Контакт

Региони

Штипјанец десет години живеел во шума – Општината и Црвениот Крст му обезбедија сместување и храна

Објавено пред

И гладен и жеден 60-годишниот Тоше Лазаров од Штип, 10 години живеел во шума блиску до градот.

dobivaj vesti na viber

 

 

Лошото Лазаров го удрило одненадеж и од сите страни. Прво починала жената, потоа фирмата каде работел пропаднала, а кога добил мозочен удар, од него се откажале и синовите. Поради ова, наместо дома, по излегување од Скопска неврологија тој завршил во напуштена вила близу Штип. Оттогаш досега, цели 10 години главата му е наведната, очите полни солзи , а стомакот празен.:

 

– Една деценија сум вака , без струја, без вода, без ништо. Некогаш по цела недела не сум јадел леб – кажа за ТВ Стар низ солзи Лазаров.

 

 Она што Лазаров го преживеал овие 10 години го знаат малкумина:

 

– Целиот е рани. Неколкупати го напаѓаа животни. Кога можев му помагав, му носев храна – рече Орце Николовски, пријател на Лазаров.

 

Од денес, за Лазаров почнуваат подобри денови. Со интревенција на Црвениот крст и Општината, тој е сместен во соба во комплексот Света Недела:

 

– Му донесовме храна, лекарска помош, а ќе посредуваме и за негово натамошно лекување – рече Никола Камчев, Црвен Крст – Штип.

 

Наскоро Лазаров ќе добие и социјална заштита:

 

– Ги добивме податоците и истиот ќе биде внесен во системот на социјална заштита – вели Наталија Панова, директор на Центарот за Социјални работи – Штип.

 

Ова донекаде ќе ја ублажи физичката траума на Лазаров, но трагите на душата веројатно ќе болам цел живот. Отфрленоста и животот во дивина се нешто што тешко се преболува. Во комплексот Света Недела има десетина жители каде општината помага со храна и со плаќање на сметките за струја и вода. Тенденција на општината и градоначалникот Илчо Захариев е комплетно да се уреди манастирскиот комплекс за да се обезбеди повеќе место и за други луѓе кои имаат потреба од кров на глава, наведува „Старплус“ на ТВ Стар. /крај/

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Димитров: РСМ не е подготвена за промени, а нивните учебници може веднаш да се сменат

Објавено пред

Прашањето со PCM е важно, но повторно ништо не се случи. Ова е важен сигнал за севкупните ставови, но, пред сè, за атмосферата во која работи нашата Заедничка историска комисија на својот 20-ти последователен состанок. Нема подготвеност за каква било промена.

dobivaj vesti na viber

Ова за БНТ го изјави Ангел Димитров, шефот на бугарскиот тим од Заедничката историска комисија, Ангел Димитров.

„Оваа атмосфера беше заднината на која се одвиваа нашите разговори. Јасно можев да ја видам загриженоста на дел од колегите бидејќи некои од нив рекоа дека се подложени на закани и притисоци кога нешто менуваат во својата позиција“, нагласи Димитров.

Тој нагласува дека „Гоце Делчев е постојано во нашата програма веќе трета година и не стигнуваме до него, всушност, не се разговара за тоа“.

„Она што е одлучено и најавено е дека треба да се пристапи кон промена на нивните учебници. Зборуваме за учебникот надвор од нашата заедничка историја. Сигнал дека бугарската страна има намера прецизно да ги спроведе одлуките на Комисијата даде нашата средба пред да заминеме за Скопје со раководството на Министерството за образование, кое со разбирање го прифати она што го решивме. Белешките за нашите учебници се општи, не допираат важни работи во толкувањето и се пуста желба, но она што треба да го направат е да видат реципрочна акција, почитување на заедничката комисија, е да направат сериозни измени во нивните учебници. Ова треба да се направи веднаш. Во учебниците може да се дополнат и без да се печатат нови“, коментира Димитров.

Тој нагласи дека сета оваа политичка тензија во Скопје е на тема бугаризација.

„Многу е интересно што во 90-тите највисоките политичари, па дури и самиот претседател, говореа дека дојдовме до крајот на дебугаризацијата. Сега стравуваат дека ќе дојде до бугаризација, што е апсурдно. Самиот Пендаровски ова го дефинира како ќор-фишек, но рече дека треба да бидат мирни бидејќи имаме длабоки историски корени, а тоа е и сигнал до Комисијата“, објасни Димитров, пренесе „Бгнес“.

Прикажи повеќе...

Региони

Бјелогрлиќ за нападот на режисерот Антониевиќ: Изгубив контрола…!

Објавено пред

Српскиот актер Драган Бјелогрлиќ денеска пред Основниот суд изјави дека на 23 август минатата година во хотел во Ниш, кога го удрил режисерот Предраг Антониевиќ, си ја бранел честа, пренесува „Еспресо.рс“

dobivaj vesti na viber

„За почеток, сакам да кажам дека таа вечер си ја одбранив мојата чест, но на погрешен начин“, рече Бјелогрлиќ на почетокот на своето излагање.

„Згрешив што паднав на провокациите на Предраг Антониевиќ, кои траеја речиси две години. Глумам од 14 години, 45 години сум на јавната сцена, не можеш да најдеш ниту еден вишок од мене. Невозможно е на 58 години да станам силеџија за една ноќ. Колку и да сум свесен за мојата грешка, не сум направил кривично дело“, рече тој.

За време на двочасовното излагање на својата одбрана, Бјелогрлиќ опиша дека неговиот однос со Антониевиќ бил коректен и дека дури соработувале во серијата „Убијците на татко ми“, но дека по тоа, повеќе немале деловни односи.

Како што наведе, сè почнало во јануари 2020 година кога Антониевиќ на медиумите им испратил писмо и имејл, наводно испратени од Бјелогрлиќ, во кои Антониевиќ го обвинува за мито и корупција.

Пред инцидентот во Ниш, како што изјави, случајно се сретнале неколкупати кога Антониевиќ го нарекувал со погрдни имиња и повторувал дека припаѓа во затвор.

Кобната вечер Антониевиќ, како што тврди Бјелогрлиќ, непоканет се појавил на прославата на филмската екипа на филмот „Нечиста крв“ и неколкупати ги повторил истите навреди пред луѓето.

„Се упатив кон тоалетот, го слушнав како вели ‘одам во затвор’, изгубив контрола, му пријдов, го прашав до кога ќе ме провоцира и му удрив шамар. Се обиде нешто со стапалата, мрдаше со раката кон мене, јас го фатив за рацете и му зададов уште неколку удари со затворена тупаница“, изјави Бјелогрлиќ.

„Нè разделија, отидов да си ја земам јакната, а потоа се случи вториот дел од тепачката. Ме нападна, ме собори на подот и ми зададе неколку удари, а потоа повторно нè разделија“, додаде Бјелогрлиќ, пренесува „Еспресо.рс“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Градскиот парк во Битола се гради ново детско катче донација од „Бимилк“

Објавено пред

Градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски вчера изврши увид во теренските активности за изведба на ново детско рекреативно катче, лоцирано наспроти стадионот во Градскиот парк, кое е донација од компанијата „Бимилк“, по повод 70 години од постоењето на овој битолски бренд.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на компанијата го запознаа градоначалникот со динамиката на изведба и реквизитите коишто ќе бидат поставени во ова катче, наменето за најмладите.

Градоначалникот Коњановски ја потврди одличната соработка со компанијата „Бимилк“ и истакна дека сè повеќе е изразена потребата од нови катчиња за рекреација во градот.

ПР

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа13 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија13 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа13 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ14 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа15 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа17 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија18 часа

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија19 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа19 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион21 час

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет22 часа

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа23 часа

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија23 часа

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...

Свет23 часа

(Видео) Тајфун во Јапонија, едно лице загина, неколку се повредени

Јапонската метеоролошка агенција предупреди дека високи бранови, обилни дождови, лизгање на земјиштето и поплави може да ја погодат централна, источна...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски-Шоле: Го зајакнуваме партнерството со САД за обновливите извори на енергија

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на учеството на 77. Генерално Собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска одржа средба со...

Македонија2 дена

Полицијата упадна во златарници низ Македонија, одземени 10 килограми злато поради незаконско работење

Полицијата во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи извршија контроли во повеќе златарници на подрачјето на...

Европа2 дена

Трамп: Конфликтот во Украина може да се претвори во трета светска војна

Конфликтот во Украина може да ескалира во трета светска војна, предупредил поранешниот американски претседател Доналд Трамп кога рускиот претседател Владимир...

Топ2 дена

Во тепачка во автобус на ЈСП малолетник со остар предмет повредил друг малолетник за место за седење

Синоќа, во 19.33 часот, во СВР Скопје било пријавено дека полициски службеник задржал две лица, кои кај Стара Рампа, во...

Македонија2 дена

ЕУ испрати покана до 44 земји за самитот во Прага, меѓу нив и за Македонија

Европската Унија ги покани шефовите на 44 држави и влади да присуствуваат на самитот во Прага по повод формирањето на...