Контакт

Региони

Акција во Битола:Донеси е-отпад, однеси награда

Објавено пред

Компаниите Екоцентар 97 и Елколект од 30 октомври до 1 ноември, организираат голема акција за собирање на електричен и електронски отпад, на плоштадот Магнолија во Битола.

 

 

Сите граѓани кои имаат стари електрични апарати, компјутери, монитори, процесори, и сите апарати од домаќинството, кои ќе ги донесат на оваа акција, ќе имаат можност да се ослободат од опасниот отпад а истовремено и ќе станат потенцијални добитници на многу вредни награди, за кои извлекувањето ќе се одржи на 1 ноември во 12 часот.

 

За време на настанот  АМЦ, Мотоцентар, Јоки и Пан Европа на сите учесници ќе им доделат и ваучери со попусти.

 

Спроведувањето на оваа акција е од огромна важност поради подигање на јавната свест за начинот на кој треба да се складира овој вид на отпад, имајќи во предвид дека електричниот и електронскиот отпад кај себе имаат опасни материјали штетни по здравјето на човекот и непосредното животно опкружување, како и од причина што е забрането и казниво е да се фрла овој тип на отпад  во контејнери.

 

Екоцентар 97 се залага за спроведување на законот за електронски отпад и врши превземање и рециклирање на електронски и електричен отпад, по сите стандарди и нормативи.

 

Зачувувањето на природните ресурси и заштита на природната средина, се само дел од придобивките од рециклирањето на е-отпад, токму затоа бидете и вие дел од оваа голема општествено одговорна акција. /крај/

Македонија

Снежен град од 19 до 24 февруари на Попова Шапка

Објавено пред

Детскиот културен центар „Карпош“- Скопје по 42 пат ќе ја организира и реализира традиционалната детска манифестација „Снежен град“ – 2019.Манифестацијата ќе се одржи од 19 до 24 февруари 2019 година на Попова Шапка. Градителите ќе бидат сместени во хотел „Славија“- ЕЛЕМ, кој е и соорганизатор на манифестацијата.

Учесници радители на снежниот град се ученици од основни училишта од повеќе градови од Македонија: Скопје, Куманово, Виница, Тетово. Сите тие се екипирани по десетина деца со свој ментор и со потребните алатки градат своја склулптура и ја прикажуваат својата креативност и умешност. Децата кои учествуваат на „Снежен град“ користејќи ја својата фантазија, се вистински уметници кои си играат со снегот и го претвораат во објект што тие си го замислиле.Веруваме дека како и секоја година ќе направат впечатливи, уметнички скулптури.
Во рамките на манифестацијата се одржуваат и други активности од забавно-рекреативен карактер, како избор на снежна убавица, спортски игри и натпревари во пинг-понг, билијард, шах, Училишна квизотека, пикадо, снежен крос, најслатка бонбона, снежно бинго, бал под маски и, се разбира, забава, танцување во дискотека за учесниците на „Снежен град“.

На 24 февруари во 11 часот децата градителите заедно со директорката на ДКЦ „Карпош“, д-р Билјана Лалчевска-Серафимовска, ќе го претстават и свечено ќе го отворат „Снежниот град“ за сите посетители кои ја сакаат оваа уметност и ќе ги разгледаат ремек-делата на малите креативци направени од снег.

Прикажи повеќе...

Македонија

Штип бара стрит-артисти, ќе се прави галерија на отворено

Објавено пред

Општинската установа за култура Дом на младите – Штип распишува повик за избор на 7 авторски цртежи, кои ќе се реализираат во рамките на проектот „Нашиот дом“. Повикот е отворен за домашнитe ликовни уметници и автори од полето на уличната и графити-уметноста.

Идејата е во склоп на еден од најзначајните објекти градот под Исарот да се интегрира првата галерија на отворено, посветена на уличната уметност и графити-културата. „Нашиот дом“ е темата со која ќе почне овој културен проект. Конкурсот е отворен од 10.2.2019 до 30.3.2019 година.

„Оваа идеја има цел да се даде простор на домашните автори да реализираат едно дело посветено на нашата институција, која е симбол на градот. Покрај промоцијата на домашните уметници пред јавноста, ќе може да се претстават и уметници од другите градови. Секој заинтересиран може да учествува на конкурсот со една идејна скица – концепт, во една од категориите: 1. Street art или 2. Graffiti.

Настанот ќе се реализира во интервалот од 10 до 28 мај, а на 1 јуни 2019 година ќе се случи официјалното отворање на галеријата во склоп од фестивалот „Сигнал“, кој ќе се одржува два дена, на 1 јуни со изложба на фасадата и изведувачки уличен перформанс пред неа и на 2 јуни со музички настан.

Локацијата на настанот е на предната фасада на Дом на младите. На фасадата на предниот дел од Дом на младите на ѕидот ќе бидат оформени 7 полиња за работа. Настанот е во организација на ОУК Дом на младите – Штип.

Организаторот за потребите на настанот ќе обезбеди материјали за изработка на делата, фотодокументација и архивирање, изработка на брошура, како и еднакви хонорари за авторите во согласност со обезбедените средства (7×6.100 денари/нето). Постојат 7 димензии на полиња, затоа авторите треба да ја земат предвид адаптабилноста на скицата. Точните позиционирања и организацијата на делата ќе се извршат по изборот на пристигнатите апликации од страна на тричлено жири. Организаторот, по завршувањето на повикот, на 5 април јавно ќе ги објави резултатите. Нема да бидат разгледувани скици со недолична содржина, дискриминаторски пораки и навреди на која било основа“, се вели во повикот.

Скиците треба да бидат испратени во плик со назнака „Галерија на отворено“. Скицата на задната страна содржи шифра, а во друг плик се податоците за авторот и шифра на скица со назнака „не отвoрај“ за конкурсот „Галерија на отворено“.

Прикажи повеќе...

Региони

Карпош доби мобилна апликација за граѓанско учество во локалните политики

Објавено пред

На платото во ТЦ „Лептокарија“ се одржа настанот наменет за промовирање на мобилната апликација за Општина Карпош.

Станува збор за првата мобилна апликација за учество на граѓаните во локалните политики, пријавување  проблеми, давање предлози и преземање на иницијативи, како иновативен метод за дополнително унапредување на комуникацијата меѓу локалната самоуправа и жителите на Карпош.

Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, го истакна своето задоволство од успешната соработка меѓу локалната власт и Центарот за социјални иновации „БЛИНК 42-21“ и УСАИД.

„Ова дополнително ќе ја зголеми ефикасноста на општинската администрација, затоа што граѓаните имаат можност директно да комуницираат со секторите при локалната самоуправа, но и да даваат свои креативни предлози и иницијативи за уредување на одреден јавен простор“, рече Богоев.

На настанот се обрати и Милан Танчески, од „БЛИНК 42-21“ кој посочи дека Општина Карпош е пионер во воведувањето на ваков вид мобилна апликација, со што на директен начин граѓаните се вклучени во локалните прашања и процесот на донесување на одлуки.

Во текот на настанот се делеше и промотивен материјал и им се даваа насоки на граѓаните како да ја симнат мобилната апликација, од својот IOS или Android уред.

Мобилната апликација е бесплатна за преземање преку Google Play: https://goo.gl/Y9qhpE и App Store: https://apple.co/2SbERqJ за корисниците на паметни телефони.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Седум деца на сириски бегалци изгореа во пожар во Канада

Седум деца од исто семејство загинаа во пожар кој зафати куќа во источниот град Халифакс во Канада, соопшти полицијата. Words...

Европа7 часа

(Видео) Полицијата во Марсеј застрела маж што избол четири лица на улица

Француската полиција застрела маж во центарот на Марсеј кога тој пробол четири лица на прометна улица во градот. Нападот, според...

Македонија7 часа

Ѝ се слоши на обвинетата Стефановска – судењето за „Титаник 2“ одложено

Од 11 до 18.30 часот, со две паузи, траеше денешното рочиште за предметот на СЈО, „Титаник 2“. Денеска требаше да...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија9 часа

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток10 часа

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија10 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија10 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија12 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија13 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија13 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија14 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија15 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток15 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток15 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ16 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет16 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија17 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет17 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет17 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Досие