Контакт

Региони

Српскиот стручњак Рајовиќ во Прилеп одржа предавање за развивање на интелигенцијата кај децата

Објавено пред

Во организација на Центарот за едукација и советување и родителите Катерина Иваноска Вангелова и Дмитриј Вангелов, во соработка со општина Прилеп и Јавната детска градинка „Наша иднина“, во саботата во Прилеп, во домот за култура „Марко Цепенков“, д-р Ранко Рајовиќ, од Србија, одржа предавање на тема „Како да ја развиеме интелегенцијата кај децата низ игра“.

Според Рајовиќ, секоја идна генерација на ученици е се послаба во знаење и учење од онаа претходната, а тоа било резултат на истражувањето во 6 земји на ЕУ. Тој тренд постоел веќе 10 години. Рајовиќ вели дека тие деца со незнаење доаѓале уште во прво одделение, поминувајќи го системот на семејството и предшколска возраст.

„Ние мора да знаеме дека раната стимулација и опкружувањето се многу важни за развојот на детето и неговата интелегенција, а родителите се тие кои ги прават најголемите проблеми. Дислексија, дисграфија, дискалкулија, тоа не е генетска болест, тоа е проблем на опкружувањето. Може да биде и генетика но само 10 отсто. Денес секое второ дете има некакви пречки во развојот. Во Македонија 50 проценти од децата имаат проблем со говорот, 50 отсто од децата имаат проблем со фината моторика, 60 отсто од децата имаат рамни стапала. Тоа се знаци кои укажуваат на тоа дека детето нема да може да чита и да учи како што треба на училиште. Мора да се промени начинот на учење и да се поправат грешките на родителите. Најголемите грешки на родителите се тоа што тие пример им купуваат розови играчки на женското дете и плави играчки на машкото дете, не му даваат на детето да скока, не даваат да се врти, некои родители користат количка до 3 годишна возраст, сето тоа се огромни грешки на родителите и автоматски детето неможе да ги поврзе региите на мозокот. Ние мораме на детето да му поставуваме прашања за да тие мислат. Пример му поставуваш прашање : преку кое животно проаѓаат најголем број на пешаците, детето мисли и вели зебра. А замислите да го поставевме прашањето класично : кое животно личи на коњ и има црно бели ленти. Тука нема размислување, ние мора да ги научиме децата да мислат“, вели д-р Ранко Рајовиќ, основач на МЕНСА за Србија, Македонија и Словенија.

Овој програм на д-р Ранко Рајовиќ кој се вика НТЦ се употребува во 20 држави во Европа, а се состои во поврзување на информациите. Тоа е доста интересен начин и систем на едукација и поттикнување на интелегенцијата кај децата. Токму тоа било причина и семејството Вангелови од Прилеп да го поканат Рајовиќ да биде гостин во овој град.

„Како родители на две малечки деца пред неколку години слушнавме за семинарот на д-р Ранко Рајовиќ кој што тој го прави во Скопје и ние како членови на МЕНСА знаевме дека знаењето што тој ќе го пренесе ќе биде добро за нас и така се стекнавме со едно ново искуство. Забележавме дека родителите во градинката каде одат и нашите деца не се информирани за сето тоа знаење кое ние го имаме и сакавме тоа да го споделиме со нив. Сакавме да организираме еден семинар за воспитувачите кои потоа тие ќе им го пренесат на родителите, но ете се случи да ова предавање е бесплатно и на него дојдоа и воспитувачи и родители кои ги има од сите градови на Македонија“, истакна Катерина Иваноска Вангелова, родител.

На ова предавање, кое траеше цели три часа, присуствуваа и вработените од детската градинка „Наша иднина“ од Прилеп.

„Им се заблагодарувам на Катерина Иваноска Вангелова и Дмитриј Вангелов за организацијата на овој семинар на тема „Како да ја развиеме интелегенцијата кај децата низ игра“. Рајовиќ е познат и признат стручњак во целиот свет и неговото предавање многу ќе придонесе за унапредувањето на воспитно образовниот процес во нашите градинки“, рече Хилда Белеска, воспитувач, во детска градинка „Наша Иднина“./крај/мф/мт©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

ЕСМ: Од Тиквешкото Езеро се полнат каналите за наводнување на земјоделските површини

Објавено пред

ХЕЦ „Тиквеш“ и Водостопанство „Тиквеш“ почнаа со пуштање вода од Тиквешкото Езеро и полнење на каналите за наводнување.

Ситемот се подготвува за сезоната на наводнување и вегетацискиот период, кој трае од април до октомври.

„За таа цел во акумулацијата ги има потребните количини вода, односно таа во моментот се наоѓа на кота 245,55 мнв, а граничната кота потребна за наводнување изнесува 242,5 мнв“, информираат од „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ).

Од таму додаваат дека во изминатиот период со оптимално менаџирање на производниот процес на АД ЕСМ и со управувањето со ХЕЦ „Тиквеш“ се обезбедило посакуваното ниво на акумулацијата за потребите на земјоделските површини во Тиквешијата, а истовремено хидроцентралата „Тиквеш“ успеала речиси во целост да го реализира планираното производство за овој период од годината, односно да произведе 50 GWh електрична енергија, што е 95 % од планот за периодот јануари-април 2021.

Прикажи повеќе...

Македонија

Намален бројот на заразени и хоспитализирани во Битола

Објавено пред

Кризниот штаб на општина Битола одржа средба по електронски пат, на која се разговараше за состојбата со Ковид-19 во општината.

Директорката на Здравствениот дом, Весна Спирковска, информираше дека од повозрасната генерација веќе се вакцинирани над 1.250 лица со вакцината Астра Зенека.

Во Клиничка болница Битола, денес за првпат по еден месец има повеќе испишани од примени пациенти, рече директорката Билјана Гагачовска, иако притисокот врз здравствените работини сè уште е голем.

Посочено беше и дека  во Центарот за јавно здравје има намалување на пријавените за ПЦР и брзи тестови. Директорката посочи дека во однос на протоколите за изолација, дадени се нови насоки согласно препораките од Институтот за јавно здравје и истите можат да се најдат на следниот линк.

Битолската полиција редовно врши контроли за време на полицискиот час од 20 часот навечер до 5 часот наутро, со зголемен број екипи, а постапува и по контролите од Државниот пазарен инспекторат. Редовно се контролираат сите лица кои се ставени во изолација, беше заклучено на средбата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николовски и Сугарески на Деве Баир: Воведуваме систем за ефикасна борба против корупција на сите нивоа

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, заедно со директорот на Царинската управа, Горан Сугарески, денеска беа во посета на граничниот премин Деве Баир, каде што одржаа работен состанок со управителот на граничниот премин.

Соговорниците зборувале за улогата на Царинската управа во спречувањето и откривањето на корупција и организиран криминал, за мерките од усвоениот План за борба против корупцијата, како и за отворената линија на Царинската управа за пријавување на корупција, се наведува во соопштението за настанот.

Николовски посочи дека Царинската управа е една од институциите коишто имаат значајна улога во превенцијата и сузбивањето на корупцијата и криминалот.

„Никој не е недопирлив во системската борба против корупцијата и криминалот. Сите институции мора да бидат во служба на граѓаните. Воспоставувaме систем за ефикасна и севкупна борба против корупција на сите нивоа и во сите сфери преку зајакнување на соработката меѓу институциите надлежни за борба против корупцијата“, нагласи вицепремиерот.

Директорот на Царинската управа, Сугарески, посочи дека Упрвата преку своите механизми, а во насока на откривање и казнување, континуирано собира информации од учесниците во царинските потапки со давање на гаранција на анонимност, преку отворената бесплатна царинска линија 197, онлајн или со електронската пријава поставена на официјалната веб-страница и по писмен пат.

Николовски потенцира дека акциите што ги презема Царинската управа се особено важни за навремено откривање и спречување на нелегална трговија, неплаќање давачки, корупција и криминал.

„Спречувањето на овие појави особено на граничните премини, е еден од приоритетите на Владата и затоа во координација со Царинската управа, активно се работи на системски мерки и активности за спречување на појава на корупција и криминал“, рече вицепремиерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија5 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија6 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа6 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија6 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија8 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион8 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет9 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет9 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет10 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет10 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија22 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие