Контакт

Региони

Акција во Битола:Донеси е-отпад, однеси награда

Објавено пред

Компаниите Екоцентар 97 и Елколект од 30 октомври до 1 ноември, организираат голема акција за собирање на електричен и електронски отпад, на плоштадот Магнолија во Битола.

 

 

Сите граѓани кои имаат стари електрични апарати, компјутери, монитори, процесори, и сите апарати од домаќинството, кои ќе ги донесат на оваа акција, ќе имаат можност да се ослободат од опасниот отпад а истовремено и ќе станат потенцијални добитници на многу вредни награди, за кои извлекувањето ќе се одржи на 1 ноември во 12 часот.

 

За време на настанот  АМЦ, Мотоцентар, Јоки и Пан Европа на сите учесници ќе им доделат и ваучери со попусти.

 

Спроведувањето на оваа акција е од огромна важност поради подигање на јавната свест за начинот на кој треба да се складира овој вид на отпад, имајќи во предвид дека електричниот и електронскиот отпад кај себе имаат опасни материјали штетни по здравјето на човекот и непосредното животно опкружување, како и од причина што е забрането и казниво е да се фрла овој тип на отпад  во контејнери.

 

Екоцентар 97 се залага за спроведување на законот за електронски отпад и врши превземање и рециклирање на електронски и електричен отпад, по сите стандарди и нормативи.

 

Зачувувањето на природните ресурси и заштита на природната средина, се само дел од придобивките од рециклирањето на е-отпад, токму затоа бидете и вие дел од оваа голема општествено одговорна акција. /крај/

Македонија

Градоначалниците на Дебар и Струга дадоа поддршка за патот „Арбери“

Објавено пред

Од

Градоначалниците на Дебар Ружди Лата и Струга Рамиз Мерко вчера во албанскиот град Пешкопеја на средбата со премиерот на Албанија Еди Рама доадоа подршка за изградбата на патот ,,Арбери,, кој почнува од Тирана а завршува во близина на албанско – македонската граница кај Дебар. На средбата дебарскиот градоначалник Ружди Лата истакнал дека изградбата на овој пат е од историско значење и за развојот на Дебар.

Градоначалниците на Дебар и Струга имаа и свое обраќање на митингот на премиерот Еди Рама на кој е промовирано продолжувањето на градежните работи на патот Арбери по цели осум години. Лата и Мерко истакнаа дека овој пат, кој од 180 километри од Тирана до границата со Македонија кај Дебар, ќе изнесува само 69 километри ќе го поттикне развојот и на Дебар. И двајцата искажаа голема подршка за изградбата на патот Арбери.

Инаку албанскиот премиер Рама кој имаше и кратка средба со градоначалниците на Дебар и Струга, во својот говор рече дека Проектот во висина на над 240 милиони евра е од историско значење за развојот на источниот дел на Албанија.
Пред извесно време на средбите на преставници на Владите на Македонија и Албанија е разговарано да има и продолежние на овој патен правец и од границата на Македонија кај Дебар кон другите градови во земјава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Новинари од регионот во посета на културно-историски знаменитости во Скопје

Објавено пред

Од

Градоначалникот Шилегов се сретна со новинари од Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и од Црна Гора чијашто специјалност е туризмот, а кои се на информативно патување во нашава земја. Патувањето за новинарите од регионот го организира Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) на Република Македонија.

Новинарите ќе посетат повеќе културно-историски знаменитости во Скопје – Старата чаршија, Старата железничка станица, спомен-куќата на Мајка Тереза, црквите „Свети Спас“ и „Свети Димитрија“, плоштадот „Македонија“ и Скопската тврдина, и да снимаат репортажи. Тие го посетија и Градскиот трговски центар.

„Скопје е симбиоза на сите култури што постојат на Балканот. Овде можете многу лесно да видите се што е огледало на Балканот, сите култури, сите религии, сите традиции, како и „модерната“ што е еден од најдобрите правци во архитектурата“ – им порача Шилегов на претставниците на медиумите.

Тој им порача да ја посетат и Старата скопска чаршија, што е најголема на Балканот, многу автентична и добро зачувана, многу жива и посетена, со многу ресторани и дуќани, на нејзините влезови имате средновековни цркви, а внатре остатоци од османлиската култура.

„Ако доаѓате на еден ден секако треба да го посетите и манастирот „Св.Пантелејмон“ на скопската планина Водно, но и овој објект, каде што се наоѓаме денеска, се трудиме да му го вратиме стариот дух на Скопје, објект од 70-тите години што успеавме да го спасиме од фасадизација, а вчера ја отворивме изложбата со 26 графити“ – истакна Шилегов.

Информативната тура за новинарите од регионот продолжува и во наредните три дена со посета и снимање на манастирот „Свети Пантелејмон“, кањонот Матка, Маврово, Дебар, руралните предели на Македонија, посета на манастирите „Јован Бигорски“ и „Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Рајчица, Охрид, Битола и винскиот регион на Македонија.

Во турата се вклучени и новинари чија специјалност е гастрономијата, па поради тoa предвидено е снимање на подготовка на македонски специјалитети во секој регион што ќе биде посетен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Најголема инфо-тура за претставување на туристичките атракции на земјата

Објавено пред

Од

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија заедно со „ЈСП турс“ ја организира досега најголемата инфо-тура со новинарски екипи од регионот. Повеќе од десет медиумски куќи од Хрватска, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, специјализирани за туризмот, во следните четири дена ќе ги посетат највпечатливите туристички атракции во Република Македонија.

Градот Скопје со Старата чаршија, Старата железничка станица, Спомен-куќата на Мајка Тереза, црквите „Св. Спас“, „Св. Димитрија“, плоштадот Македонија, гастрономијата и Калето се само дел од локациите за првиот ден.

Вториот ден е резервиран за Пантелејмон, кањонот Матка со пештерата Врело, Националниот парк Маврово, „Јован Бигорски“, Дебарското Езеро, градовите Дебар и Струга, каде што новинарите ќе имаат можност да ги видат природните убавини и да се запознаат со можностите за рурален, екотуризам и со алтернативните форми на туризмот со кој овој дел на Македонија изобилува.

Средата е резервирана за најпосетената туристичка дестинација кај нас, градот Охрид и охридската ривиера, со посета на неговите природни и културни знаменитости, гастрономијата и мистиката што ја поседува како град под заштита на УНЕСКО. Последниот ден ќе биде посетата на градот на конзулите, Битола, и винскиот регион на Македонија со посета на винскиот пат и дегустирање повеќе врвни сорти македонски вина.

Овој тип организирани инфо-патувања се резултат на учеството на Агенцијата на промоција и поддршка на туризмот во Република Македонија и туристичкиот сектор на регионалните саеми за туризам и овозможува преставување на македонските туристички потенцијали во повеќе од петнаесетина регионални медиуми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата...

Македонија9 часа

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Македонија9 часа

(Видео) Демонстрантите со порака до Владата да се откаже од договорот со Грција

На протестите пред Собранието на Република Македонија, кои продолжуваат веќе петти ден, демонстрантите порачаа дека македонскиот народ не го заслужил...

Македонија10 часа

Протест пред Собранието на Република Македонија

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името...

Македонија14 часа

(Видео) Бачев: Спасовски наредил брутално да се нападнат граѓаните пред Собрание

Според наши сознанија министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ја издал наредбата полицијата брутално да реагира токму во моментот кога...

Македонија15 часа

(Видео) Демонстрантите се жалат на употребата на шок-бомби, МВР вели – полициска процена

Демонстрантите што синоќа протестираа пред Собранието реагираат дека полицијата прекумерно употребила сила врз нив, како и дека без потреба биле...

Македонија17 часа

Обвинителството и МВР ќе истражуваат – кој испраќа заканувачки пораки и слики на „Фејсбук“

Основното јавно обвинителство Скопје информира дека било известено од страна на Министерството за внатрешни работи за заканувачки пораки и слики...

Македонија17 часа

Приведениот новинар одбил да се легитимира, велат од МВР

Во врска со новинарот на порталот „Инфомакс“, ја информираме јавноста дека тој одбивал да се легитимира, а притоа дал активен...

Македонија18 часа

Демонстрантите демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, велат од МВР

26 демонстранти привела полицијата за време на синоќешниот протест пред Собранието. Повредени биле 10 полицајци, а седуммина побарале лекарска помош....

Македонија19 часа

Левица: МВР употреби прекумерна сила на синоќешните протести

Силите на МВР употребија прекумерна сила, големо количество солзавец и шок-бомби врз мирните невооружени демонстранти, реагираат од Левицата. Оваа акција...

Македонија19 часа

Владата ќе го достави законот за ратификација на договорот до Собранието

Владата ќе го достави до Собранието предлог-законот за ратификација на договорот со Грција, соопшти владината прес-служба по одржувањето на денешната...

Македонија19 часа

Син на екссудијка призна вина за крвавиот четврток – осуден на 1 година затвор

Нови двајца обвинети за настаните од крвавиот четврток минатата недела признаа вина, потврдуваат од кривичниот суд за „Макфакс“. На судското...

Надворешна политика20 часа

Захариева: Наредната недела зелено светло за преговори со Македонија

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека по постигнатиот договор за името Северна Македонија, Советот...

Македонија20 часа

СДСМ ги осуди насилството и говорот на омраза пред Собранието 

СДСМ ги осуди вчерашните насилства пред Собранието, нападите од насобраната толпа врз новинарите, снимателите и полицајците кои се обидуваа да спречат...

Македонија20 часа

Запален автомобилот на пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец

Запален е автомобилот на пратеникот на СДСМ од Прилеп, Хари Локвенец. Инцидентот се случил по објавувањето на фотографиите од Преспа...

Свет21 час

Mинибус влета во посетителите на концерт во Холандија

Едно лице загина, а три се повредени кога минубус во раните утрински часови удри во посетители на концерт, на фестивалот...

Свет22 часа

(Видео) Тројца загинати и над 200 повредени во силен земјотрес во Јапонија

Најмалку три лица загинаа, а над 200 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер кој ја...

Македонија1 ден

МВР: Демонстрантите употребија распрскувачки средства, приведени 25 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вечерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од...

Македонија1 ден

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Седум полицајци и две жени завршија со повреди за време на протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот...

Македонија1 ден

Полицијата со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите пред Собранието

Единицата за брзо распоредување со шок бомби и солзавец ги растера демонстрантите од протестот против промена на името пред Собранието...

Досие