Контакт

Скопје

Арсовска со тимови од Град Скопје и јавните претпријатија на состанок во Општина Кисела Вода

Објавено пред

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, и претставниците на урбаните и руралните месни заедници од општина Кисела Вода, денеска одржа координативен состанок. Пред претставниците на секторите од Градот и јавните претпријатија се презентираа и се разговараше за предизвиците во општина Кисела Вода и за понатамошни активности за нивно решавање.

dobivaj vesti na viber

Тимовите составени од секторски претставници од Град Скопје, како и од јавните претпријатија што се под надлежност на Градот, веќе ги почнаа теренските активности за целосна процена на состојбата со заборавените населби во општина Кисела Вода, која ја сочинуваат 15 месни и урбани заедници, од кои девет урбани и шест рурални населени места. Континуирано се спроведуваат средби со граѓани, се врши процена на затекнатата состојба и се работи на изготвување акциски план со проекти што Градот ќе ги имплементира во овие заборавени населби.

Град Скопје заедно со теренските тимови изготви извештај на детектирани проблеми за решавање во урбаните и месните заедници на територијата на општина Кисела Вода, според кој повеќето од проблемите се однесуваат на решавање инфраструктурни проблеми, реконструкција и асфалтирање улици, поставување нови автобуски постројки и воведување дополнителни линии за автобуско обраќање, изградба на дополнителна мрежа за водовод и изградба на атмосферска канализација во одредени населени места, како и одржување на зеленилото и поставување корпи за отпадоци и контејнери во повеќе урбани и рурални места во општина Кисела Вода.

Скопје и скопјани заслужуваат еднаков третман и посветеност во работењето на градската администрација и јавните претпријатија. Во Скопје повеќе нема да има заборавени населби, а Град Скопје ќе почне со имплементација на проекти во секое населено место, со што ќе се овозможи еднаков брз и рамномерен раст и развој за сите општини и населени места во нив.

Македонија

Нов зелен плоштад на кејот „Димитар Влахов“

Објавено пред

Нова зелена јавна површина се уредува на кејот „Димитар Влaхов“. Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ работат на површина од 3.244 квадратни метри, која е поделена на повеќе парцели со пешачки патеки.

dobivaj vesti na viber

Во текот на активностите на оваа локација површинскиот слој земја ќе се прекопа и отстрани и ќе се нанесе квалитетна почва. На површината се поставува систем за полевање, се формира тревник и планирано е засадување дрвја и грмушки.

На новиот зелен плоштад на кејот „Димитар Влахов“ предвидено е да се засадат зимзелени и листопадни садници и грмушки. Листопадните садници ќе се засадат на делот каде што се поставени клупи за да се овозможи пријатен престој за посетителите. Сите зелени површини ќе бидат обиколени со листопадни садници, кои ќе формираат дрворед. Покрај пешачките патеки, пак, се дефинира комбинација од зимзелени и листопадни дрвја.

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве работат на уредување и одржување и на други јавни зелени површини во градот. Во сите реони во градот се врши машинско косење трева и собирање откос, се чистат површините од отпадоци, се отстранува стариот пролетен расад и се заменува со нов летен расад. Сезонски цветен расад се сади во реоните Бутел и Центар.

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовска: Противпожарно возило обезбедено од градот Конја за Скопје

Објавено пред

Во рамките на тридневната посета на Република Турција, градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, оствари повеќе средби со официјални претставници, меѓу кои и работна средба со градоначалникот на градот Конја, г. Угур Ибрахим Алтај, на која се потпиша протокол за соработка, а како гест и потврда за воспоставените пријателски билатерални односи и соработка градоначалникот Алтај за потребите на Противпожарната бригада на Град Скопје ќе обезбеди противпожарно возило.

dobivaj vesti na viber

„На работните средби што ги остваривме во градот Конја договоривме конкретна соработка со градоначалникот Алтај, при што морам да ги потенцирам пријателскиот пречек и желбата за интензивирање на билатералната соработка, што резултира со гест на потврда на овие заложби од страна на градот Конја со доделување противпожарно возило за потребите на Противпожарната бригада на Град Скопје, во интерес на сите скопјани“, истакна Арсовска.

Арсовска ја посети противпожарната служба во градот Конја, која опслужува територија над 42.000 квадратни метри, ја обезбедуваат 1.000 пожарникари и над 2.000 волонтери, кои се грижат за безбедноста од оваа сфера на приближно 3 милиони граѓани во градот.

„При посетата на противпожарната професионална служба во градот Конја остваривме средба со командантот Џевдет Ишбитриџи, на која разговаравме за можностите за соработка во насока на почнување заеднички проекти и обуки, како и размена на знаења на противпожарните бригади во делот на противпожарната заштита, но имавме и можност да ја видиме нивната техничка опременост во функција на заштита на речиси три милиони граѓани во градот“, вели Арсовска.

Во рамките на посетата на Република Турција, Арсовска и директорот на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, Зуди Енузи, остварија средби со гувернерот на градот Конја, г. Вахдетин Озкан, со претседателот на Турската агенција за соработка и координација ТИКА, г. Серкан Кајалар и со претставници на деловната заедница.

„Сакам да се заблагодарам на гостопримството за време на значајните посети со кои почнуваме нови чекори за зајакнување на соработката, со која ќе бидат реализирани многубројни проекти за развој и просперитет во интерес на граѓаните на Скопје“, истакна Арсовска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Реконструкцијата на пешачките патеки во Градскиот парк во завршна фаза – се асфалтираат патеките зад лунапаркот

Објавено пред

Екипите на Град Скопје и ЈП „Улици и патишта“ продолжуваат со активности за реконструкција на пешачките патеки во Градскиот парк.

dobivaj vesti na viber

На терен деновиве се асфалтираат пешачките патеки зад лунапаркот. Патеките се со должина од 110 метри и широчина од 6,5 метри, со вкупна површина од речиси 710 квадратни метри.

Реконструкцијата на пешачаките патеки во Градскиот парк на вкупна површина од 9.000 квадратни метри се реализира во фази, а досега целосно се реконструирани 7.500 квадратни метри. Најголемиот дел од патеките веќе е целосно реконструиран и асфалтиран, а граѓаните може да ги користат за прошетки и рекреација.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Свет31 минута

Украински гувернер: Ќе мораме да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Украинските сили можеби ќе треба да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат заробување, тврди гувернерот на...

Македонија10 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион10 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет14 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа15 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија19 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет19 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија20 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија20 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион21 час

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет21 час

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија21 час

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија22 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет23 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет24 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет1 ден

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија2 дена

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт2 дена

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија2 дена

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...