Контакт

Региони

Започнува големиот Етно фестивал во Берово

Објавено пред

Во Берово забрзано се работи на последните подготовки околу шестото издание на еден од препознатливите елементи на општината, Етно плоштад Фестивалот.

Фестивалот ќе започне во четврток (27-ми август) со свеченото отварање во 12 часот на сцената поставена на плоштадот во Берово каде сите посетители ќе имаат можност да проследат една исклучително богата програма со настап на голем број на препознатливи музички имиња со кои ќе бидат задоволени различните музички вкусови, а сепак ќе се запази и препознатливиот идентитет на Етно фестивалот.

Главен настан на фестивалот е балканската ѕвезда Здравко Чолиќ кој, а тука се и настапите на Есма Реџепова, DZIJAN EMIN & THE SSO, Линзи Полак од Австралија, Африкан Битс од Франција, Слаткаристика, Тамара Тодевска, Ламбе Алабаковски, Eye Cue, Уска Кан, Монистра.

За време на фестивалот, Етно плоштадот во Берово ќе понуди здрава храна, ракотворби, еколошки производи, традиционални занаети и сувенири.

Организаторите уверуваат дека Етно плоштад фестивалот и Берово е следната културна дестинација во Македонија во наредните 3 дена од 27-ми ми до 29-ти август./крај/мф/бб

Извор: Макфакс

Македонија

Отворена фитнес-зона во Гостивар

Објавено пред

Од

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, и заменик-директорот на Агенцијата за млади и спорт, Газменд Ристеми, денеска ја промовираа фитнес-зоната во Гостивар.

„Ова е првпат во овие девет месеци Владата да инвестира во општина Гостивар. Му благодарам од сè срце на заменик-директорот на Агенцијата за млади и спорт, Газменд Ристеми, за неговата заложба овој проект да се реализира во Гостивар и ние како град да имаме ваква фитнес-зона. Се надевам дека соработката ќе продолжи и во иднина. Би сакал да ве информирам дека во рамките на спортско-рекреативниот центар, односно во близина на фитнес-зоната, ќе изградиме тениски игралишта и кошаркарски терен“, изјави градоначалникот Таравари.

Тој исто така најави дека опкружувањето ќе се раззелени и ќе се засадат дрвја и редовно ќе се одржува чистотата во овој дел.

„Теренот има димензии од 19,5 на 10 метри, каде што се поставени 8 реквизити за лица над 12-годшна возраст и еден реквизит за лица со хендикеп. Инвестицијата изнесува 35 илјади евра, а Агенцијата за млади и спорт ќе продолжи и со други инвестиции во целата земја, особено во општина Гостивар“, изјави Ристеми.

Фитнес-зоната е лоцирана во близина на помошниот градски стадион, односно на локација предвидена за спортско-рекреативен центар.

Прикажи повеќе...

Македонија

Либерално Демократската Младина ќе се заложи Битола да има функционална локална канцеларија за млади

Објавено пред

Од

Од 2000. година Либерално-демократската младина го одбележува Meѓународниот ден на младите (12 август) заедно со своите пријатели и колеги од Светската федерација на либералната младина и Европските млади либерални-демократи со цел подигнување на свеста за предизвиците и проблемите со кои се соочуваат младите, велат од ЛиДеМ.

„Како млади луѓе имаме потреба од безбедни простори каде што можеме да се здружиме. Како младина сакаме да се вклучиме во активности поврзани со нашите различни потреби и интереси, да учествуваме во процесите на донесување одлуки и слободно да се изразуваме. На нас младите ни требаат безбедни простори кои ќе го обезбедуваат достоинството и ќе ја стимулираат надежта во идината, овде во Република Македонија“, се наведува во соопштението на ЛиДеМ.

Од Либерално-демократската младина додаваат дека активно се вклучуваат во одбележувањето на Меѓународниот ден на младите со приоритет во наредниот период да бидат обезбедни повеќе простори за младите. Така, во соработка со Советот на општина Битола во наредните 12 месеци ќе работат на тоа да се воспостави функционална локална канцеларија за млади.

Од ЛиДеМ велат дека канцелариите ќе функционираат како:

– Отворени граѓански простории кои ке овозможат вклучување на младите во креирање јавни политики;
– ќе им овозможуваат на младите да учествуваат активно во спорт и рекреативни активности;
– како дигитални простори кои ќе им помагаат на младите да комуницираат практично со сите кршејќи ги бариерите;
– добро испланиран простор наменет за сите оние кои се подлежни на маргинализација.

„Со фунцкионална канцеларија во Битола, а потоа и со отворање канцеларии во останатите градови ќе создадеме безбеден простор младите од различна припадност, потекло или ориентација да можат да се чувствуваат охрабрени слободно да придонесуваат во заедницата“, стои во соопштението на Либерално Демократската Младина.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стипендии за студенти по рударство, геологија и животна средина

Објавено пред

Од

Рудникот за олово и цинк „Саса“ преку соопштение информира дека во следната учебна година 2018/2019 ќе стипендира 20 студенти на Факултетот за природни и технички науки при Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип.

Во соопштението додаваат дека десет студенти од студиската група рударство и по петмина од студиските групи геологија и инженерство на животна средина ќе добиваат годишни стипендии во вредност од по 200 евра.

Покрај оваа финансиска поддршка во текот на студиите, од рудникот „Саса“ информираат дека ќе им овозможуваат на идните студенти практична работа, при што ќе се стекнат со првично искуство и ќе се запознаат со работата на рудникот и компанијата.

Дополнително, најдобрите од студентите ќе имаат можност и за вработување во рудникот „Саса“ по завршувањето на студиите, се додава во нивното соопштение.

„Среќни сме што во соработка со раководството на Факултетот за природни и технички науки ќе можеме да ги поддржиме талентираните млади луѓе што се определуваат да стекнат знаења во областите поврзани со нашата индустрија. Тие се наши потенцијални идни колеги, па наш природен интерес е низ образованието и низ праксата што подобро да се подготват за работа во модерното и одговорно рударство“, изјави генералниот директор на „Саса“, Олег Телној.

На Факултетот стипендирањето го гледаат како можност за зголемување на атрактивноста на студиските групи за студентите што првпат се запишуваат.

„Завршените средношколци сега имаат уште еден мотив повеќе да ги одберат токму групите поврзани со рударската индустрија. Воедно, со ова рудникот ‘Саса’ и ‘Централ Азија металс’ уште еднаш го докажуваат партнерството со нашата образовна институција. Ова е дополнителен показател за чувството и разбирањето на ‘Саса’ за потребите на заедницата. Веруваме дека оваа соработка ќе продолжи и во иднина“, рече проф. д-р Зоран Десподов, декан на Факултетот за природни и технички науки во Штип.

Во соопштението од компанијата додаваат дека стипендиите ќе бидат наменети пред сè за студенти што доаѓаат од Македонска Каменица и од околните населени места со цел долгорочна посветеност за одржлив развој на локалната средина во која се наоѓа и стопанисува.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Зошто редовно се калкулира и навреме не се објавува тендер за набавка на инсулин?

Министерот за здравство, Венко Филипче, сè уште не најде долготрајно решение за проблемот со недостиг на инсулин за дијабетичарите. По...

Македонија41 минута

УЈП ќе има неограничен пристап до сметките на граѓаните, но тој треба да биде контролиран

Увидот на Упрвата за јавни приходи во личните податоци мора да се ограничи, а евентуалната размена на податоците со банките...

Македонија1 час

(Видео) Министрите сè уште немаат материјали за разрешување на Лазе Велковски

Владата сè уште не го разгледала предлогот за разрешување на директорот на Биро за јавна безбедност, Лазе Велковски. Министерот Љупчо...

Џенова, несреќа, Италија Џенова, несреќа, Италија
Европа2 часа

(Видео) Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата на мостот во Џенова

Најмалку 10 луѓе загинаа во несреќата што се случи на автопат кај Џенова, Италија, кога се урна мост. Министерот за...

Економија2 часа

Четири компании со иновации изјавиле дека се поврзани со функционери

Четири од вкупно 77 компании добитници на грантови за иновации изјавиле дека во сопственичката структура имаат лице носител на јавна...

Економија4 часа

Ердоган најави бојкот на електронските уреди од САД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека ќе следува бојкот на електронските уреди од САД  по заострувањето на односите со...

Топ5 часа

Почина шестмесечно бебе во Штип

Шестмесечно бебе без знаци на живот вчера било донесено во штипската болница. На неговото тело немало траги на насилство, а...

Свет6 часа

Трамп го потпиша законот за одбранбена политика вреден 716 милијарди долари

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша законот за годишната одбранбена политика, вреден 716 милијарди долари, што предвидува модернизација и...

Економија7 часа

Светски познатиот американски бренд за брза храна КФЦ доаѓа во Македонија

Премиерот Зоран Заев синоќа оствари средба со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање ресторани за брза храна на американскиот бренд...

Топ7 часа

Пожар во „Неуромедика“, штетата сѐ уште не е утврдена

Пожар избувнал ноќеска во болницата „Неуромедика“ во центарот на Скопје. Како што информираат од Противпожарната бигада на град Скопје, пожарот...

Македонија7 часа

Владата на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на БЈБ

Владата денeска на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски, кој...

Македонија22 часа

По објавата на ,,Макфакс”, Министерството за здравство уште утре ќе распише тендер за набавка на инсулин

По објавата на ,,Макфакс” за недостиг на инсулин во државата, Министерството за здравство одлучи уште утре да распише тендер за...

Економија1 ден

(Видео) Заев: УЈП ќе ги гледа сметките оти најмала наплата на даноците има кај оние со најголеми приходи

Увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во банкарските сметки на граѓаните ќе служи само за државата да си ги...

renata-jakimovic renata-jakimovic
Македонија1 ден

Дијабетичарите принудени меѓу себе да си позајмуваат инсулин бидејќи го нема во аптеките

На повидок е нова инсулинска криза во Република Македонија, дијабетичарите со месеци мака мачат да дојдат до лекот од кој...

Македонија1 ден

(Видео) Лазе Велковски останува во МВР и по евентуалното разрешување

Лазе Велковски, директор на Бирото за јавна безбедност, ќе остане во МВР, дури и ако Владата на утрешната седница го...

Регион1 ден

Ставен под контрола пожарот на грчкиот остров Евија

Ставен е под контрола шумскиот пожар што избувна вчера на грчкиот остров Евија. Поради пожарот, на островот претходно денеска беше...

Македонија1 ден

За четири дена 528 пријави од дијаспората за претстојниот референдум

На повикот на Државната изборна комисија преку интеренет-апликација, со која гласачите од дијаспората може електронски на страницата да поднесат барање...

Македонија1 ден

Претседателот на Бугарија бара анекс-договор со Македонија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, смета дека македонскиот премиер, Зоран Заев, не ѝ се извинил на соседната земја по изјавата...

Македонија1 ден

Чавков и пратениците следната недела на суд за крвавиот четврток

Следната недела, на 22 август, обвинетите за настаните во Собранието на крвавиот четврток повторно седнуваат на обвинителна клупа. Меѓу нив...

Македонија1 ден

Обвинетите во предметите на СЈО, се враќаат во обвинителни клупи

Во четврток, по еден месец пауза, продолжува рочиштето за случајот „Титаник“, а на обвинителна клупа се враќаат ексфункционерите Никола Груевски,...

Досие