“.

Д-р Албена Манева Крстевска од Скопје, специјалист ортопед, дипломиран хомеопат, практичар за биорезонантна дијагностика и терапија говреше на темата „Вибрациите или резонанцијата како основен физички концепт во настанувањето и лекувањето на акутните и хронични заболувања кај децата“, додека д-р Александар Митов од Скопје, магистер по здравствена екологија и влијанија на животната средина врз здравјето, главен стручен консултант и иницијатор на кампањата на Владата се осврна на темата „Здравјето е избор“ и говореше за „Прекумерната тежина кај децата и последиците по здравјето“.

Д-р Жарко Костиќ од Скопје, пред присутните ја потенцира темата.„Како да ја разбудиме и одржиме генијалноста кај секој од нас“, а Нела Јолеска од Скопје, меѓународно сертифициран тренер и тренер на тренери за развој на емоционалната интелигенција, како и директор на ЕQ Excellence, пред присуните говореше „Како со критичкото размислување и креативноста можеме да ги развиваме талентите и емоционалната интелигенција кај децата“.

Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески кој присуствуваше на оваа интересна трибина за правилен развој на децата нагласи дека е ова ретка можност за добивање на многу искрени совети и нови научни сознанија од искуството на еминентни докторите и предавачите, кои првпат можат да се слушнат за доброто и правилниот развој на нашите деца./крај/мф/мт©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

Еколошките здруженија до Заев: Владата на дело да ја покаже заложбата за заштита на Охридскиот Регион

Објавено пред

Од

Владата во извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките од УНЕСКО целосно ја игнорира препораката за мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации во Охридскиот Регион, реагираат еколошките здруженија.

Оттаму потсетуваат дека препораката за прогласување мораториум била во групата итни мерки препорачани од Реактивната мониторинг-мисија на УНЕСКО и Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, кои Владата требаше да ги спроведе до 1 февруари годинава.

„Владата не само што не ја исполни оваа препорака, туку на својата 53. седница одржана на 6 фавруари годинава усвои информации што се однесуваат на активности во Охридскиот Регион, а кои предвидуваат крајбрежни трансформации на Охридското Езеро“, реагираат од еколошкото здружение „Фронт 21/42“, граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ и Центарот за истражување и информирање за животната средина „Екосвест“.

Овие здруженија денеска од премиерот Заев побараа итно воведување мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации во Охридскиот Регион. Во дописот здруженијата укажуваат и на активности на терен, кои веќе значат непочитување на препораката од УНЕСКО како продолжување на изградбата на спорниот хотел во Лагадин, тампонирање, уништување на трската и поставување бетонска основа во строго заштитениот крајбрежен појас.

„Бараме од Владата во најбрз можен рок, не подоцна од 30 дена, да прогласи мораториум за сите крајбрежни и урбани трансформации на територијата на светското природно и културно наследство – Охридскиот Регион. Очекуваме Владата да ги напушти одамна застарените концепти за развој, кои јасно покажаа дека завршуваат со деструкција токму на вредностите што се основа за одржлив економски развој, односно недвосмислена определба за заштита на нашето најголемо национално природно богатство, во согласност со современите економски и еколошки стандарди“, стои во дописот.

Здруженијата потсетуваат и на скорешниот извештај за напредокот на Македонија од Европската комисија, во кој се бара централната власт да ги почитува обврските за заштита на природата.

Прикажи повеќе...

Македонија

В недела акција за чистење на езерото Козјак

Објавено пред

Од

Министерството за животна средина и просторно планирање, здружението „Гоу грин“ и фондацијата „ЦНВП Македонија“, в недела, 22 април, по повод одбележувањето на Денот на планетата Земја, ќе спроведат акција за чистење на езерото Козјак.

Сите заинтересирани љубители на чистата животна средина може да се приклучат во оваа еколошка акција. За успешно спроведување на акцијата ќе се формираат два централни пункта, во село Здуње и село Близанско, од каде што тимовите со чамци и потребна опрема ќе почнат со чистење на езерото, а членовите на граѓанските здруженија, граѓаните и посетителите ќе го чистат крајбрежјето.

Во акцијата се приклучува и Асоцијацијата на колективни управувачи со отпад, спортисти (кајакари, нуркачи, планинари), државни институции, Општина Македонски Брод со комуналното претпријатие, ЈП „Јасен“, како и претставници на дипломатскиот кор во Македонија. Акцијата ќе започне во 11, а ќе заврши во 15 часот.

За пристап до посочените локации постои посебен возен режим. Регуларниот возен режим е од 6.30 до 9 часот во правец кон локациите и од 16 до 18.30 часот кон Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дивата сеча ја соголува Јакупица, реагираат од ДОМ

Објавено пред

Од

Претставници од партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) беа на увид на падините на Јакупица во општина Чашка, на барање на планинари и екологисти од Велес, кои се загрижени поради уништување на животната средина.

Притоа оттаму истакнуваат дека имале можност да се уверат оти планинскиот масив Јакупица е изложен на систематско опустошување од сечење на шумите.

„Веќе со години се сече и државна и приватна шума до голосек, не водејќи сметка за обновување. Животната средина е сериозно загрозена и со фрлањето отпад во реките, особено во реката Тополка, која се влева во хидросистемот Лисиче, од кој Велес се снабдува со вода“, велат од партијата.

Екипата од ДОМ се сретнала и со градоначалникот на оштина Чашка, Горан Стојановски, со кого разговарале за начинот за надминување на проблемите.

„Заеднички беше заклучено дека најефикасно и одржливо решение е прогласување на Јакупица за национален парк, со што би се обезбедила трајна заштита на животната средина и услови за развој на рурален и екотуризам“, се наведува во партиското соопштение.

Инаку, ДОМ, заедно со невладината организација „Вила Зора“, има поднесено иницијатива за прогласување национален парк „Јакупица“ до Министерството за животна средина пред повеќе години. Велат дека предлогот добил начелна поддршка, но не и конечно решение. Истакнуваат и дека ваквата иницијатива ќе биде обновена, при што овој пат очекуваат повеќе разбирање од надлежните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Свет2 часа

Експлозија во Кабул, над 30 загинати

Најмалку 31 човек загина, а 54 се повредени во експлозија во центарот за регистрирање на гласачи во авганистанската престолнина Кабул,...

Македонија3 часа

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија3 часа

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион3 часа

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија17 часа

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија21 час

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија22 часа

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија22 часа

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија1 ден

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија1 ден

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија1 ден

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести1 ден

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести1 ден

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести1 ден

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија1 ден

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Македонија1 ден

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Досие